Перейти до панелі інструментів
миллениум

Усередині кожного з нас живе маленький саботажник, який заважає досягати бажаного. Хто він і як його зупинити? Розкриваємо секрети психологічних захистів разом з експерткою Ольгою ДЕМЕДЧУК.

– Пані Ольго, розкажіть, будь ласка, про психологічні захисти. Які вони бувають і чому виникають?
– Ви коли-небудь помічали, як ваші зусилля починають приносити плоди, можливо, навіть відкривають нові фінансові можливості, але раптом наштовхуються на невидиму стіну?
Ця стіна – це не зовнішні обставини чи брак знань. Це ваш розум, який захищає вас… від вас же самих!
Механізми психічного захисту – це своєрідні інструменти, що допомагають впоратися з тривогою та конфліктами. Коли реальність стає надто напруженою, розум створює ілюзорну перешкоду. Знання цих механізмів необхідне кожному, щоб краще розуміти себе, уникати вигаданих загроз і не потрапляти в пастку ілюзій.
– До яких наслідків можуть призводити психологічні захисти?
– У межах нашої розмови неможливо докладно розкрити всі механізми захисту, але можна зосередитися на найбільш дієвому та водночас підступному – уникненні.
Уникнення – це стратегія, коли людина уникає ситуацій, що викликають страх чи дискомфорт, не вирішуючи їх. Це як ховатися в тіні, сподіваючись, що проблема зникне сама.
– Як відрізнити корисні й шкідливі психологічні захисти?
– Механізми захисту самі по собі нейтральні – їхня мета полягає у збереженні позитивного сприйняття себе. Однак спосіб, у який вони працюють, залежить від рівня емоційного інтелекту та самосвідомості.
Наприклад, уникнення почуття сорому чи провини впливає на рішення, які стосуються самооцінки і того, як нас сприймають інші. У деяких випадках людина досягає своїх цілей, не боячись помилок і готова приймати неочікувані результати. В інших – знаходить тисячу причин, чому «ще не час», і відтерміновує дії.
– Як психологічний захист може саботувати добробут?
– Кожна людина – це унікальний світ, наповнений досвідом і переконаннями. Однак через страхи та невпевненість виникає уникнення, що блокує проявлення потенціалу.
Поширені думки, як-от «А раптом я недостатньо готова?», «Що, якщо я розчарую інших?», «Можливо, варто ще трохи попрацювати над собою?» – призводять до зупинки. З кожним днем це саботує не лише проявленість, а й реалізацію потенціалу, дохід і розвиток.
– Українці переживають значне виснаження. Що Ви порадите для збереження позитивного мислення?
– У часи стресу й невизначеності варто приділяти увагу турботі про себе. Часто внутрішній критик розпалює тривогу та посилює стрес.
Вміння розпізнавати свої захисти допоможе прийняти себе і побудувати внутрішню опору. Це означає вчитися підтримувати себе, не піддаватися негативним думкам і не дозволяти внутрішньому критику диктувати умови.
Турбота про себе – це перший крок до гармонії та збереження позитивного світосприйняття, навіть у складні часи.

Зв'яжіться з нами

Наші менеджера проконсультують вас за всіма питаннями