ПРО ТЕ, ІЗ ЧИМ НЕ ВАРТО ЖАРТУВАТИ
Говорячи про здоров’я та сучасний стан медицини, в нас виникає багато запитань до експертів. Наразі говоримо про захворювання судин, що можуть значно погіршити якість життя українців.
Святослав КОСТІВ – судинний хірург вищої кваліфікаційної категорії, доктор медичних наук, професор кафедри хірургії №2 Тернопільського НМУ ім. І.Я. Горбачевського, головний експерт з судинної хірургії управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА.
– Святославе, судинна хірургія на сьогодні має багато завдань та викликів. З чим Вам доводиться боротися та яка Ваша головна мета?
– Як судинний хірург я надаю допомогу людям при патології артерій та вен. До них відносяться: облітеруючі ураження центральних і периферичних артерій, при яких порушується тік крові й розвивається ішемія тканин; патології вен – варикозна хвороба нижніх кінцівок, венозні тромбози, постромбофлебітична хвороба, а також захворювання лімфатичної системи. Та попри усе, основним моїм завданням є запобігання розвитку ускладнень, що спричиняють захворювання судин. Моє завдання – стабілізувати патологічний процес, скоригувати порушення та як найдовше допомогти пацієнту зберегти здоров’я. Коли ж у пацієнта виникає загроза розвитку ускладнень, в цих випадках слід приймати конкретне рішення про оперативне лікування.
– Які симптоми мають право викликати у людини думки про Ваш кабінет та консультацію?
– Першими проявами захворювань периферичних артерій, як правило, є відчуття похолодання та затерпання в пальцях ніг та стоп, біль в м’язах гомілок та стегон при ходьбі, запаморочення. Особлива група людей, що має пильнувати за цими симптомами, ті, що хворіють на ішемічну хворобу серця чи мають близьких родичів із захворюванням артерій та вен.
– Що сьогодні у Ваших руках, аби врятувати пацієнтів?
– У більшості випадків я працюю із пацієнтами, що мають захворювання центральних і периферичних артерій. Це історії про атеросклеротичні бляшки, які перешкоджають току крові по судині. Окремо наголошую на ураженні артерій шиї (сонних артерій), адже у 80% випадків саме патологія цього судинного басейну є причиною розвитку ішемічного інсульту. Після нього пацієнти дуже часто повністю не відновлюються. Запобігти розвитку ішемічного інсульту можна операцією. Доповнюють список оперативні втручання при патології вен. В запущених випадках в місці варикозу може розвиватись трофічна виразка, що значно погіршує якість життя та потребує великих витрат на лікування.
– Які діагностичні методики дозволять попередити діагнози?
– На сьогодні нам доступні усі сучасні методи діагностики та передові технології. З допомогою неінвазивного методу УЗД можна визначити прохідність судини, її звуження, наявність тромбу чи атеросклеротичної бляшки. За потреби детального вивчення стану судинного русла пацієнт направляється на комп’ютерну томографію. Саме ці сучасні методи можуть чітко встановити причину захворювання, локалізацію та поширеність патологічного процесу.
– Судинні операції. Наскільки це страшно, боляче та довго?
– Оперативні втручання на судинах можна проводити без розрізу, тільки через «прокол» судини. Це ендоваскулярна хірургія. Центральним напрямком в лікуванні варикозної хвороби нижніх кінцівок є впровадження в повсякденну практику ендовазальних термічних методів абляції варикозних вен: ендовенозної лазерної коагуляції та ендовенозної радіочастотної абляції. Перевагами сучасних методів є те, що втручання проводиться без загального наркозу, за відсутності косметичних дефектів. Пацієнт повертається до своїх справ вже на другий день після операції.
– Святославе, дякуємо за бесіду. Що саме Ви рекомендуєте читачам, аби не зустрічатися із вище зазначеними діагнозами?
– Профілактикою для розвитку захворювань судин може бути звичайне дотримання здорового способу життя. Збалансоване харчування, фізична активність та відмова від шкідливих звичок.
Тож бережіть своє здоров’я, не займайтесь самолікуванням та завжди звертайтесь за професійною медичною допомогою.