Перейти до панелі інструментів
миллениум

Напевно, ця бесіда стане в нагоді більшості з нас. Ми багато останнім часом говоримо про психологію. Ми намагаємось долати проблеми та сприймати події, проживаючи емоцію тут і зараз. Авжеж, не кожному з нас це вдається самостійно, саме тому ми запрошуємо до видання найкращих експертів. Сьогодні нашою темою будуть страхи та їх функції. На питання відповідає Олена КОВАЛЕНКО.

– Пані Олено, вітаємо. Звернулись до Вас із питаннями про страхи. Ви маєте великий досвід. Скажіть, які функції виконує страх сьогодні?
– Зараз я дуже часто спостерігаю дівчат, жінок, які не мають енергії. І причина в тому, що спочатку (маю на увазі повномасштабне вторгнення) ми відчували страх та розпач, а зараз більшість з нас буквально відкладають життя на потім (синдром відкладеного життя). Війна, ракетні удари, смерть порушують наше відчуття безпеки, відчуття контролю та близькості з рідними. Усе це викликає страхи, які завжди супроводжуються невизначеністю та невпевненістю. На рівні інстинктів та рефлексів страх дає поштовх до збереження власного життя та розмноження. Загалом страх має як негативне, так і позитивне значення. Його регулююча функція має велике значення та сенс, страх це завжди про зростання духовності, примноження єдності та сили до протистояння.
– А як можна використовувати страх?
– Страх можна використовувати, як поштовх до дій, які призведуть буквально до збереження життя власного та життя дітей, нації в цілому. Страх дійсно розширює можливості, кордони людської міці та можливостей, дає поштовх до енергії, яка призводить власне й до рішучих дій, коригування та керування життям.
– Знаємо, що Ви, перебуваючи у Польщі, допомагаєте українкам на волонтерських засадах. Що найбільше болить нашим дівчатам?
– Дуже важке питання, болісне, я б сказала. Понад усе нашим чарівним українкам болить роз’єднання з родиною, з коханими чоловіками, батьками, дітьми… Але я запевняю, що кожна з них розуміє, що це певні кроки, які в даний час є необхідністю. Це шлях, який ми пройдемо та отримаємо винагороду.
– Ви маєте в арсеналі багато інструментів та методик. Які з них найбільш ефективні наразі?
– В своїй роботі я використовую здебільшого психологічні ігри, МАК та вправи з елементами арттерапії. Мій досвід доводить, що творчі методи роботи з підсвідомістю є найбільше дієвими та результативними. Арттерапія надає потужну енергію, допомагає проживати наші емоції, вдосконалює навички екологічного проживання стресу, а також стимулює уяву.
– Пані Олено, Ви також жінка, українка, яка побачила багато горя. Дайте професійні рекомендації нашим жінкам, аби ми не втрачали надії та не зневірювались.
– Дівчата, жінки, я розумію абсолютно кожну з вас… І кожній я готова допомагати. Не соромтесь звертатись по допомогу. Я рекомендую кожній з вас не залишатись на одинці, на самоті зі своїми страхами, стресами та проблемами. Запевняю, навколо нас дуже багато людей, фахівців, які з добротою, розумінням прийдуть на допомогу. Спостерігайте за своєю реакцією на події, відстежуйте емоції, якщо маєте питання – шукайте відповіді! Питайте в експертів! Де б не була кожна з вас – я бажаю вам сили, наснаги до творчості! Знаходьте однодумців! Разом легше. І пам’ятайте: тільки створюючи, досягаючи мети ми стаємо вільними, незалежними та потужними. Щоб не проживати повторне травмування обов’язково використовувати тільки достовірні джерела інформації, майте коло підтримуючих людей, слідкуйте за питним режимом, вживайте норму води, більше бувайте на свіжому повітрі, чередуйте фізичне та розумове навантаження, підтримуйте себе позитивними моментами, не виключайте гумор зі свого життя. Живіть життя!
Тільки до перемоги!
Olena Kovalenko

Зв'яжіться з нами

Наші менеджера проконсультують вас за всіма питаннями