Перейти до панелі інструментів
миллениум

МОШЕ МІТТЕЛЬМАН:«Я НЕ ВІРЮ В ДИВО,Я ВІРЮ В НАУКУ!»

У лікуванні онкогематологічних захворювань за останнє десятиліття відбулися практично революційні зміни. Вдосконалились методи діагностики і з’явились нові ліки, завдяки яким пацієнти живуть довше і мають значно вищу якість життя. Такими новинами поділився з нами голова науково-консультативної ради Міжнародного фонду MDS (2022 р.), екс
президент Ізраїльського товариства гематології та трансфузіології, керівник напрямку онкогематології Лікарні ізраїльської онкології LISOD професор
Моше МІТТЕЛЬМАН.

— Професор, які нині тренди в онкогематології?
— Ми живемо в дуже цікаві часи, які мають багато можливостей і яскраві перспективи. Завдяки розумінню біологічних складових патологій, відкриваємо більш ефективні та менш токсичні терапії. Доволі часто ще застосовуємо хіміотерапію, оскільки в деяких випадках не маємо кращих опцій. Проте невпинно йде процес заміщення традиційних лікарських препаратів біологічними. Уже зараз при деяких патологіях (наприклад, при мієломі) біологічна терапія відіграє ключову роль. Такі ліки дають можливість застосовувати нові сценарії та стратегії, вони ведуть нас у новітню еру лікування онкогематологічних захворювань.
Деякі з цих препаратів — антитіла, направлені на певні цілі. Інші — молекули, які можуть розпізнавати специфічний матеріал — білок на клітині раку — і атакувати її завдяки цьому.
Хіміотерапія прагнула знищити все, але здорові клітини мали можливість відновитися, а клітини пухлини гинули. Біологічні препарати значно розумніші. Це свого роду маленькі «ракети», які атакують тільки зло
якісні клітини. Відповідно, їх ефективність вища, а рівень побічних ефектів — нижчий.
— Відомо, що онкологічні захворювання легше лікувати на ранніх стадіях. Чи так це і для онкогематологічних хвороб?
—І так, і ні одночасно. Ще 10 років тому я відповів би: неймовірно важливо діагностувати патологію якомога раніше. Боротися зі злоякісними клітинами легше, коли їх менше. Проте за останні роки у науковців з’явилося розуміння багатьох процесів. Тому сьогодні навіть у складних випадках, при патології, яка прогресує, маємо можливість призначити ефективну терапію і досягти одужання пацієнта.
Я в жодному разі не агітую людей ігнорувати лікарів. Підкреслю: хоча в багатьох ситуаціях пізня діагностика не є вироком для пацієнта, все ж виявлення хвороби на ранній стадії має переваги.
І ще один цікавий момент. Завдяки новим технікам (серед яких, зокрема, штучний інтелект) наразі вже можна виявляти патології ще до того, як люди захворіли, тобто йдеться про високий ризик захворіти в майбутньому. Деяким із таких пацієнтів призначається спеціальне лікування, щоб запобігти хворобі або відтермінувати початок її розвитку.
— Які методи діагностики потрібні для встановлення точного діагнозу?
— Для цього застосовуємо і новітні техніки, і традиційні тести, що вже довели свою ефективність. Попри те, що надворі 21 століття, починаємо діагностику з клінічного огляду та спілкування з пацієнтом. Інформація, яку ми отримуємо від людини, є неймовірно важливою.
Проводимо рутинне тестування зразків крові та перевіряємо біохімічні показники. А після цього вдаємося до нових можливостей. Перш за все, біопсії. Наразі це не просто розгляд зразка під мікроскопом, ми використовуємо різноманітні техніки фарбування в патогістологічному дослідженні, виявляємо нові цілі, можемо ідентифікувати специфічні антигени, притаманні певній злоякісній патології.
Додатково застосовуємо методи візуалізації, що за останній час змінились до невпізнання. Йдеться не лише про рентгенологічні чи радіологічні дослідження. Виконуємо УЗД, ПЕТ-КТ, МРТ, які можуть нам продемонструвати всі осередки виникнення патології та ділянки, де пухлина поводиться найбільш агресивно.
Крім того, значну увагу приділяємо генетичному тестуванню, оскільки це може вплинути на план терапії.
— Персоналізоване лікування — чому це важливо?
— Сучасні діагностичні інструменти дозволяють отримати унікальну інформацію: ідентифікувати специфічні цілі в злоякісних клітинах кожного пацієнта. Тож можна обрати лікування, спрямоване саме на такі цілі, — персоналізовану терапію. Я впевнений, що в майбутньому в кожному клінічному випадку створюватиметься індивідуальний план лікування, як пошитий на замовлення костюм для тієї чи іншої людини.
У LISOD так відбувається вже зараз — не призначаємо ті самі препарати при однаковій патології, а виходимо з потреб і особливостей конкретної людини.
Інколи буває так, що після багатьох невдалих спроб лікування пацієнт приходить до нас, і ми рекомендуємо тактику з урахуванням найменших нюансів пухлини, специфічних мутацій. І пацієнту стає краще. Він думає, що відбулося диво. Але я не вірю в диво, я вірю в науку та персоналізовану медицину. Впевнений, що цей процес ще більше вдосконалиться протягом наступних років.
— Чи достатньо одного грамотного лікаря, аби подолати хворобу?
— Концепція, що одна людина знає і може робити все, — нонсенс. Лікування сьогодні передбачає мультидисциплінарну стратегію, врахування різних думок і можливостей. Потрібна професійна команда, яка буде йти до спільного результату. Приміром, у LISOD кожен клінічний випадок розглядає команда онкогематологів (зазвичай 4-5 фахівців). Крім того, залучаємо представників інших спеціальностей. Серед них хірурги, радіотерапевти, інфекціоністи, радіологи тощо. Усі разом обговорюємо нюанси і перспективи, враховуємо різні фактори, все зважуємо і приходимо до спільного рішення. Також ми можемо консультуватися з колегами з усього світу і залучати їх до обговорення наших пацієнтів, щоб надати найкраще можливе лікування.
Таким чином ми обираємо тактику, де кожен крок на своєму місці і має найбільшу ефективність. Це ще один прояв персоналізованої терапії.

0-800-500-110 — дзвінки по Україні безкоштовні
lisod.ua

Зв'яжіться з нами

Наші менеджера проконсультують вас за всіма питаннями