Сучасні українці не лише працюють над особистісним розвитком, але також глибоко занурюються у питання сімейних стосунків та впливу війни на психічне здоров’я. Психотерапевт, консультант, тренер БК WAPP, коуч за стандартами ICF, членкиня Всесвітньої Асоціації Позитивної Психотерапії, автор програми «Легкий шлях до стрункості», ведуча провідної трансформаційної гри Генезис Валентина ШАРПАР розкриє унікальні аспекти психології.
– Валентино, вітаю Вас на сторінках журналу. Питання стосунків сьогодні дуже актуальні, адже пари та родичі проходять важкі випробування. Скажіть, як видозмінились взаємовідносини українців з початком повномасштабного вторгнення?
– З березня 2022 року я з родиною також вимушено виїхала за кордон, де надавала психотерапевтичну допомогу українцям. Варто зазначити, що труднощі в родинних відносинах розпочалися ще під час пандемії, а з початком повномасштабної війни напруга значно зросла. Наразі жінки вимушені розлучатися з чоловіками та жити за кордоном, або ж навпаки дорослі діти вимушені знову жити зі своїми батьками. Звісно, в таких умовах конфліктів не уникнути. Війна похитнула людські стосунки, багато родин психологічно були не готові до випробувань. Збільшилась кількість клієнтів з депресіями, різного роду залежностями, яким була потрібна допомога. Я повернулась в Україну, аби відновлювати свій дім та ментальне здоров’я українців.
– За якими принципами Ви обираєте техніки та методики для тих чи інших запитів клієнтів?
– Я володію великою базою методик, які використовую індивідуально для кожного клієнта. Я не обираю техніки заздалегідь, адже підбираю та спрямовую їх, в залежності від конкетного запита клієнта. Я завжди йду за клієнтом та власним досвідом
– Ви маєте величезний професійний та особистий досвід. Ви – дружина, мама та бабуся п’ятьох онуків. Скажіть, які головні правила у сім’ї мають бути дотримані, аби родина була гармонійною?
– Головне в сімейних стосунках – повага один до одного. Діти мають поважати батьків, а батьки дітей, чоловік – поважати дружину, і навпаки. Члени родини мають навчитися спілкуватися в балансі щирості та ввічливості. Люди не можуть бути абсолютно щирими завжди, адже таким чином можуть змусити страждати інших. Завжди ввічливою людина теж не буває, адже в такому випадку не буде щирою. Тож важливо повідомляти про будь-які проблеми та обговорювати родинні ситуації саме в балансі цих якостей. В разі образи на будь-кого з членів вашої родини раджу читачам згадати, скільки хорошого було між вами та рідною людиною. Особисто я, як і більшість бабусів та дідусів, найбільше любові віддаю онукам. Не дарма говорять, дітей – виховують, а онуків – люблять.
– Україна потребує великої кількость спеціалістів в області психології через війну. Розкажіть про заходи, спрямовані на поширення професійної психологічної допомоги.
– Курс за сертифікатами Всесвітньої Асоціації Позитивної Психотерапії розрахований на підвищення кваліфікації психологів. Його важливість в тому, що окрім теоретичної бази, психологи проводять практичні сеанси психотерапії, аби покращити навички допомоги клієнтам. Навчання триває рік, по завершенню якого спеціаліст може надавати допомогу клієнтам.
– Окрім іншого, Ви є авторкою програм щодо здорового стану та трансформації мислення. Поділіться, чи можливо якісно змінити свій формат мислення в реаліях сьогодення?
– Програма «Легкий шлях до стрункості» дозволяє людині відновити стосунки з самим собою, своїм тілом та зрозуміти, навіщо насправді їй потрібно худнути. Зайва вага може залежати від різних психосоматичних причин, як от значимість людини у суспільстві, впевненість тощо. Процес схуднення може бути ефективним лише тоді, коли людина розібралася зі своїм психологічним станом та силою волі. Інший напрям моєї діяльності пов’язаний з веденням трансформаційної гри Генезис. Вона являє собою настільну гру для особистісного зростання. Учасники грають зі своїм бажанням та уявленнями про омріяне майбутнє. Під час гри проходять глибинні трансформаційні процеси, які змінюють формат мислення та підходи до життя. Люди звільняються від зайвих установок, які заважали їм розвиватися та рухатися до цілей. Гравці змінюються на краще та стають ефективнішими у всіх сферах життя.
– Згідно зі статистикою, люди наразі все частіше обирають бути одинаками. Яку далі Ви бачите тенденцію цього явища?
– Сучасній людині легше бути одинокою, адже нічого не потрібно погоджувати з іншими. Жити задля задоволення лише своїх потреб, без врахування бажань та почуттів іншої людини простіше, але неможливо. Для мене найбільша аскеза, яка заслуговує на повагу, полягає у вивчення себе в парі з партнером. Перебуваючи в стосунках з іншою людиною, відкривається найкраща можливість для вивчення себе, свого партнера та навколишнього світу.