Пізнай себе – гасло, яке означає не лише інтелектуальне та духовне пізнання, але й розуміння та повагу до свого тіла. Спеціаліст із п’ятнадцятирічним досвідом з аюрведи, власник першого в Україні бутика аюрведти та східної медицини ROSA Олег ТОРГАЛО надає практичні поради для збереження здоров’я та краси протягом багатьох років.
- Пане Олег, знову радо вітаємо Вас. Пропоную розповісти нашим читачам, які прагнуть долучитися до аюрведичного вчення про Ваш шлях до здорового способу життя та про те, як оздоровлення вплинуло саме на Вас?
- Під час лікування власних хронічних захворювань сучасними методами, великим набором хімічних пігулок, я ледь не згубив своє здоров’я. Я почав шукати інші шляхи до здоров’я, та відкрив для себе аюрведу. З тих пір, як я допоміг собі, протягом 15 років я вивчав цю науку. Зараз мій вчитель розповів, що не ділитися своїми знаннями про аюрведу з іншими є гріхом. Тож я поділюся з читачами перевіреним на собі досвідом. Загалом аюрведа розділяється на дві частини – наука для здорових, як взагалі ніколи не хворіти, та для тих, кому потрібно лікування.
В класичних текстах аюрведи вказується три стовпи нашого здоров’я, а саме: їжа, режим дня та статеве життя. Якщо кожен з нас зможе правильно налаштувати ці складові, ми будемо менше хворіти, та значно покращиться емоційний стан. А від нього теж дуже багато залежить, робота усіх органів, систем, гормональний баланс. Також важливо знати, та використовувати усі ці знання повсякденно, методи профілактики захворювань. Любу хворобу легше не впустити, чим потім виганяти. У попередній бесіді ми розібрали рекомендації по харчуванню, сьогодні я розповім про режим та профілактику. - Які основи аюрведи необхідно впроваджувати у життя, щоб зберігати здоров’я?
- Головне, це зрозуміти біологічну модель свого тіла, хто ми є по своїй тілесній конституції, що для нас добре, а що нашкодить. Це суто індивідуальні речі. Зрозумівши це, робити дії, що будуть укріплювати нас, та відмовитись від того, що руйнує тіло. Усе насправді просто, коли це увійшло у звичку. У більшості хвороб ми винні самі, без усунення причин, одужати неможливо.
Наше життя – це постійна трансформація, розумна та цілеспрямована людина постійно працює над собою. Кожному з нас не завадять зміна свідомості та тіла. За аюрведою досконале здоров’я складається з чотирьох компонентів: здоров’я фізичного тіла, психіки, соціальне та духовне здоров’я. Кожна з цих складових потребує уваги та зусиль. Щоб жити повноцінним, щасливим, здоровим і усвідомленим життям, ми повині знаходитись в стані благості. Це початковий стан просвітлення, коли ми живемо по найвищім законам світобудови. Сповнені знання, правдивості, милосердя, чистоти, доброти та трохи аскетизму. Ми маємо вкладати у свої вчинки та думки енергію благості, це все самі по собі зцілюючи вібрації, завдяки котрим в нас буде тонке відчуття свого організму, ми можемо відчувати щастя та бути ідеально здоровими. Захворювання трапляються тоді, коли ми щось робимо невірно, відчуваємо руйнівні емоції, та маємо хибні уявлення про життя, тому також надважливо працювати над психічним станом. Ці загальні заповіді аюрведи потрібні всім для збереження здоров’я, незалежно від індивідуальних особливостей. - Які конкретні рекомендації аюрведи Ви можете порадити людям, які шукають способи підвищити своє фізичне здоров’я?
- Перш за все почніть цікавитись та вивчати ці перевірені тисячоліттями знання. Є чудові книжки, лекції в ютюбі. Ми зробили канал Роса-ТВ, там можна знайти сотні відео. В декількох статтях усього не розкажеш. Ці знання вам згодяться не тільки для підвищення здоров’я, а і взагалі для розуміння принципів роботи законів всесвіту, покращить ваші відносини, самореалізацію в суспільстві. Головне, це постійна увага до тіла та розуму. Аналіз мови тіла, діагностика його поточного стану. Для проведення самодіагностики, в першу чергу, потрібно звернути увагу на язик, який є головним показником якості травлення. Якщо він занадто червоний, це сигналізує про підвищення стихії вогню та запалення. І навпаки, якщо язик блідий, то можливе перевищення кількості токсинів, проблеми з засвоєнням їжі. Також немає бути тріщин та нальоту. Постійний нальот, це показник забруднення організму. Не менш важливо слідкувати за станом шкіри, адже вона відображає внутрішній стан організму. Так, сухість шкіри вказує на недостатню кількість правильного жиру, порушення водного балансу, надлишок висушуючих емоцій, як страх, занепокоєння. Стан слизових, волосся, нігтів, як ми опорожнюємось, запах від тіла, це все показники здоров’я та мова тіла, котрою воно з нами розмовляє, підказує. Це потрібно вивчати і це не займе багато часу. Я бачу головну ціль наших інтерв’ю, щоб надихнути читачів на самостійне навчання та уважне відношення до себе.
Тож основні рекомендації збереження здоров’я включають методи, які використовувалися в Індії тисячі років тому: бути самим собою, займатись улюбленою справою, максимально уникати конфліктних ситуацій, харчуватись підходящою вам їжею, дотримуватися правильної поведінки протягом дня та в різні пори роки, здійснювати добрі вчинки. Потрібно пам’ятати, що образи, злість, заздрість, завжди призводять до внутрішньої руйнації людини.
- Як аюрведа сприяє запобіганню захворювань та що потрібно робити для досягнення бажаного ефекту?
- В сучасному світі надважливо знайти силу волі для занять собою. Це головна проблема у людей, часом є і навіть знання, але нема сил, бажання змінювати себе та своє життя. Також є проблема з отриманням нових знань, для когось це справжнє випробування. Багато людей заморозили себе в світі своїх хибних парадигм, їм легше хворіти, чим працювати над собою. Достатньо витрати декілька місяців на вивчення основ аюрведи, застосувати ці знання на практиці та ваше життя зміниться в кращу сторону. Кожен має розуміти, що здоров’я організму, краса та молодість – щоденна робота, яка принесе бажаний результат лише після докладених зусиль. Для того, щоб організм перелаштувався та оздоровився має минути певний час і аюрведичні трав’яні препарати на основі екстрактів допоможуть вам зробити це скоріше, назавжди вилікувати хронічні захворювання.
- Яке місце у аюрведах, як в стародавньому вченні, займає профілактика захворювань?
- Профілактика захворювань потребує від кожної людини постійної уваги, зусиль, руху, аналізу, огляду та діагностики здоров’я. Потрібно слідкувати за своїм здоров’ям, знати свої сильні та слабкі місця, особливості організму, схильність до тих чи інших хвороб, та попереджувати їх. Для цього потрібне знання або поміч, консультація грамотного лікаря аюрведи. Аюрведа вчить нас запобігати причинам захворювання, визначати хворобу на початку, а не затягувати до страшних наслідків. Тож це важливе вчення про самоосвіту та довіру внутрішнім відчуттям себе та світу. В свою чергу аюрведичні препарати допомагають підтримувати та нормалізувати стан здоров’я. Запам’ятайте, основа нашого здоров’я – не в теоретичних знаннях, а активних діях. Аюрведа зобов’язує знати, розуміти, любити своє тіло та уважно доглядати за ним протягом усього життя. Також важливо консультуватися з лікарем-аюрведи раз на півроку, робити профілактичний огляд, здавати регулярно аналізи, решта роботи проводиться кожним особисто. Аюрведа не вчить вживати ліки, вона покликана змінити образ життя.
Універсальна практика аюрведи
проведення правильного ранку для щоденного покращення життя:
- Потрібно пам’ятати, що кожен новий день починається з минулого вечора. Рекомендовано засинати близько 21.00- 23.00. Протягом двох-чотирьох годин до сну небажано вживати «важку» їжу, потрібно виключити емоційні справи, спілкування, ігри, розваги. Найкраще заняття перед сном, це читання книг, прослуховування спокійної музики, медитація, повільне повторення мантр, молитв.
- Пробудження має наставати близько 5-7 годин ранку, при цьому потрібно деякий час залишатися у ліжку, щоб спокійно усвідомити себе, відчути свій стан, роботу органів та систем. Не радять схоплюватися та відразу бігти, темп дня, роботи нервової системи задаються з ранку.
- Після цього бажано сісти та подякувати Богу за наше пробудження та попросити прожити щасливий та успішний день. Медитація, коротка молитва з ранку, заряджає позитивом та благословеннями на увесь день. Проаналізувати минулий день, та обміркувати сьогоднішній.
- Потрібно ще самому правильно налаштувати себе на новий день. Побажати собі витримки, спокою при різних ситуаціях, розумінні людей, завжди залишатись доброю та чесною людиною.
- Необхідно випити склянку теплої води, щоб запустити травлення та очищення організму.
- Сходити до туалету, почистити зуби та обов’язково язик. Важливо обрати правильну зубну пасту, великий вибір аюрведичних паст складаються з різноманіття трав та смаків.
- Аюрведа радить кожний день доглядати за нашими органами відчуття, це все вікна в оточуючий світ. Наскільки вони гарно працюють, настільки ми відчуваєм цю світобудову, настільки ми молоді. Як кожний день ми чистимо зуби, так кожний день повинен бути догляд особливо за очима. Для цього є спеціальні аюрведичні каплі. Це дуже буде сприяти збереженню зору. Також необхідно промити солоною водою та закапати носа, закапати вуха, найкраще спеціальними оліями але підійде кунжутна. Їй же добре полоскати ротову порожнину.
- Після сорока років, аюрведа рекомендує постійне умащування усього тіла, особливо голови. Старість, це сухість і умащування дуже запобігає їй. Це зміцнює увесь організм, покращує шкіру, волосся, дуже корисно для суглобів. Робити це краще підігрітим кунжутним маслом, хочаб раз-два на тиждень.
- Зняти залишки олії рушником та прийняти контрастний душ з невеликою кількістю мила.
10 Потім йти готувати, снідати, тим що корисно для вас, підходить вам по конституції тіла, віку, пори року, силі травлення та особистих смаків. Про це я більш докладно розповів у попередньому інтерв’ю. Зрозумійте себе, свій організм, свої особисті потреби, приділяйте увагу свому тілу і воно буде довго та надійно служити вам. Ці рекомендації можна зрівняти з регулярним обслуговуванням авто, ми усі знаєм, якщо не слідкувати за буль-якою технікою, що з нею буде. Наше тіло, набагато складніша біомашина, незрівнянно цінніша, тому без постійної уваги не обійтись.
Ці процедури з давніх пір поширені в Індії, перевірені часом, ви відчуєте відмінний ефект дуже швидко, але це потрібно робити постійно, це повинно стати вашою звичкою. Кожен з вас зможе отримати консультацію і підібрати необхідні засоби в нашому аюрведичному магазині Роса, або за рекомендацією свого лікаря аюрведи. Правильно харчуйтеся, міцно спіть, уважно доглядайте за своїм тілом, мисліть позитивно, будьте щасливими та здоровими!