Психологія – це ключ до щасливого та продуктивного життя. І як його віднайти, знає ОЛЕНА РИХАЛЬСЬКА. У нашому інтерв›ю говоримо про нові реалії життя, війну та допомогу іншим.
Провідна психологиня України з досвідом роботи 25 років, кандидатка психологічних наук, тренерка, викладачка.
Постійна експертка популярних телевізійних проєктів і ток-шоу з 17-річним досвідом роботи на ТБ.
Авторка тренінгів для ТВ-каналів і телеведучих, а також особистісних тренінгів.
Член-кореспондент Міжнародного інституту інформалізації, консультантка вітчизняних і закордонних шоу-проєктів «Євробачення», «Міняю жінку», «Голос України», «Мамо, я одружуся», «Половинки» тощо і багатьох серіалів.
- Раді вітати Вас знову у нашому журналі! Олено, за останній рік життя кожного з нас змінилося. У когось – кардинально, у когось – частково. Розкажіть про свої трансформації.
- Війна принесла нам величезні випробування, з якими, на мою думку, ми гідно справляємося. Не буду вдаватися у філософські обговорення щодо зміни пріоритетів чи світобачення, але українці стали дійсно єдиним великим організмом, який бореться з ворогом. Щодо мого життя, то з›явилися нові напрямки роботи. Я консультую щодо спілкування з родичами, які стали на сторону країни-агресора, та даю поради, в яких випадках краще взагалі припинити стосунки; розповідаю про російську пропаганду в їхніх школах та про психологічний вплив інформаційної політики на чоловіків, яких звуть воювати.
- Знаю, що Ви одночасно можете займатися декількома проєктами. Поділіться з нами тим, над чим працюєте саме зараз.
- Так, я активно пишу різні психологічні статті про життя у часи війни. А щодо проєктів, то хотіла б розказати про соціальну програму під назвою «Від ідеї до власної справи», де я працюю як ментор та психолог. Там проводжу майстер-класи. Останній був – «Як зберегти внутрішню самооцінку і повірити в себе». Брали участь 25 жінок-військових, ті, у кого рідні загинули на війні та дружини ВПО. Програма спрямована на посилення їх ролі в українському суспільстві. Маю велику подяку організаторам та учасницям проєкту і вже готую наступний виступ.
- Олено, війна в Україні стала спусковим механізмом для багатьох психологічних проблем. Одна з них – збільшення розлучень. Розкажіть, як можна зберегти сім’ю у такі важкі часи?
- Ви праві, з кожним місяцем подібних запитів дедалі більше. На жаль, на сьогодні близько 50% шлюбів розпадається, й ініціаторами більшою мірою є жінки. Пропоную способи, які допоможуть врятувати ваш союз, якщо, звичайно, ви дійсно цього хочете.
- Створити власний сімейний мікросвіт, що відповідає сучасній ситуації. Ризик розлучення зводиться до мінімуму, коли є довіра і близькість, загальні ритуали та особливості.
- Ділитись емоціями. Добрими й не дуже. Вирішальним чинником збереженням союзу стануть емоційні сили.
- Залишатися цікавими один до одного.
- Підтримувати зв’язок щодня, особливо, якщо ви далеко один від одного.
- Підтримувати партнера у всьому.
До речі, багато способів працюють навіть, якщо один із подружжя мотивований зберегти відносини.
- А що потрібно для вирішення конфліктів не лише в родині, а й поза нею?
- Головне бути у стосунках оптимістом, тоді й конфлікти відбуватимуться у легшій емоційній формі. Та все ж у мене також стос правил, як полегшити спір.
- Під час суперечки не відхиляйтеся від теми.
- Укладіть договір про необхідний перепочинок, якщо того потребують ситуація і ви.
- Вчіться не перебивати.
- Правильно формулюйте свої думки.
- Наостанок, поділіться Вашим секретом – як все встигаєте робити?
- Це нескладно, якщо перебуваєш у режимі й чітко дотримуєшся свого графіка. Прийом у мене двічі-тричі на тиждень, решту часу я можу присвячувати телебаченню, пресі, написанню книжок і статей (на сьогодні у мене їх понад 1300 у наукових і глянцевих журналах). Не хочу, щоб звучало стереотипно, але все ж таки дуже важливо любити свою роботу – те, чим ти займаєшся.
- ФБ: Елена Рыхальская