Жіноче здоров‘я – річ тендітна, вразлива. І хто, як не сама жінка, може стати тим самим розуміючим, уважним і водночас сильним провідником через терни хвороби до такого бажаного здоров‘я! Героїня нашого інтерв‘ю – Діна МАНЧЕНКО (КОПИНЕЦЬ), лікар-онколог вищої кваліфікаційної категорії, мамолог, хіміотерапевт, асистент кафедри онкології – розповіла про свій вибір професії, іновації у лікуванні та роботу в нинішніх реаліях.
— Доброго дня! Розкажіть, будь ласка, про свій професійний шлях: як прийшли до нинішньої діяльності, хто або що надихнули Вас на вибір професії?
— Мені завжди хотілося допомагати людям. З раннього дитинства уявляла себе лише лікарем. Мене виховували так, що в житті потрібно займатися важливою та серйозною справою, я хотіла обрати для себе достойну професію, яка має перспективи, та приносить користь суспільству… Моя бабуся, яка брала активну участь в моєму вихованні та розвитку, і яку я дуже люблю, бачила мене лише в білому халаті – це також розвіювало мої вагання щодо обрання майбутньої професії. Доклавши зусиль – поступила на медичний. Наприкінці навчання я твердо вирішила стати онкологом і займатися хіміотерапією, на це мене надихнула надзвичайно чуйна, добра, талановита лікар-викладач, яка з задоволенням ділилася зі мною своїм досвідом і всіляко підтримувала.
— Які, на Вашу думку, якості характеру допомагають Вам у роботі найбільше?
— По-перше, це любов до професії, без неї жодна якість характеру не допомогла б. Бажання допомогти пацієнтам подолати їх недуги. Стриманість, адже це робота з різними категоріями онкологічних пацієнтів, де важливе не тільки лікування, але і психологічна підтримка – і вона навіть іноді є найвагомішим пунктом у процесі лікування. Також це витривалість, так як лікування у більшості випадків тривале, досягає кількох років, і за цей час відбувається багато чого, зміни можуть бути як позитивні, так і навпаки, коли хвороба прогресує навіть попри зміни кількох схем лікування. Ти з пацієнтом фактично рідня, в курсі не тільки про його стан здоров’я, але і про всі події в житті.
— Діно, дозвольте привітати Вас із народженням сина! Ви – активна жінка, і вже через 5 місяців після пологів повертаєтеся до роботи. Розкажіть, як Вам вдається поєднувати материнство і професію?
— Щиро дякую, це дуже визначна подія в моєму житті, це нові особливі емоції, яких я раніше не відчувала, ніби закохалася, але якось по-іншому, однозначно це любов. Я із тієї категорії жінок, для яких важливо поєднувати сімейне життя і улюблену роботу, тому якщо одна із цих складових відсутня або залишається без достатньої уваги, страждає мій внутрішній комфорт і спокій. Вони мають існувати паралельно та не впливати одна на одну, щоб потім не шкодувати про втрачений час та нереалізовані мрії.
— Розкажіть, будь ласка, про Вашу діяльність у клініці.
— Я лікар-онколог. Займаюся, мамологією – діагностикою та лікуванням захворювань грудної залози. Хіміотерапією – медикаментозним лікування всіх видів злоякісних пухлин (таргетна, імуно- та гормонотерапія). Працюю в приватній клініці «АСТРАМЕД» у місті Ужгород, до цього майже десять років пропрацювала у Закарпатському протипухлинному центрі. На мою думку, найважливішими критеріями успішного лікування онкологічного захворювання є своєчасне звернення пацієнта для діагностування захворювання та сучасний комплексний підхід до лікування, а це командна робота багатьох фахівців, що включає: гістологічне дослідження пухлини, розробку правильного плану лікування відповідно до вимог найновіших закордонних протоколів. Тому надважливо постійно розвиватися, щоб володіти спеціалізованою інформацією, яку можна отримати відвідуючи виключно тематичні міжнародні конференції, де зазвичай лікарям представлені нові схеми та протоколи лікування. Саме такі заходи забезпечують розвиток лікарів та відкривають Україні нові можливості.
— Діно, якщо порівняти сферу онкології 10 років назад та нині, що саме змінилося та покращилося, які методи лікування та діагностики наразі найкращі та актуальні?
— Відбулося багато чого, про це можна говорити довго, світ змінюється щодня, і онкологія як наука теж не стоїть на місці. Стали доступними зовсім нові види лікування, про які 10 років назад ми могли хіба що мріяти. Істотних змін зазнали абсолютно всі існуючі види лікування. Якщо говорити про хірургічне (при раку грудної залози), то відбувся перехід при ранніх стадіях від радикального повного видалення залози (мастектомії), до менш руйнівних органозберігаючих операцій, і сьогодні доступнними є онкопластика та реконструктивна хірургія, що є дуже важливим особливо для жінок репродуктивного віку. У медикаментозному лікуванні крім хіміотерапевтичного та гормонального в нас вже є таргетна терапія та імуноонкологія: одна блокує ріст ракових пухлин, а інша стимулює власні сили організму для боротьби з пухлинами, і все це з мінімальною шкодою для здорових клітин. Вже існують та широко використовуються безліч різних препаратів цих груп. Щодо діагностики, то з’явилася велика кількість тестувань, які допомагають виявити чутливість пухлини до того чи іншого препарату, виявити мутації різних генів, які впливають в подальшому на прогнози або вибір варіантів лікування.
— Які поради як мамолог Ви б дали жінкам, щоб попередити незворотні процеси у жіночому здоров’ї?
— Менше витрачати коштів на всілякі неефективні БАДИ та гомеопатію, більше відпочивати та радіти життю, налагодити здорове харчування та сон, зайнятися фізичною активністю, і не забувати про щомісячне самообстеження грудей, профілактичні огляди раз на рік та негайно звертатися за медичною допомогою у разі потреби.
— Ви продовжуєте роботу нині, у трагічний та скрутний для України час. Будь ласка, розкажіть про Вашу діяльність під час війни.
— Жахіття, в якому наша країна живе більше двох місяців, внесло свої корективи, вплинуло на роботу медичних закладів і на Заході також, чим обмежило можливість надання та отримання багатьох видів медичної допомоги. А для онкологічних пацієнтів це є неприпустимо, адже їх хвороба не чекає, вони потребують безперервного лікування. Наша клініка старалася це забезпечувати протягом усього періоду. Проводилися безкоштовні консультації абсолютно для всіх, не лише для тимчасово переміщених осіб. Пацієнтів, для яких неможливо було дістати препарати, відряджали за кордон до наших іноземних колег. Ми тримаємо з ними зв’язок й радіємо, що їм вдалося продовжити лікування.
— Що б Ви побажали читачам нашого журналу?
— Бути сильними, незважаючи ні на що, вірити в нашу перемогу, не забувати, що життя продовжується, то ж треба цінувати кожну його мить, кожну хвилину, проведену біля найдорожчих людей, частіше їх обіймати та цілувати, милуватися ними й говорити, як сильно ми їх любимо. Щоб ніхто не втрачав близьких, не розлучався надовго. Здоров’я вам міцного та мирного нам неба!
+38 066 8544398
dr.dinakopinec
Dina Vasilevna
095 102 03 31
КЛІНІКА «АСТРАМЕД»,
вул. Капушанська, 21
www.astramed.uz.ua