Останній рік негативно вплинув на роботу організму мільйонів українців: порушення сну, ожиріння, стрес та депресія. Як покращити свій стан та чим може загрожувати бездіяльність – розповідає лікарка-ендокринолог ЛЮБОВ ТКАЧУК.
- Вітаємо Вас, Любове! Хочу поговорити з Вами про тривогу та депресію. Війна ввігнала українців у затяжний стресовий стан. Скажіть, як він може впливати на ендокринну систему людей у такий тяжкий період?
- Так, на жаль, зараз більшість українців знаходяться у тривалому тривожному стані. Це стосується тих людей, котрі живуть біля зони бойових дій й тих, хто у переважно безпечних місцях. Я зараз активно працюю з киянами й бачу, настільки серйозною є проблема, бо ендокринна система сильно відгукується на стрес, депресію та поганий сон. До прикладу, останні місяці жителі столиці дуже страждають на безсоння та перерваний цикл сну через запуск ворожих ракет. Це негативно позначається на роботі ендокринної системи, адже гормони мають циркадний ритм вивільнення. Тобто, є ті, котрі повинні вироблятися вночі під час сну, і ті, що працюють вдень. Не може бути адекватної роботи органів гормональної секреції при безсонних ночах та порушеному режимі дня. Результатами перевантаження та виснаження нервової системи є недостатня концентрація уваги, пам’яті, спотворені емоційні реакції.
Головний мозок – це найбільше скупчення нервових клітин. Він має у своїй структурі гіпофіз – центр регуляції усіх ендокринних органів (щитовидної залози, наднирників, статевих залоз), і коли він збіднений киснем та поживними речовинами (не мав достатнього періоду сну), його регуляторний вплив на наше тіло не може бути здоровим і правильним. Першими відгукуються гормони стресу – кортизол, адреналін, які запускають захисні реакції агресії та гіперемоційності й спричинять з часом повне виснаження нервової системи та депресію. - За останні 14 місяців в Україні значно збільшилась кількість людей з надмірною масою тіла. Проблема зайвої ваги та ожиріння стала дуже гострою. Чому так?
- Хочу зазначити, що ця проблема притаманна великій частині населення, які живуть і у відносно безпечних місцях. Вона має в основі багато чинників, основні з яких – хронічний стрес та депресія. Чому більшість моїх пацієнтів набрали вагу за останніх півтора року? Це класичний результат заїдання стресу й тривожності та порятунку від них. Переїдання вуглеводами, солодощами – найлегший та найкоротший шлях отримати задоволення для психіки та нервової системи. Зайва вага, яка була до війни, зараз стала ожирінням. Дуже важко працювати з такою категорією населення, адже у них замала мотивація побороти цей недуг. Тут для початку треба розбиратися з тривожністю за допомогою психотерапії. Гадаю, найближчий рік ця проблема буде стояти дуже гостро. Вже зараз робітники нашої «Сіті клініки» переорієнтовуються на таких пацієнтів, аби максимально допомогти.
- Поговоримо про нестачу вітамінів. Зима у нас була майже безсонячна і зараз маємо дефіцит йоду, селену та вітаміну D. Як це можна виправити?
- Так, люди й зараз мало бувають на вулиці. Нестача вітамінів та мікронутрієнтів негативно впливає на ендокринну систему, уповільнює вивільнення гормонів. Це, своєю чергою, веде до набору маси, депресії, пригнічення фізичної та розумової активності. Це таке собі порочне коло, яке треба розірвати. Як це зробити? Зокрема для здоров›я щитовидної залози – більше гуляйте на вулиці, зранку та ввечері підставляйте своє тіло сонечку для отримання вітаміну D. «Наїсти» достатню кількість селену неможливо, тому приймайте його у таблетках, порадившись з лікарем. А йод поповнюйте через йодовану сіль зі стравами вдома. І тричі на тиждень включайте у свій раціон морську рибу.
- Розкажіть нашим читачам, без чого не може працювати ендокринолог?
- Грамотний ендокринолог завжди базується на доказовій медицині. Він не може працювати без гормонального дослідження пацієнта та з’ясування причинно-наслідкових зв’язків, адже часто ендокринні хвороби провокують інші чинники.
- Поділіться з нами Вашими анти-еджинговими акцентами в роботі ендокринолога.
- «Сіті Клініка» – це багатопрофільний заклад, ми працюємо з дорослим населенням по більш ніж 30 напрямках. Що стосується особисто мене, як керівника та ендокринолога, то активно працюю над тим, аби мої пацієнти відчували себе здоровими протягом всього життя. Я пропагую усім розумну та своєчасну гормональну корекцію, адже з віком наша ендокринна система виснажується, тому приходить ментальне і фізичне старіння. Зберегти зовнішню привабливість, енергію, сексуальність, розумову активність – сьогодні вся прогресивна ендокринна галузь володіє такими можливостями! Зокрема, практикую постановку гормоноподібних імплантів, які дозволяють жінкам подовжити свій гінекологічний вік, а чоловікам дають бажання займатися спортом, бути активним і здоровим. Тому МОЇ акценти найближчих років будуть саме на роботі з пацієнтами 45+.
- Наостанок, Ваша універсальна порада українцям, аби зберегти своє здоров’я?
- Моє гасло по життю – «Хочеш бути здоровим? Будь!». Ти маєш щось робити, аби зберегти свій хороший стан: правильно харчуйся, пий більше води, рухайся, займайся спортом, позитивно мисли. Це базові речі, про які багато людей забувають. Ну, і професійне медичне спостереження, звичайно.
- ФБ: Любовь Ткачук