Зоряна ЛИСОВЕЦЬ розповідає нам, що робити, коли ти або твої знайомі стали жертвами домашнього насильна та куди звертатися за допомогою. Про все це читайте далі.
- Війна зруйнувала тисячі життів. Після звільнення окупованих територій, сотні українців звертаються за допомогою після сексуального насильства. Чому у війну це така розповсюджена проблема?
- На жаль, багато українців не звертається за допомогою, адже більшість з них не вірить, що отримає кваліфіковану допомогу та не впевнені у своїй безпеці. Сексуальне насильство у будь-який час є злочином, а під час війни – це воєнний злочин, який порушує норми міжнародного права та норми моралі загалом. Такий вид насильства під час збройного конфлікту ніщо інше як акт геноциду, який набуває масового характеру та вчиняється проти багатьох осіб із метою досягнення військових цілей, послаблення волі й протидії громади, залякування і приниження.
- Як пережити насильство над собою? Чи допоможе терапія?
- Будь-яка форма насильства залишає свою травму. Якщо брати збройний конфлікт і злочини проти статевої свободи, то вони мають неабиякий вплив на свідомість жертви. Дуже часто постраждалі починають ненавидіти своє тіло. Звичайно, людина яка зазнала насильства потребує терапії, і на мою думку, ми повинні забезпечити її скільки потрібно, не дотримуватися якихось часових рамок, трішки відійти від стандартних програм та працювати на користь постраждалих. Найголовнішим у роботі з постраждалими від сексуального насильства є гасло – не нашкодь. Кожен з нас повинен враховувати ризики повторного травмування при неправильній роботі з постраждалими.
- Поговорімо про домашнє насильство. Як зрозуміти, що комусь потрібна допомога, що хтось регулярно стає жертвою ДН?
- Домашнє насильство – це дії фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами тощо.
Зіштовхнутися з цією проблемою може кожен, незалежно від свого статусу. Багато недопустимих речей зі сторони закону в українських сім’ях ще досі вважаються нормою. Тому, якщо говорити про розуміння, що комусь потрібна допомога, зі сторони ми вже це бачимо. Дуже важливо не забувати про те, що у сім’ях, де є діти, які є свідками насильства, що вони є постраждалими також. - Куди звергатись, якщо хтось у твоїй родині, чи у знайомих – страждає від домашнього насильства?
- Останні кілька років інформаційний простір України став більш сучасним у висвітленні питань домашнього насильства, почали з’являтися інформаційні кампанії з розповсюдження саме контактних номерів, куди постраждалі особи можуть звернутися. Якщо говорити про Київську область, то сьогодні діють центри надання соціальних послуг особам постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, гарячі лінії, мобільні бригади, гарячі лінії, денні центри, кризові кімнати та притулки для постраждалих осіб.
- Чому деякі жертви обирають залишитися поруч із кривдником, а не шукати допомоги?
- Науковці виділили такі собі фази насильства, по яких жертва проходить по колу, проте не готова через ряд причин вийти з нього. Однією з таких фаз є нормалізація – нервова система сприймає таку поведінку кривдника, як норму. Ще одна цікава фаза, на яку зазвичай і попадаються жінки, це – фаза компенсації, тобто кривдник задобрює жертву подарунками, гарними словами, романтичними вечерями та вибаченнями, одним словом повертає у період медового місяця, проте це не надовго.
- Розкажіть про свої плани після перемоги України у війні. Що б першим хотіли зробити?
- Хотілося б видихнути спокійно і знати, що більше не доведеться переживати всі ці смерті навколо та жахи. Якщо чесно, то я навіть не готова відповісти поки на це запитання. Настільки багато думок та бажань, але потрібно спочатку пройти цей важкий шлях нашої країни.