Приватна медицина зараз набагато попереду державної. Одним із сучасних офтальмологічних центрів України є ОЦ «Найкращий зір». Його засновник та керівник Олег ГОРОБЮК ділиться із нами проблемами сучасного лікування, як наважився на власну вправу та чому працювати із родиною пліч-о-пліч – це ключ до успіху.
- Олеже Антоновичу, Ви – офтальмолог із досвідом у три десятиліття. Як потрапили у цю професію? І як виникла ідея створити власний офтальмологічний центр?
- Знаєте, мені було легко зробити цей професійний вибір, бо мій батько був офтальмологом. Після закінчення медінституту, я почав трудовий шлях у районній лікарні. 29 років працював там поруч із батьком, потім вже сам. У державній медицині пройшов шлях від амбулаторного прийому у поліклініці до офтальмохірургії. Вся офтальмологічна хірургія не потребує стаціонарного лікування. Тож, з часом у мене і з’явилася ідея відкрити власний центр. Тоді я був вже досвідченим офтальмохірургом. Що було для мене ще плюсом: усі прилади, які потрібні для центру, можна придбати в Україні в лізинг чи у відстрочений платіж. Тож, я наважився на власну справу.
- Ваш центр – сімейний, тобто із Вами пліч-о-пліч працює родина. Як прийшли до такого формату?
- Скажу так: якщо за тобою не йдуть члени твоєї сім’ї, то не варто і починати створювати сучасний центр. І додам, на мою думку успішні приватні центри по Україні – саме сімейні. Чому? Бо родині ти довіряєш і заради їхнього майбутнього ти трудишся. На даний час у моєму центрі, крім мене, працює моя дружина, старший син і невістка. Молодший син проходить навчання.
- У чому перевага сімейного приватного центру перед державною лікарнею? І чи повинна бути взагалі державна медицина? Які складнощі в розбудові, утриманні та розвитку цієї справи?
- Перевага приватних центрів у сучасному обладнанні. Також кожен ПЦ обирає на свій розсуд та потребу перелік захворювань, які буде лікувати. Таким чином, приватні офтальмологічні центри у більшості мають відносно вузьку спеціалізацію. Ми, наприклад, не займаємося онкологією, серйозною травмою, пересадкою рогівки. Для цього є спеціалізовані профільні державні центри. І такі, на мою думку, повинні бути у кожній країні.
Далі треба обрати правильну стратегію визначення напряму роботи вашого центру та придбання офтальмологічного обладнання. У приватній установі керівник має бути локомотивом, який би вів за собою увесь колектив. Треба підібрати працівників, правильно розподілити медичний персонал, дати кожному роботу, згідно з вміннями. Та наш підхід все ж відрізняється від інших приватних закладів – ми не займаємося деякими чисто комерційними проєктами лікування офтальмологічних захворювань. Мій – сімейний центр, а пацієнти – важливіші за прибуток. - Які нові технології та наукові відкриття допомагають сучасному офтальмологу досягти нових успіхів у лікуванні складних захворювань ока?
- З того періоду, коли я у 90-х прийшов у професію, стався величезний прорив у нашій сфері. Не тільки в Україні, а й за кордоном. Ті хвороби, які ще тридцять років тому приводили до сліпоти, сьогодні вже навчилися лікувати. Зараз найбільше ми використовуємо досягнення лазерної та ультразвукової технологій. Проводимо ефективне хірургічне лікування катаракти та глаукоми, застосовуючи саме це обладнання. До прикладу, лазер низької частоти сканує сітківку з точністю до мікронів. Це дослідження абсолютно безпечне. У нашому центрі є лазери для лікування усіх видів глаукоми, у томі числі некомпенсованих з дуже великим очним тиском. Ми застосовуємо сучасний лазерний фотокоагулятор для лікування захворювання сітківки. Особливо це необхідно при діабеті. Без цих лазерів сучасне лікування просто неможливе.
Щодо ультразвукових технологій, то у нас є УЗ апарат для проведення UBM-сканування, В-сканування та А-сканування. Особливістю УЗ діагностики є можливість діагностувати внутрішньоочні захворювання при непрозорих оптичних середовищах. На сьогодні найпоширеніша процедура заміни кришталика – це його ультразвукове видалення через розтин всього 2 міліметра. У звичайний день ми маємо по 15-20 таких операцій, які тривають 10 хвилин. Немає ані крові, ані швів. Після процедури пацієнт їде одразу додому. Ось це вам ультразвукові технології.
Великий прорив у лікуванні деяких раніше невиліковних захворювань сітківки, які напряму вели до сліпоти, ми досягаємо за рахунок інтравітреальних введень анти-VEGF препаратів. Їх вводять в середину ока і там вони блокують ріст новоутворених судин. Ми даємо шанс людям зберігати свій зір роками.
- Скажіть, як працює Ваш центр в умовах війни?
- Ми працювали з першого дня війни. Кількість людей збільшилась у півтора рази. Допомагаємо переселенцям, військовим та їхнім родинам. Надаємо консультації офтальмологів безоплатно. А наших захисників лікуємо повністю безплатно. Вони захищають наше життя та свободу, а ми – допомагаємо їм так, як можемо. Також розробили систему знижок на операції для переселенців. А ще – роздаємо усім, хто того потребує, деякі медичні препарати, надані нам спонсорами. Війна не зупинила нашого життя та роботи. Ми навіть знайшли змогу оновити деяке обладнання, також почали вести соціальні мережі, аби показати досягнення. Ніхто з нас не чекав, що почнеться війна. Але ми, медики, маємо тримати тил і робимо все для цього. І ми щасливі, що можемо і далі працювати.
- Чи складно до Вас прийти на огляд?
- Абсолютно не складно. У нас є сайт у мережі, є сторінка у Facebook, є телефони. Реєстратура працює добре. Черг на операції немає, потужності великі. Щодо цінової політики, ми намагаємося тримати її у стабільності. Звичайно, вартість розхідних матеріалів та операції трохи виросла.
- Олеже Антоновичу, а чи є у Вас якісь мрії?
- А що таке мрія? Це щось недосяжне, малоймовірне на даний час. Та й мріяти треба вміти правильно. Головне правильно сформулювати мрію і крок за кроком йти до неї. Зі свого досвіду скажу, мрія про сімейний приватний центр здійснилася, бо я правильно її сформулював і щодня щось для цього робив. Я не думав про це діло, як про щось нездійсненне. Тож наступна моя мрія – аби наш сімейний прапор ніколи не впав. Аби мої діти та онуки йшли шляхом офтальмології, отримували задоволення від нашої професії та допомагали людям бачити цей світ.
www.nzrivne.com.ua