АННА РУФАНОВА:
ПРО ТЕ, ЩО ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
У цьому випуску ми публікуємо відповіді на питання читачки, яка цікавиться зв’язком між кишківником та серцево-судинною системою. За роз’ясненнями звертаємося до нашого постійного експерта, Анни РУФАНОВОЇ, лікаря-проктолога та головного лікаря «ОН Клінік Дніпро». Ми впевнені, що чіткі та професійні відповіді пані Анни вас вразять!
– Пані Анно, хочемо у цьому номері розкрити тему зв’язку між кишківником та серцево-судинною системою. То ж, як ці системи та органи пов’язані?
– Абсолютно усе в нашому організмі пов’язано між собою. Якщо ми говоримо про зв’язок між хворобами серця та кишківником, то мова йде про поганий кровообіг, який підриває роботу імунної системи організму. Це стосується інфекцій, що легко пройшли бар’єр та викликають осередки запалення.
Зауважу, що порушення в роботі кишківника збільшують ризик розвитку кардіологічних захворювань на 37 %. Ризик проблем із серцем виявлено при наявності таких захворювань:
- синдром роздратованого кишківника;
- гастроезофагеальна рефлюксна хвороба;
- виразкова хвороба;
- гастрит, дуоденіт, коліт;
- хвороби жовчного міхура та печінки.
– Поговорімо детальніше про мікрофлору?
– Мікрофлора кишківника бере участь у процесах обміну поживних речовин, які ми отримуємо з їжею. Бактерії кишківника можуть виробляти холін, який впливає на розвиток захворювань серця. При серцевій недостатності зниження серцевого викиду призводить до погіршення циркуляції крові в кишківнику та набряку. Так відбувається зміна складу бактеріальної популяції кишківника, яка може прискорити розвиток запалення та прогресування хвороби серця.
У пацієнтів з серцевою недостатністю доволі часто спостерігається зниження різноманітності та виснаження мікрофлори товстого кишківника. Для підтримки здоров’я кишківника та серця рекомендується додавати до свого меню пробіотики та овочі, фрукти та цільнозернові страви. Але не менш важливе значення для правильної роботи кишківника також відіграє належний рівень гідратації.
– Як само водний баланс впливає на якість травлення?
– Я завжди моїм пацієнтам кажу про важливість дотримання водного балансу та й сама дотримуюсь правила вживання рідини не менше 1,5 літра на день!
Річ у тім, що наш кишківник завжди потребує достатньої кількості води для травлення. Крім того, вода знижує кількість шкідливих бактерій. При недостатній кількості води травна система збирає в себе все сміття й накопичує шлаки та токсини.
Однією з головних причин розвитку запору (затвердіння калових мас) є зневоднення організму. З цієї причини людям, які страждають від цієї делікатної проблеми, не варто надто захоплюватися сечогінними засобами, напоями, що містять кофеїн.
З висоти свого багаторічного досвіду я зазначу, що від проблеми запору може позбавити людину саме звичайна вода! Вживати її треба перед їжею за 20-30 хвилин.
Також додам, якщо ми п’ємо достатньо води, відчуття голоду приходить рідше, а шлунок залишається наповненим довше. Звісно, не варто замінювати повноцінне приймання їжі літрами води, але вода неодмінно допоможе вам утриматись від шкідливих перекусів та зберігати фігуру в повному порядку.
– Пані Анно, дякуємо за відповіді. Скажіть ще, будь ласка, які рекомендації Ви дасте читачам щодо користі вживання в раціоні вівсяної каші.
– Моїм улюбленим сніданком вже дуже багато років є вівсяна каша, і на те є кілька причин.
Вівсяні зерна та пластівці багаті на вміст клітковини та білка. В них присутні вітаміни A, B1, B2, E, K, PP, мінеральні речовини – фосфор, кальцій, залізо, калій тощо. Вівсяна каша сприяє нормалізації роботи печінки та щитоподібної залози, поліпшенню пам’яті та уваги. Сприяє очищенню організму від шлаків, нормалізації травлення та роботи кишківника.
Окрім того, вівсянка стимулює травні процеси та відновлює нормальну мікрофлору кишківника, про яку ми говорили вище. Вона захищає від онкології, завдяки високому вмісту антиоксидантів. Знижує рівень холестерину та ризик утворення тромбів, підвищує імунітет, захищає від простудних хвороб. Вівсянка здатна нормалізувати обмін речовин та робить організм менш вразливим до інфекцій. Варто зазначити, що вівсянка в раціоні значно покращує роботу нервової системи, нормалізує артеріальний тиск, значно зміцнює кістки та м’язові тканини.
На завершення наголошу, що надам вам усю необхідну допомогу. Звертайтесь за найменшої потреби та отримуйте якісну консультацію.