Основна причина проблем зі здоров’ям – це дисбаланс процесів, який виникає внаслідок перевантаження організму або формування дефіцитних станів. Як збалансувати свій раціон, щоб забезпечити тіло усім необхідним, розкаже Катерина ГРИНЬ.
- Катерино, Раді з Вами спілкуватися! От як нутриціолог скажіть нам, яким має бути раціон дорослої людини, щоб вона була здоровою та мала купу енергії?
- Вітаю, навзаєм. На рахунок енергії та здоров’я, то тут все залежить не лише від самого раціону, а від того, наскільки вже сьогодні організм знаходиться в стані гармонії. Тобто, не має дефіцитів і зайвого навантаження. Адже дуже часто відбувається саме так, що втрачається баланс в одну або другу сторону. І дізнавшись про це, людина починає вживати, наприклад їжу на пару. Але зменшити токсичне навантаження, то лише половина роботи. Треба ще покрити дефіцити та більше не вводити організм в них.
- Звідки виникає перевантаження організму? Це через переїдання?
- Загалом так. Доросла людина повинна мати три основні прийоми їжі протягом дня та два маленькі перекуси, які не є обов’язковими. Розмір порції – 300-350 грамів, але точно не більше 500 г, оскільки шанси на те, що все перетравиться, малі. А це означає, що неперетравлені надлишки їжі будуть самоотруювати організм. Це і є перевантаження.
- Тоді наведіть нам приклад, що повинен містити в собі раціон, аби не було перевантажень?
- Розберімося, що найголовніше. Основним будівельним матеріалом для всіх клітин нашого тіла є білок та жири. Відповідно кожен прийом їжі повинен містити білкові продукти – яйця, м’ясо, риба, сир, горіхи. В усіх цих продуктах також містяться і жири. Окрім цього обов’язковою в раціоні є клітковина з овочів та фруктів.
На сніданок ми повинні дати організму приблизно 20% від добової норми білка. Це може бути яєчня з овочами, авокадо або бекон. Вони доповнять сніданок необхідними жирами. Також це може бути сирна запіканка з овочами, фруктами чи сирники. Бажано, щоб кількість вуглеводів на сніданок була мінімальною. - Важлива не лише їжа, а й те, що ми п’ємо, вірно?
- Безумовно! Адже всі клітини людського тіла потребують води. Та головне чистої води! Коли щось п’ємо, то повинні оцінювати – в цю хвилину ми поповнюємо свій запас, чи його витрачаємо? Адже багато напоїв діють саме навпаки. Існують 4 механізми, що зневоднюють наші клітини:
- цукор,
- кофеїн,
- СО2,
- алкоголь.
Відповідно, всі напої, що містять щось із цих речовин, не лише не поповнюють запас необхідної води, а і виводять ту, що була в організмі. - Скоро вже настане осінь, чи варто якось змінювати свій раціон, аби уникнути авітамінозу?
- Звісно є певні особливості, оскільки відбуваються зміни в природі. Стає менше сонечка й рівень вітаміну D знижується. Тому важливо його поповнювати за необхідності. Також в осінній період рекомендую підтримати баланс корисних бактерій в нашому організмі шляхом додавання в раціон квашених овочів (капуста, огірки, помідори тощо.) Але ще осінь найкращий сезон для очищення організму від паразитів, яких явно стає більше після споживання літніх фруктів, ягід та зелені.
- Поговорімо про підтримку організму. Що їсти, пити чи робити, аби допомогти тілу справитися із тим величезним стресом, який маємо усі зараз?
- Перше, що важливо – обов’язково їсти в міру, всупереч тому чи хочеться заїсти стрес, чи не їсти нічого.
Під час тривалого психологічного напруження важливо підтримати наднирники, тому рекомендую щодня споживати 300-500 мг магнію (як добавку) та 1000 мг натурального вітаміну С.
Друге, що рятує – це спорт. Корисною буде навіть прогулянка у швидкому темпі, для того, щоб активувати кровообіг. Головне завдання – розкрити наші капілярні сіті та наповнити кров киснем, тоді й метаболізм працює чітко, енергії більшає та заявляється настрій. - Ваша універсальна порада тим, хто ніяк не може налагодити режим харчування і постійно зривається?
- 1. Збільште рух! Це дійсно магічний спосіб змінити життя на краще та вийти на новий рівень по здоров’ю.
- Для тих, в кого на сніданок кава з канапками або взагалі нічого, – врешті почніть снідати, як того потребує ваше тіло.
- Пильнуйте свою денну норму води.
- І найголовніше – наше тіло не лише фізичне, а й духовне. Ми живимо його не тільки харчовими продуктами, а і своїми думками та емоціями. Бажаю кожному наповнювати свої тіла добром та любов’ю!
t.me/+aGmT9Tw1304yNWMy