Її ім’я стало синонімом успіху та лідерства у сільському господарстві. Ярослава СОРОКОПУД – досвідчена менеджерка програми підтримки підприємництва сільських жінок у «Бізнес Мережі Сільських Жінок», амбасадорка Жіночої Ділової Палати України. Значний досвід і численні досягнення роблять її авторитетною фігурою в галузі, яка надихає тисячі жінок на реалізацію власного потенціалу. Зустрічайте!
ДОСЬЄ: Менеджерка програми підтримки підприємництва сільських жінок «Бізнес Мережі Сільських Жінок». Амбасадорка «Жіночої Ділової Палати України». Двічі номінована міжнародною премією Wild Award of Heifer International за «Видатний внесок жінок в розвиток сільського господарювання».
– Ярославо, раді бачити на наших просторах таких колоритних українок. Над якими проєктами сьогодні працюєте?
– Маю честь очолювати програму підтримки підприємництва сільських жінок в рамках роботи «Бізнес Мережі Сільських Жінок» (далі БМСЖ). Програма кожного місяця впроваджує студії зростання лідерських компетенцій сільських жінок. Студії – це про нові знання й обізнаність у глобальних світових тенденціях, у виробництві екологічно чистої продукції, використанні альтернативних видів енергії та свіжі ідеї для розвитку сільськогосподарського підприємництва, зеленого туризму тощо.
– Ви працюєте з жінками. Розкажіть, які потреби вони мають сьогодні?
– Я живу в селі і розумію, скільки ресурсу ще не задіяно. Якщо спрямувати фокус на економічне уповноваження жінок у секторі сільського господарства, то можуть відбутися великі зміни у продуктовій безпеці країни!
БМСЖ в 2024 р. провела масштабне дослідження, щоб проаналізувати вплив війни на життя понад 600 сільських жінок. Дане дослідженні констатує:
- 46 % жінок повідомили про погіршення житлових умов, а серед ВПО цей показник сягає 78 %, що свідчить про серйозні труднощі з житлом після переїзду;
- 70 % жінок відзначають значне зниження купівельної спроможності через зростання цін на продукти, 37 % не мають змоги отримати необхідні медичні послуги через брак коштів;
- 40 % відзначають погіршення якості їхнього бізнесу через дефіцит ресурсів і персоналу;
- 50 % навчального процесу дітей у сільських громадах зараз відбувається онлайн через пошкодження шкіл і небезпеку, пов’язану з їх відвідуванням, а у 3,5 % жінок навчання дітей практично відсутнє, що ставить під загрозу їхню освіту та майбутнє.
- 2/3 сільських жінок відчувають себе лідерками змін і готові прийти на допомогу посестрам та побратимам, 90% сільських жінок бачать Україну в ЄС.
Якщо є зацікавленість у підтримці бізнес-проєктів сільських жінок, то ви станете не тільки спонсорами, але й партнерами неймовірних людей, які потребують мінімальних вкладень для великих справ.
– Які досягнення на сьогодні вважаєте найголовнішими?
– Мій досвід – це реалізація понад 500 успішних проєктів сталого розвитку в селі.
Особливо радію, коли проєкти, які завершені 10–15 років тому, продовжують розвиватися. Рада правління БМСЖ відвідала проєкт «Відродження гуцульського коня», який завершено в 2009 р., але він досі діє. Щодо основних планів, то звичайно продовжувати те, що дає натхнення: розвивати програму відновлення та допомоги розвитку жіночого підприємництва в Україні.
– Кого сьогодні плануєте долучити до вашої діяльності?
– Ми запрошуємо та розширюємо коло компетентних людей у стрімах на тему «Захист прав та свобод сільських жінок». Це шлях до економічної безпеки та процвітання, направлений на підтримку принципів розширення прав і можливостей жінок. Стріми можна переглянути на нашій сторінці у Facebook і долучитись до них.
– Ви – волонтер з багаторічним досвідом. Зараз ця діяльність дуже актуальна в Україні. Чим можуть допомогти наші читачі та партнери?
– У нашому пулі є понад 100 бізнес-ініціатив сільських жінок, які потребують підтримки. Вони – жінки-волонтерки, чиї чоловіки воюють. Значна їх частина залишились без домівок, вони з дітьми орендують житло в селах, але готові відновлюватись та розвивати власну справу. Якщо будуть добрі люди, які зацікавлені підтримати дані ініціативи, ми будемо щиро вдячні, надамо необхідні контакти, і ви зможете стати не тільки благодійниками, але й партнерами.