Наталія Хмара – сімейний системний психолог з досвідом понад 13 років. Спеціаліст Академії системної феменології Тіани Закаблук. Має нагороди та звання «Психолог року ’20-’21», «Спеціаліст УАСР ’23».
НАТАЛІЯ ХМАРА – спеціаліст, з яким наше видання знайоме вже понад десять років. Ми бачили розвиток цієї фахівчині, спостерігали за її вдосконаленням. Сьогодні ж, багато років потому ми прагнемо розкрити вам нову Наталію.
Мова в нашій бесіді йтиме про стосунки на відстані та про інноваційний винахід нашої експертки. Впевнені, ви будете здивовані та безумовно зацікавлені. Розстановки по-новому – ключ до якісної та ефективної терапії.
– Наталіє, тема стосунків завжди буде актуальною. Проте сьогодні особливо стосунки дуже багатьох українців знаходяться під загрозою. Розкриймо головні аспекти. Почнемо з тих сімей та пар, які вимушено розлучені через війну. Які кризи серед Ваших клієнтів найчастіше зараз зустрічаються?
– В умовах війни стосунки, насамперед родинні, піддаються суттєвим та складним випробуванням. З виникненням військових конфліктів багато сімей в Україні вимушені були пройти через болісний процес розлучення, який породжує безліч кризових ситуацій.
По-перше, виникнення відчуття вини перед партнером, який залишається невиїзним або йде на фронт. Жінка підсвідомо відчуває претензію, що залишається сама з відповідальністю за нове життя в новій країні, в той час, як у чоловіка виникає відчуття безпомічності та покинутості.
По-друге, ситуація, коли жінка знаходить нового партнера за кордоном. Так вона активує підсвідомий процес інстинктивного вибору «самця», який здатний гарантувати їй безпеку та виживання.
І ще одна ситуація, коли обидва партнери залишаються в країні, але це вже мова про вибір між родиною та війною. Тут жінок накриває почуття провини через те, що вони утримують дітей в небезпечних умовах та наражають на небезпеку їх життя.
В даному випадку з’являється конфлікт стосовно патріотизму та виживання роду. Жінки часто обирають волонтерство тоді, як чоловіки йдуть на фронт, створюючи конфлікт пріоритетів. Так виникає трикутник, в якому Батьківщина виступає в ролі коханки.
В цих умовах, під час війни активізуються інстинкти виживання та запускається багато інших складних процесів у стосунках, які викликають кризові ситуації, що перевіряють міцність та стійкість родинних зв’язків та партнерства.
– Розлука пропонує два розвитки подій: розлучення та можливість отримання нового шансу для стосунків. Як обрати вірний шлях?
– Збереження сімейних стосунків або рішення про розлучення — складне завдання, що вимагає від обох партнерів активної участі та взаєморозуміння. Навіть найкращий психолог чи поради близьких не зможуть вирішити цю ситуацію, якщо обидва не готові до спільних зусиль.
Процес прийняття рішення щодо майбутніх стосунків між партнерами вимагає відкритого спілкування, взаємодії та спільних рішень. Кожна сім’я індивідуальна, й вирішення будь-яких питань теж індивідуальне. Тут, на жаль, не має єдиного шаблону.
Важливо не приймати рішення під впливом емоцій, втоми, чужих переконань та інших чинників. Варто приймати рішення «холодною головою», розуміючи усі процеси, що відбуваються в парі. І тут люди повинні використовувати фахову підтримку, якщо це потрібно, й разом працювати над збереженням та покращенням стосунків або ж над іншими варіантами.
– Що, на Вашу думку, найкращим способом впливає на те, щоб не втратити почуття та якість стосунків на відстані впродовж тривалого часу?
– Дбайливий підхід до утримання стосунків на відстані в умовах війни – це збалансоване поєднання інстинктивних реакцій та етичних норм. Саме розуміння цього принципу дозволяє зберегти зв’язок, враховуючи ситуацію війни, як стимул до активації вроджених механізмів виживання та захисту. Важливо не втрачати відповідальність за свої вчинки.
Основні поради для підтримки стосунків на відстані включають постійний діалог, візуальний контакт, відвертість, планування майбутнього, збереження спільних інтересів та прояв кохання, планування зустрічі за можливості… Ці вказівки сприяють збереженню емпатії, будують здорові стосунки й допомагають утримати близькість навіть у найважчі періоди.
– Жінки зараз беруть на себе велику відповідальність, втрачаючи зв’язок із самими собою. І це також про стосунки. Які рекомендації Ви даєте жінкам в подібних ситуаціях та запитах?
– Однією з ключових рекомендацій для жінок, які опинились в такій ситуації, є підтримка контакту з собою через психологічну терапію. Це допомагає не лише знайти гармонію в собі, але й залишитись стійкими емоційно під час важких періодів.
Практика йоги, прогулянки на природі, дихальні вправи, фізичні тренування або масаж також можуть сприяти збереженню психічного та фізичного станів. Будь-які види тілесної практики знижують рівень стресу та покращують загальне самопочуття. Знаходження особистих ресурсів для відновлення стану є також важливим аспектом. Збереження зв’язку з власними потребами та бажаннями, незалежно від обставин, є ключовим для продовження життя та розвитку в умовах війни.
– Здебільшого серед Ваших послуг великою популярністю користуються саме розстановки та ретрити. В чому причина?
– Під час війни, напружених обставин чи гострих ситуацій в житті людини потрібен швидкий спосіб, який допоможе знайти шляхи виходу або зміни емоційного стану. Саме в цьому дуже добре допомагають розстановки та ретрити.
Розстановки – це метод системного аналізу життєвих ситуацій через просторове моделювання реальності. Вони працюють з різними аспектами особистості, допомагаючи розібратись у зв’язках та причинах виникнення проблем. Це може бути імітація ситуацій з реальними людьми або аналіз через розстановку фігурок. Вони направлені не лише на діагностику, а й на знаходження рішень та досягнення гармонії в системі.
Сповільнитись, заспокоїти розум, видохнути, безпечно відновити себе – це ретрит. Відпочинок від повсякденності в красивому природному місці, глибше пізнання себе, повернення в цілісність та можливість зібрати усі ресурси через психологічні практики, щоб бути більш корисною в сьогоденні для себе й своїх близьких.
– Ви, завдяки багатьом рокам практики й досвіду, створили ексклюзивний інструмент для психологів. Розкажіть детальніше.
– Ця актуальна потреба з’явилась під час карантину, коли можливість живих зустрічей стала проблемною. А потім прийшла велика війна. В такі часи нам знадобився інструмент, який би давав змогу працювати дистанційно. Мною й моїм чоловіком, який займався моделюванням та виготовленням, було створено коробку професійного розстановника.
Її особливість в тому, що вона має фігури різної форми та кольору, поле та інші елементи, за допомогою яких можливо моделювати ситуації клієнта для їх вирішення. Кожна форма та колір фігур не випадкові. Вони підбирались на основі багатьох діагностичних та практичних робіт з клієнтами, фокус-групами та інтервізійними групами колег. Цей інструмент допомагає легше запускати підсвідомі процеси клієнта й проявляти їх для корегування. За останні декілька років щоденної практики я впевнилась в його результативності.
– В чому головна цінність та відмінність Вашого винаходу від інших інструментів, які використовуєте в роботі?
– Частіше за все спеціалісти використовують кіндери або набір дитячих фігурок з мультфільмів, аніме тощо. Ще я бачила варіанти з алі-експрес – однотонних колишків. Або кришечки, флакончики, чи щось з канцелярії. Але все це несе вже сформований образ, за яким важко занурюватись в підсвідомий процес клієнта.
Мій інструмент не несе образного навантаження. Він має особливу форму, розмір та колір, що дають змогу клієнту уявити своє й зв’язати цей процес з емоційними реакціями, відчуттями в тілі. Тому робота відбувається глибше й швидше розпаковується.
– Ваша розробка була визнана ефективною президентом асоціації системних розстановників України. Як Вам прийшла така неймовірна ідея?
– Так. Коли я працювала над створенням цього інструменту, я поділилась тим, чим займаюсь з експертами, і вони мене підтримали. Президент асоціації системних розстановників Тіана Закаблук – одна з перших отримала цей інструмент та почала використовувати у своїй практиці при академії феменології. Для мене це про визнання, про якість моїх послуг, про мою затребуваність та професіоналізм.
– Наталіє, зараз Ваш унікальний інструмент використовують у кількох інститутах. В яких запитах від клієнтів він буде найбільш ефективним?
– Розстановки працюють з будь-якими запитами, в залежності від того, в якому напрямку працює спеціаліст. Цей інструмент створювався саме для розстановників. Але й інші психологи теж можуть його використовувати. Я, наприклад, особисто працювала в техніці пісочної терапії з фігурками в допомогу дитині з її емоційним станом.
– Які відгуки стосовно ефективності Вашої розробки залишають колеги з інших країн?
– Наші коробочки вже почали доставлятись за кордон, у різні країни світу. І мені пишуть психологи, що вони в захваті й від вигляду, й від того, як з ними легко та ефективно працювати. Це повністю ручна робота з дерева. Фігурки дуже приємні на вигляд та зручного розміру для того, щоб брати їх з собою на консультацію, в будь-яке місце.
www.khmara.com.ua
096 360 1601
Telegram: KhmaraNatali
instagram: nataliyakhmara
@khmaranataliya