- Вітаю Вас, Валентино! Скажіть, настільки важливою є для людини психологія?
- Ця наука грає величезну роль у нашому житті. А знання у цій області роблять нас більш успішними, необхідними у соціумі та незамінними у сучасному світі. Якщо розуміти основи психології й застосовувати всі знання, то це допоможе людині більш легко пройти важкі етапи у житті. Трансформація нашого світобачення може стати досить м’якою, якщо правильно використовувати різні техніки. Та від себе дуже раджу всю інформацію про психологію дозувати, бо зараз безліч неперевіреної інформації в Інтернеті та соціальних мережах, яка іноді погано впливає на психологічний стан людини.
- Якщо я, до прикладу, погано до себе ставлюся (або не люблю себе) – що це каже про мене?
- Погане ставлення до себе напряму залежить від рівня самооцінки. Якщо ви кажете – не люблю себе, це означає, що ви не поважаєте того, кого бачите у дзеркалі. І тут завдання психолога зрозуміти – ця думка вам нав’язана, чи отримана ще з дитинства. Чому це відбувається? Соціум постійно впливає на нас і змінює наше світобачення. Найпоширеніші випадки – психологічне насилля у родині або аб’юз. Але все ж варто розрізняти нелюбов до себе і внутрішню невпевненість. Це суміжні поняття, які мають протилежні причини виникнення.
З клієнтами, у яких занижена самооцінка, я часто використовую техніку «покращення». Людина описує себе майбутнього (зачіску, одяг, макіяж, своє помешкання, поведінку), малює в голові картинку того, як вона зміниться і стане тим, кого буде таки любити. Після такої вправи мозок запускає процеси, які допомагають трансформувати поведінку клієнта і досягати омріяних результатів. - А як підвищити свою самооцінку та знайти впевненість? Адже чимало людей зараз занижують себе.
- По-перше, аби не втрапити у пастку низької самооцінки, варто змінити свої звички. Не критикуйте себе у дзеркалі, станьте добрішими до самих себе. Проявляйте милосердя. Перегляньте оточення і проаналізуйте, хто саме змушував вас думати про себе погано чи не достойно. По-друге, не раджу порівнювати себе з іншими. Усі ми різні та індивідуальні. Знайдіть у собі ті якості, якими пишаєтесь.
- Валентино, а звідки взагалі береться невпевненість у собі? Це травми дитинства?
- Дивіться, впевненість собі – це довіра до самого ж себе. Протилежне поняття, логічно, означає, що людина собі не вірить тощо. Не можу сказати, що причиною невпевненості у собі є дитячі травми. Так, якийсь відсоток є, але корінь проблеми лежить саме у дорослому віці. На нас дуже впливають депресії, тривоги, панічні атаки. А щодо того, аби позбутися невпевненості у собі, треба використовувати спеціальні розроблені техніки та вправи.
- Можете описати впевнену у собі людину?
- Це досить легко. Впевнена у собі людина: самодостатня, яка поважає та приймає себе, тверезо розуміє власні потреби. Завжди вдало використовує отримані можливості, не боїться відповідати на виклики та не застряє в окремих психологічних ситуаціях. Спокійно приймає конструктивну критику. І завжди бере на себе відповідальність. Головне – з повагою ставиться до особистості іншої людини. А головний девіз для неї – жити в гармонії зі своїми цінностями.
- Як можна змінити думку про себе? Та з чого ж саме починається любов до себе?
- Думки грають велику роль у прийнятті своєї особистості. Тож для початку проаналізуйте те, що думаєте про самого себе. Також раджу наступну техніку «СМЄР», яку використовую у своїй психотерапевтичній праці. Візьміть папір та розділіть його на чотири колонки:
• описання ситуації;
• ваші думки, коли це сталося;
• емоції, які відчули;
• ваша реакція (моральна та фізична).
Далі аналізуєте написане. Така техніка допоможе змінити мислення, а це потягне за собою трансформацію вашої особистості. А з чого починається любов до себе? Безперечно – з прийняття та поваги до себе! - 38 067 920 9781
- 48 731 166 086
Inst: Valentina pashchenko
facebook – Valentina Pashchenko