Бути лікарем в Україні – доволі цікаве випробування. Так самі про себе говорять наші спеціалісти. І часто серед них можна зустріти дійсно неймовірних людей. Вони мають щире серце, прозорі наміри та головне – високий професіоналізм. Саме з такою гостею ми сьогодні розкриваємо важливі питання та додамо трохи особистих. Знайомтесь, оперуючий лікар отоларинголог ВІРА БЕРШАДСЬКА.
– Віро, вітаємо, раді, що Ви долучились до нашого грудневого номера. Хотілося б почати з Вашої спеціалізації, власне зі знайомства.
– Вітаю усіх читачів. Я оперуючий дорослий та дитячий лікар отоларинголог вищої категорії. На сьогодні мій досвід роботи складає вже понад 13 років. Також зазначу, що я лектор компанії Bayer та волонтер групи «Стоматологи Черкащини». Разом із тим я доволі успішний лікар-блогер, до якого дійсно дослухаються люди.
Мій професійний шлях почався ще з дитинства, тому що мої мама та бабуся були пов’язані з медициною. Тож я вже маленькою точно знала, що стану лікарем. Після школи вступила до медичного коледжу, а далі до інституту. Спочатку хотіла пов’язати своє життя з гінекологією, але мої плани змінила отоларингологія. Коли ми почали вивчати саме її, я одразу відчула серцем, що це моє, й ні разу не помилилась.
– Якими досягненнями за стільки років успішної практики Ви найбільше пишаєтесь?
– На сьогодні я можу сміливо сказати, що досягла успіху у своїй справі. Я завідувачка відділення, головний дитячий ЛОР Черкаської області. Нещодавно отримала одну з головних нагород країни – медаль за заслуги перед Українським народом. Це, разом з моїми пацієнтами, авжеж надихнуло мене ще більше. Тому я розширила свої кордони, почала консультувати та оперувати не тільки в Черкасах, але й в прекрасній столиці нашої України, в Києві.
– Перейдемо до головного. З якими проблемами та патологіями до Вас сьогодні найчастіше звертаються українці?
– Останнім часом до мене чомусь доволі часто звертаються люди з ускладненими отитами, які у більшості випадків рецидивують (повторюються). Окрім того, одною з популярних є тема «Аденоїдів», навколо якої виникає багато запитань та суперечок. Бо й діти, й дорослі прагнуть вільно дихати носиками. Проте, резюмуючи, скажу, я успішно займаюсь розв’язанням усіх цих проблем.
– Віро Сергіївно, а наскільки часто ці проблеми мають психосоматичний характер?
– Цікаве питання. Я спостерігаю, що саме з початком повномасштабної війни люди почали часто звертатись з комом в горлі. І це дійсно у більшості випадків прояв психосоматики. Тому це захворювання ми лікуємо у партнерстві з психологом.
– Не секрет, що люди доволі часто плутають звичайну застуду з гайморитом. Як Ви прокоментуєте цей випадок?
– Так, це правда. В цьому випадку варто розуміти, що гайморит є ускладненням вірусної застуди. Тому їх симптоми можуть перетинатись. Зрозуміти, яка саме у вас хвороба, гайморит чи нежить, буває досить складно через схожість симптомів. Ось найбільш корисні підказки для вас:
- тривалість симптомів. Застуда зазвичай спричиняє пік симптомів на третій-п’ятий день, а потім проходить протягом наступного тижня. Гайморит же може викликати симптоми довше, до 10-12 днів.
- Лицьовий тиск. У той час, як застуда іноді може подразнювати носові пазухи та викликати набряк, постійна напруга обличчя та біль протягом багатьох днів часто є саме ознакою інфекції носових пазух.
- Колір слизу. Прозорий водянистий слиз зазвичай є ознакою застуди. Гайморит же призводить до того, що слиз стає густим та має зелений або жовтий колір.
- Неприємний запах із рота. Бактерії, що викликають інфекцію носових пазух також можуть викликати мікроби та грибки, що викликають неприємний запах із рота. Якщо ви відчуваєте, що у вас несвіжий подих поряд з іншими симптомами, можете припустити, що винуватцем є гайморит. Це, власне, головне, що варто знати пересічному громадянину, усе інше – справа лікаря.
– Як Ви рекомендуєте допомагати слизовій при захворюванні?
– По-перше, повітря в опалюваних приміщеннях взимку набагато сухіше, ніж улітку. В такому випадку бажана температура та вологість для приміщень має складати 18-22 ґрадуси Цельсія та 40-60% вологості. Найкраще – контролювати мікроклімат окремим гігрометром. Наступне – підтримка питного режиму, регулярне зволоження слизової оболонки носа за допомогою морської води в спреях або балонах. Також я рекомендую використовувати зволожувач повітря для кожної окремої кімнати.
– В чому Ви вбачаєте небезпечність самолікування, яке сьогодні набирає обертів, на жаль?
– Самолікування, як ми знаємо з дитинства, з реклами, може бути шкідливим для нашого здоров’я, але чомусь кожен знає та ніколи не дослухається. Спочатку ми самі собі допоможемо, а потім звернемось до лікаря, щоб той лікував і причину, і наслідки. А, як відомо, наслідки – це завжди ускладнення та дороговартісне лікування. Моя особиста порада – за перших симптомів звертайтесь одразу до лікаря.
– Якими головними правилами Ви керуєтесь в роботі з пацієнтами?
– Мої головні правила в роботі з пацієнтом – це тільки доказова медицина, індивідуальний підхід до кожного та приємний після смак від візиту до мене. Я ніколи й нікому не відмовляю в лікуванні, моя мета – допомогти кожному, хто цього потребує. Я завжди на зв’язку зі своїми пацієнтами, допомагаю українцям, які опинились за кордоном в онлайн режимі, приймаю очно та оперую. В мене дуже напружений графік, але я ніколи не жаліюсь, тому що лікар – це моє покликання. Гадаю, я була народжена стати лікарем.
– Віро Сергіївно, цікаво було б зачепити особисту тему. Ви успішний лікар та щаслива жінка, мама. Як Вам вдається усе гармонійно поєднувати?
– Я мама прекрасного сина Радослава та любляча дружина. Більшість знають, як тяжко бути мамою та дружиною, а ще й лікарем. Ми – лікарі постійно працюємо, тому іноді нам важко знаходити вільний час для сім’ї, але моя дитина та чоловік розуміють, що я роблю, і для чого я це роблю. За це я їм дуже вдячна. Ну й, звісно, я весь вільний час, вихідні дні, відпустки, вечори, проводжу у колі сім’ї. Можу впевнено сказати, що наш спільний час завжди якісний. Здається, я гарна мама та дружина, так кажуть мої хлопці, і я довіряю їм.
– Чи поділитесь особистими секретами щастя?
– З радістю! Перше й найголовніше для відчуття щастя – це особиста реалізація жінки. Тож працюйте, йдіть впевнено до своєї мети і у вас неодмінно усе вийде! Істинне щастя – це робити те, що подобається й бути поруч з родиною, друзями у своїй країні.
– Минає нелегкий 2023 рік. Які для себе Ви підбили підсумки?
– Підсумки 2023 року – я бачу якісний результат своєї роботи, в мене успішний медичний блог, я – хороший лікар, на думку моїх пацієнтів. Мене рекомендують, тому я продовжую працювати та жити в цьому режимі. Тому мої підсумки досить позитивні.
– Дякуємо, Віро, за відвертість та за Вашу роботу! Що побажаєте своїм пацієнтам, колегам та усім українцям у новому році?
– Бажаю всім українцям найголовнішого – Миру та Перемоги, спокійних свят та добробуту кожній родині. Звісно, я хочу подякувати ЗСУ та волонтерам за те, що ми можемо зустрічати новорічні свята в колі близьких, що маємо можливість працювати та жити.
Зі святами вас, друзі!
Все буде Україна! - instagram: dr.bershadska