Перейти до панелі інструментів
миллениум

Військова медіація – що це? З якими викликами вона допоможе впоратися українському суспільству і чому цього інструменту досі не було в Україні? Про це говоримо з медіаторкою та фахівчинею у сфері перемовин – Яною АМЕЛЬЧИЦЬ. Протягом трьох років науковиця акцентує увагу на актуальності цього методу роботи з конфліктами, і в нашому інтерв’ю вона ділиться концепцією ідеї та першими результатами.

Медіаторка, магістерка медіації та менеджменту конфліктів, фахівчиня у сфері перемовин та комунікацій, здобувачка PhD з соціальних наук, директорка з міжнародного розвитку та партнерства Міжнародної асоціації психологів і тренерів-експертів, бізнес-тренерка, коуч, авторка освітніх програм, консультантка з військової психології, громадська діячка, волонтерка

– Пані Яно, Ви, мабуть, перша, хто говорить публічно про військову медіацію в Україні. Яке головне завдання цього явища?
– Військова медіація є новим напрямком в Україні, хоча вона успішно працює за кордоном. Ринок медіації в нашій країні знаходиться на етапі розвитку. І хоча дедалі більше фахівців доєднуються до місії побудови здорового діалогу та порозуміння, конфліктний фон та напруження в нашому суспільстві невпинно зростають. Виною цьому – війна. Окрім всеосяжної агресії зі сторони зовнішнього ворога, який атакує фізично, психологічно та інформаційно, виснажений український народ має знаходити сили та інструменти, щоб і надалі залишатися об’єднаним. Саме таку місію ми ставимо перед собою, впроваджуючи військову медіацію в Україні.
– У чому відмінність військової медіації від звичайної і чи призначена вона для врегулювання конфліктів безпосередньо між військовими?
– Медіація – це інструмент, покликаний допомагати людям екологічно вирішувати конфлікти, спільно знаходити ефективні рішення. Вона є універсальною, але має свою специфіку залежно від середовища, у якому виникає конфлікт. Працюючи з військовими сьогодні, ми чуємо їхній гучний запит на опанування навичок медіації і говоримо про потенційну можливість імплементувати та поширювати їх у війську.
Разом з цим ми переконані, що на війні перебуває все наше суспільство, тому контекст військової медіації розглядаємо значно ширше, ніж наші зарубіжні партнери, і фокусуємо увагу на нагальності питання вже зараз, а не лише у післявоєнний час. Щодня цивільні продовжують поповнювати ряди ЗСУ, дедалі більше ветеранів повертаються з фронту, збільшується кількість родин, що долають пов’язані з цим труднощі, ростуть цифри серед постраждалого мирного населення, накопичується стрес та виснаження – ми всі травмовані так чи інакше. Це – про напруження, конфлікти і непорозуміння, для роботи з якими класичних знань уже недостатньо.
Одже, ми говоримо про окремий профіль військового медіатора з урахуванням компетенцій військової психології, психології втрати, роботи з ПТСР тощо.
– Чи готове суспільство, на Вашу думку, до запровадження військової медіації в Україні?
– На цей час ми запустили декілька пілотних проєктів на різних рівнях і переконались, що запит серед населення неймовірно високий. Є інтерес зі сторони представників органів державної влади, місцевого самоврядування, держслужбовців, політичних, профспілкових, громадських та бізнес організацій, волонтерів, військових, ветеранів, освітян, лікарів, психологів. Моя інтуїція та віра в медіацію не підвели – українцям як ніколи це потрібно. Сьогодні ми вже запізнились із превентивними кроками, проте маємо прийняти ще один виклик і не допустити розколу суспільства, якого так прагне наш ворог.
– Для чого це потрібно Україні?
– Щоб ми вижили як нація, і нас не вдалося розколоти зсередини.
Наприклад, в інфорпросторі активно лунає наратив, що ветерани мають адаптовуватись до «нормального» життя. Це докорінно неправильне твердження! Воно нас роз’єднує! Наші захисники та захисниці віддають найцінніше – життя, здоров’я, стосунки, кар’єру, майбутнє. У першу чергу їм потрібні час і зусилля на стабілізацію фізичного та психічного здоров’я, а люди в тилу мають забезпечити підтримку та умови, за яких МИ ВСІ РАЗОМ адаптуємося до абсолютно нових реалій життя. Це непроста робота і цьому потрібно вчитись.
Медіація допомагає об’єднувати зусилля й розуміти одне одного, тримати фокус не на проблемі, а на її вирішенні, спілкуватися з позиції рівний–рівному, попри будь-які розбіжності.
Існує багато інших наративів та упереджень, що підігрівають конфліктний фон у країні, і саме діалог та співпраця мають стати тими місточками, що будуть нас об’єднувати.
– Чи вистачить нам медіаторів на таку кількість запитів?
– Ні, не вистачить. Конфлікти є і будуть виникати всюди і повсякчас, тому суспільство має бути готовим відповідно реагувати. Зараз ми говоримо про опанування навичок медіації як на професійному, так і на побутовому рівнях. Цим ми й займаємося сьогодні, залучаючи найкращих фахівців. Навчатися повинні всі, щоб не допустити розколу нації. Ми маємо будувати нову країну вже зараз і свідомо фокусуватися на тому, що нас гуртує, а не навпаки.

Yamelchits@gmail.com
+380950868758

https://www.facebook.com/profile.php?id=100053276220871

Зв'яжіться з нами

Наші менеджера проконсультують вас за всіма питаннями