Олена РИХАЛЬСКА – відома українська експертка, яка не лише висловлює свої думки та аналітику, а й надає дійсно корисні поради українцям. Сьогодні говоримо про зміни в суспільстві та практики, які допомагають впоратись з різними видами стресу.
– Пані Олено, розкажіть, будь ласка, як змінилось українське суспільство за період повномасштабного вторгнення?
– Сьогодні можна говорити про певну динаміку. Спочатку всі згуртувалися, і підтримка давала віру, піднімала бойовий духу. Потім у кожного з нас, у кожній сім’ї все почало стрімко змінювалось залежно від особистих обставин.
Систематизувати ці стани можна, спираючись на основні запити, що надходили та надходять при зверненні за підтримкою, консультаціями та терапією. До запитів, з якими звертаються найчастіше, належать:
- сімейні та особисті взаємини, зокрема ситуації вимушеної розлуки чи розлучення;
- питання, пов’язані з дітьми: психологічний стан, тривожність, страхи, складнощі адаптації на новому місці проживання, булінг у нових школах;
- почуття провини: від’їзд до іншої країни, провина перед родичами, які залишилися;
- загальний емоційний стан: тривоги, страхи, депресія, апатія, активація яскравих негативних емоцій;
- спілкування та стосунки з тими, хто повернувся з війни;
- тривога щодо матеріальних питань та роботи.
Хочу виокремити значну кількість запитів, що стосуються волонтерської роботи з військовими та постраждалими від воєнних дій.
– Які практичні поради Ви можете дати українцям щодо підтримки власного психологічного здоров’я?
– По-перше, важливо стежити за власним емоційним станом і станом близьких. Коли людина намагається зберігати баланс між негативними та позитивними емоціями, вона стає менш вразливою.
Необхідно розуміти, що негативні емоції, навіть такі сильні, як ненависть, гнів, страх, є цілком об’єктивними на сьогоднішній день. Проте психічно здорова людина здатна не дозволити їм повністю захопити свій емоційний фон. Щоб знизити вплив негативних факторів, необхідно створювати баланс, залучаючи позитивних емоцій. Доки ми живі – у нас є ресурс для цього.
До речі, щира допомога іншим людям, як показують дослідження, дуже позитивно впливає на наш емоційний стан.
– Пані Олено, Ви надали чудові поради, проте більшість з нас не може впоратися з емоціями. Це важка правда. Що порекомендуєте в такому випадку?
– Це дуже важливий аспект. Мова йде про захист своїх емоцій від надлишку шкідливої для психіки інформації. Надмірне захоплення новинами, що розповідають про трагедії, негативно впливає на психологічний стан. Звісно, жити в «емоційному коконі» неможливо. Але смакувати таким контентом шкідливо для нас.
Моя рекомендація: подивилися новини вранці, дізналися, що відбувається і зупинилися на цьому. Протягом дня не потрібно обговорювати, переказувати негатив чи дивитися різні сюжети на одну й ту ж тему. Менше візуальної інформації – менше небажаного впливу на психіку через активне візуальне сприйняття.
Крім того, не варто обговорювати страшні теми в присутності дітей або з ними. Страхи, неврівноваженість, тривожність і песимізм дітей – це відображення емоційного стану батьків. Дитяча психіка дуже чутлива і швидко вбирає негативні емоції. Тому навіть перебуваючи з батьками у спокійній атмосфері, дитина не почуває себе в безпеці.
Бережіть себе та за потреби звертайтесь до фахівців!
З повагою – Олена Рихальська.