Сьогодні на інтерв’ю людина з великої букви та відкритим серцем – лікар-уролог вищої категорії, хірург, лікар УЗД, онколог, дитячий уролог МИХАЙЛО ЄРШОВ.
– Михайле, вітаю Вас на розмові про актуальні питання, які стосуються здоров’я та гарного самопочуття. Для початку поділіться, з якими проблемами в сфері урології стикаються пацієнти в сучасному світі?
– Поговоримо про трансуретральну резекцію. Так як на сьогоднішній день, це поширена ендоскопічна малотравматична операційна методика видалення гіперплазованих тканин передміхурової залози через сечівник за допомогою петлеподібного електрода і електричного струму високої частоти.
– Чи можна при цій хворобі зробити операція і назавжди забули про неї?
– Зараз трансуретральна резекція є «золотим стандартом» хірургічного лікування доброякісних утворень передміхурової залози. У той же час ця операція з успіхом застосовується для лікування початкових стадій онкопатологій простати, а також видалення злоякісної пухлини, що блокує сечівник, тим самим викликаючи затримку сечі та інші порушення сечовипускання.
– Перелічіть, будь ласка, які є показання до ТУР простати?
– Гостра затримка сечі, спричинена розвитком злоякісного процесу;
- виражена гематурія (наявність крові у сечі);
- біль при сечовипусканні;
- діагностування доброякісної пухлини чи онкоутворення;
- інфекційні запалення уретри.
– Які є протипоказання при трансуретральній резекції передміхурової залози?
– Гемофілія та порушення згортання крові; - тяжкі хронічні захворювання серцево-судинної та дихальної системи;
- гострі інфекційні та запальні захворювання сечостатевої системи;
- анкелоз кульшових суглобів;
- звуження сечівника, яке перешкоджає введенню в нього резектоскопа.
– На які два різновиди поділяють трансуретральну резекцію?
– Монополярна ТУР, при якій електрична петля розігрівається струмом, пропущеним через тканини пацієнта, до температури, що дозволяє зробити резекцію новоутворення та припалити пошкоджені кровоносні судини. Є ще біполярна ТУР. При такій процедурі вікористовується два електроди, які розташовані на одному кінці петлі, між ними формується струм і дає можливість проводити операції пацієнтам з наявністю серцево-судинних захворювань.
– Дуже цікаво дізнатися, як саме проходить процес операції?
– Операція проводиться під загальним внутрішньовенним чи епідуральним (спінальним) наркозом. Тривалість процедури – близько 1 години.
В уретральний канал пацієнта вводиться спеціальний, оснащений відеокамерою, прилад – резектоскоп. Він просувається по уретрі до передміхурової залози, після чого проводиться висічення новоутворення електропетлею. У ході операції сечовий міхур постійно промивається фізіологічним розчином, що значно покращує видимість. При онкопатології залози (на відміну від аденоми) відсутні або погано виражені чіткі межі резекції. Висічення пухлини відбувається під додатковим контролем введеного в пряму кишку пацієнта пальця хірурга-онкоуролога. Після резекції новоутворення припікаються кровоносні судини для припинення кровотечі, а в сечовий міхур встановлюється дренаж.