Психотерапевтка, членкиня “Всесвітньої асоціації Позитивної психотерапії” (WAPP).
У даній статті подані поради психологині МАРИНИ МИХНО про те, як вибратися з депресії під час війни та які способи відпочинку допоможуть відновити внутрішню рівновагу. Про все це читайте далі.
- Вітаю, Марино! Розкажіть нам, чому саме психологія привернула Вашу увагу? І коли почався Ваш професійний шлях?
- Попри те, що я психотерапевтка, перш за все я звичайна людина зі своїми проблемами та помилками, радощами та перемогами. Якось вирішила для себе, що втомилася від «терпи, усі так живуть». Так 12 років тому звернулась до психолога як клієнт. Чому дуже рада, бо моє особисте життя розділилося на «до» та «після». Шлях власних трансформацій не був простим та приємним, але він був того вартий. Отримавши власні результати, я кардинально змінила своє життя та зробила психотерапію своєю професією і вже 6 років займаюся улюбленою справою.
- Нещодавно Ви брали участь у форумі з психічного здоров’я. Які питання там підіймалися?
- Головна теза форуму: «Відновимо людину, і людина відновить все».
Захід організовувався як платформа для обміну думками та досвідом, а також спільного міжгалузевого навчання за участі інших країн стосовно трансформації систем охорони психічного здоров’я в умовах кризи, визначення загальних проблем і перешкод, пошуку рішень. У форумі брали участь представники державних установ і неурядового сектору, місцевих та міжнародних організацій, партнерів, люди з досвідом психічних розладів (клієнти) і надавачі послуг (лікарі, психотерапевти), представники різних секторів, зокрема охорони здоров’я, соціального захисту, освіти, праці та зайнятості, прав людини; всесвітньо відомі експерти.
Розглядались такі теми:
підвищення обізнаності про психічне здоров’я та розвиток культури самодопомоги для сприяння добробуту та запобігання психічним розладам;
масштабовані практики у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, що впроваджуються в різних секторах;
права людини та залученість людей із досвідом психічних розладів;
координація реагування на потреби населення під час надзвичайних гуманітарних ситуацій та періодів відновлення, а також створення доступної мережі послуг найвищої якості, яка є прийнятною для населення.
Організаторами форуму були Координаційний центр з психічного здоров’я при Кабінеті Міністрів України та Всесвітня організація охорони здоров’я. І це дає надію на успіх цієї реформи, оскільки є зацікавленість і підтримка державних органів влади. Форум проводився в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я, яка створюється і впроваджується за ініціативою першої леді України Олени Зеленської.
- Назвіть тезисно ті проблеми, з якими працюєте.
- Теми, з якими працюю: самооцінка, стосунки, самотність, тривожність, депресивні стани, емоційне вигорання, саморозвиток, розлади харчової поведінки, психосоматика.
- А з якими питаннями до Вас найчастіше звертаються клієнти?
- Головне завдання психотерапевта – допомогти клієнту дізнатись про себе більше, ніж він усвідомлює зараз, навчити принципів самодопомоги, оскільки «здоровий не той, хто не має проблем, а той, хто вміє з ними справлятися» (Н. Пезешкіан). А запит може бути будь-яким. З’ясувавши причини, що призвели до тих чи інших проблем, чи конфліктів в житті кожного конкретного клієнта, з’являється можливість вибору: як у майбутньому можна діяти інакше, щоб отримати інший результат.
Зазвичай клієнти звертаються з такими запитами: складнощі у відносинах з близькими людьми, в подружніх стосунках, розв’язання дитячо-батьківських проблем, самотність, втрата сенсу, криза самовизначення, нестабільна самооцінка, невпевненість у собі, складнощі у розумінні та прояві почуттів, ситуації втрат, розлучень та інших життєвих криз. - Ваша універсальна порада українцям, як не піддаватися депресії у такі складні часи.
- Життя – це процес. Ми будуємо плани на майбутнє, у нас є дім, робота, сім’я. І раптом все це обривається в один момент. Проте навіть із найглибшої ями потрібно вибиратися, шукати людей, які почують, зрозуміють почуття, скажуть те, що потрібно зараз почути… Бо сказані в потрібний момент слова здатні надихнути, втішити, повернути віру в себе!
У такі важкі часи важливо наповнювати своє життя маленькими радощами (теплий чай, запалена свічка, розмова з близькою людиною тощо), помічати все те, за що можна бути вдячним вже зараз, шукати особисті ресурси, що дають сили та надихають рухатись далі.
Життя триває. І ми рухаємося дорогою до Перемоги, до своїх власних відновлень і свого здоров’я. Виберемося, вийдемо, головне – йти.
Instagram: maryna_mihno
facebook: marina.mykhno