Українські родини зазнали небачених випробувань через початок війни. Стосунки на відстані, постійні стреси та депресія негативно впливають на відносини мільйонів людей. Як врятувати шлюб та чи варто взагалі це робити, коли є сумніви? Про це говоримо із психіатром та сексологом ОЛЕКСАНДРОМ ІВАНОВИМ у нашому інтерв’ю.
– Вітаю вас, Олександре! Приємно знову з Вами писати інтерв’ю. Тема нашої сьогоднішньої розмови – відносини під час війни. Скажіть, чи реально зберегти стосунки на відстані?
– Це досить складне питання, адже все залежить від того, настільки в обох членів пари є бажання підтримувати ці самі відносини. На жаль, та ситуація, котру я бачу, складається не дуже позитивно. Я маю на увазі стосунки українських чоловіків та жінок. Сучасні половинки у більшості випадків просто не готові підтримувати такого формату спілкування з коханою людиною. І починаються активні пошуки альтернатив.
– З якими проблемами стикаються зараз українські родини у плані сексуального життя?
– Загалом у чоловіків та жінок різний підхід до сексу під час сильного та затяжного стресу. Часто в обох сторін лібідо падає в такі моменти, як війна, але не варто забувати про викиди адреналіну, які можуть провокувати сексуальне бажання.
До прикладу, людина (будь-якої статі) знаходиться на фронті й у неї буде регулярно вироблятися тестостерон у більших порціях, ніж у звичайному житті. А отже бажання сексу буде постійним!
У той час, як в іншої людини, котра живе у відносно безпечній зоні, лібідо знижується на фоні стресу, постійних тривог та переживань.
Але, є винятки навіть у таких ситуаціях! Є жінки та чоловіки, котрі навпаки реагують на такі умови (затишшя) збільшеним бажанням до сексу.
– Чому ті родини, котрі на відстані, мають більший ризик розлучення?
– Тут справа не в тому, що на відстані. А у тому, наскільки міцними були стосунки до війни (до стресу, який має вплив на відносини). Деякі пари, котрі мали досить міцний зв’язок навіть на відстані, продовжують його зміцнювати. А ті, котрі закривали очі на різного роду проблеми й під час війни просто не захотіли їх вирішувати, – розлучаються.
– Назвемо головні причини розладу в родинах під час війни.
– У тих родинах, котрі переживають війну пліч-о-пліч, спостерігається сильне зниження емоційного стану і лібідо. Вони можуть у будь-яку секунду доторкнутися один до одного, але просто не мають бажання розвивати сексуальне життя. У них думки зайняті іншим: як вижити, як далі бути, коли закінчаться бойові дії тощо.
Є інша ситуація: коли один з партнерів, який має сильну тривожність, не справляється з нею і йде на війну добровольцем. Там він стає успішним військовим і так кардинально змінює своє життя. У мене купа таких пацієнтів, кількість яких перейшла за сотню людей обох статей.
А загалом, проблеми у сексі з’являються від депресії. Вона дуже сильно знижує лібідо. Тому, якщо у вас спостерігається такий стан кілька днів – то нічого страшного. Якщо місяць, то вже треба йти до спеціаліста. Правильне лікування поверне до норми усі гормони та бажання. Медицина дійшла до безпечних депресивних препаратів, котрі можна приймати навіть вагітним.
– Чи варто рятувати стосунки, в яких виникають подібні проблеми?
– Тут треба повернутися до фрази, яку я сказав на початку інтерв’ю: все залежить від бажання обох сторін. Якщо пара хоче зберегти відносини – є дуже великі шанси, що вони поборють будь-які розлади, котрі виникли у війну. Якщо ж до цього у них були проблеми, то ця хвиля може просто знести з берега їхні стосунки. Та й сенсу у цьому я насправді не бачу.
– Як все ж налагодити відносини з партнером, коли не бачишся кожен день, але до війни у вас все було добре? Що має робити у такій ситуації чоловік, а що жінка?
– З війною аж нічого не змінилося у головному правилі стосунків – ви маєте з партнером СПІЛКУВАТИСЯ. І це мають бути якісні розмови двох особистостей, а не прелюдія до сексу. Допоміжні запитання, які можна використовувати:
«Як пройшов твій день?»
«Що ти сьогодні робив/ла чи бачив/ла?»
«Про що ти думаєш?»
І дуже важливо хотіти поділитися з партнером цією інформацією, а не на «відчепися» відповідати. Ось тоді стосунки будуть виходити на новий рівень довіри та близькості.
– А як бути зі статевим життям на відстані? Чи порадите якісь лайфхаки?
– Гадаю, що тут можуть допомогти сучасні технології. Секс телефоном чи відео зв’язком добре дає шанс відчути партнера на відстані й принести собі та йому задоволення.
Але тут теж варто розуміти, чоловіки та жінки по-різному сприймають такий секс. Чоловікам достатньо туди-сюди, красива картина і він кінчив. А от жінки можуть навіть не прийти до фіналу, їй може принести кайф сам факт того, що партнер оргазмував від неї.
– Олександре, як взагалі за півтора року війни змінилися запити Ваших клієнтів?
– За час війни лише загострились ті проблеми, які були. Найголовніша, на мою думку, порнозалежність серед чоловіків. З десяти клієнтів усі десять її мають. Це колосальні цифри, й ситуація лише погіршується.
А загалом, аби бачити усю картину, треба, аби за допомогою зверталися усі, хто має подібні проблеми. Натомість це роблять лише 7% пацієнтів. Це дуже мало. Додам, що неймовірно пишаюся тими людьми, котрі не побоялися все ж прийти до психіатра. Це перший крок до одужання!
facebook: Александр Иванов
instagram: Александр Иванов