Часом навіть найпростіший вибір може стати викликом, а стосунки перетворюються на небезпечні лабіринти. Докторка філософії, психологиня, психотерапевтка, сексоло-гиня, практик МАК та АРТ-терапії, ВІТА ЗУБКО знається на тонкощах здійснення вибору та звільнення від токсичних стосунків. Наша гостя у власній книзі «Тікай або терпи» пропонує конкретні поради та стратегії виходу з деструктивних ситуацій. Дізнайтеся, чому не варто терпіти токсичні відносини та як наважитись на щасливе життя.
– Пані Віто, вітаю Вас з презентацією авторського проєкту – книги «Тікай або терпи». Як вона відображає проблеми деструктивних стосунків?
– Книга написана про десять реальних історій жінок, які були у стосунках з маніпуляторами. Чому вона є актуальною? Тому що, на жаль, багато хто про це знає, багато хто був в таких стосунках, але мало хто про це говорить. Навіть якщо ці теми обговорюються, вони часто залишаються закритими, не розкриваючи всю глибину проблеми. Отже, моя мета полягає у тому, щоб книга дозволила читачам краще зрозуміти, як на практиці люди виходять з деструктивних відносин та можуть побудувати нові щасливі відносини.
– Як деструктивні стосунки можуть впливати на психічне здоров’я і самопочуття особи?
– Якщо ви один раз відчули маніпуляцію, звичайно, вона може на вас не вплинути. Коли людина живе з токсичним партнером, який повсякчас вдається до маніпуляцій, йдеться не про один місяць та не один рік, це наносить велику травму психологічному, ментальному і навіть фізичному здоров’ю. Саме тому у книзі описані різні види насильства, включаючи фізичне, але особливу увагу приділяється аналізу після кожного розділу, де наводяться важливі аспекти, які допомагають уникнути пастки токсичних відносин та не стати залежними від маніпулятора.
Важливо зрозуміти, що проблема маніпуляції викликає емоційну залежність, яка ускладнює процес виходу зі шкідливих відносин та початок нового життя. Жінки настільки звикають до цих емоційних гойдалок, що їм дуже важко починати робити щось далі. Ну і наступний момент стосується того, що люди, які перебувають у ролі жертви, керуються страхом, що ускладнює їх здатність до розуміння ситуації та прийняття рішення про вихід зі стосунків. Це може має негативний вплив на фізичне та емоційне здоров’я.
- Які поради та рекомендації Ви надаєте читачам Вашої книги у кожній історії? Як вони можуть використовувати їх в житті?
- У повсякденному житті ми звикли до того, що майже до всього існують інструкції — навіть до найпростіших технічних пристроїв надаються декілька видів інструкцій різними мовами. А якими мають бути безпечні стосунки, нам детально не пояснюють. У книзі я надаю інструкції, як розпізнати і вийти зі стосунків, де відбуваються маніпуляції. Після кожного розділу я розглядаю різні аспекти, на які слід звертати увагу, наприклад, типові фрази маніпулятора та їхні дії, що найчастіше використовуються. Я розглядаю різні види маніпуляцій в різних сферах життя — в стосунках, у соціумі, на роботі — і даю поради, як уникнути токсичних відносин і захистити себе від шкідливого впливу.
- Що, на Вашу думку, може допомогти людям зробити свідомий та позитивний вибір у сфері стосунків?
- Назва книги «Тікай або терпи» з’явилась не відразу, а тоді, коли я зрозуміла, що кожна з цих жінок стоїть перед вибором. Ми щодня зіштовхуємося з різними виборами, від простих до складних, від побутових до глобальних. Але існують питання, на які дуже складно відповісти. Кожна з цих жінок мала вибір: терпіти і змиритися зі складною ситуацією, або ж тікати. Вираз «тікай» використовується, оскільки виходити з таких емоційно складних стосунків дуже важко. Більшість «жертв» віддає перевагу «втікати». Таким чином, основне питання полягає у виборі між «тікати» або «терпіти». Що обережеш для себе: можливість побудови здорових стосунків чи залишення у деструктивних?
Обравши тему книги про деструктивні стосунки, я керувалась своєю роботою з клієнтами, більшість з яких – жінки. Одна з клієнток поділилась своєю історією і була не проти її розповсюдження. Я вирішила, що таким досвідом необхідно поділитися з іншими. Після цього я запитала інших клієнтів, чи згодні вони висвітлювати свої історії. Усі без винятку погодилися, сподіваючись, що їхні досвіди допоможуть іншим уникнути повторення їхніх помилок та зробити висновки для власного розвитку в стосунках.
Крім того, я вже отримала перші враження клієнтів після прочитання моєї книги. Вони поділилися тим, що книга викликала емоції та сльози, при цьому всі відгуки були приємними.
– Що Вас надихає у професійній діяльності та вдосконаленні себе як фахівця?
– Особисте мене найбільше надихає та підтримує мій чоловік, син та мої рідні. Також мене стимулює можливість допомагати іншим людям. Я відчуваю велику підтримку від оточення – друзів та людей, з якими я спілкуюся та працюю. Крім того, коли я побачила зацікавленість людей на презентації моєї книги, я зрозуміла, що моя робота має значення. Усвідомлення того, що моя праця важлива і несе користь, додає мені енергії та мотивації для подальшого розвитку і досягнень.
instagram: vitazoobko