Існує безліч різновидів психотерапії. Один з них – казкотерапія. Народна казка може показати приклад виходу зі складної проблеми, вивести назовні глибоко сховані емоції та дістатись підсвідомості. З Музою Рощиною з’ясовуємо як вона працює, навіщо вона дорослим та що говорить про вас ваша улюблена казка.
- Музо, як народні казки можуть бути задіяні у роботі з психологом?
- Казки можуть бути задіяні практично будь-які, головне, щоб казка подобалась та відповідала віку, ситуації та меті. Багато залежить від того, як саме, кому і для чого використовувати казку. Народні казки самі по собі дуже мудрі та хороші. Будь-які народні казки несуть спільні ідеї про добро та зло, безпеку, захист, історичну спадщину, розуміння основних загальнолюдських цінностей. Тож вони можуть бути використані як джерело глибинних знань та моделей взаємодії з собою і світом, що відомі нам як архетипи, і є спільними для всіх культур та присутні у казках народів світу.
- У яких випадках казкотерапія застосовується для дорослих? Як це відбувається?
- Це універсальний метод, що спирається на особливість людей – любити історії, який можна застосовувати у безлічі варіантів для різних випадків. Починаючи з простого емоційного вивільнення, до роботи з депресією, травмою чи втратою сенсу, з проблемами сексуальності, самоприйняття та навіть у сімейній терапії. Казкотерапія дуже екологічний метод. Тож, казка, написана мовою, що зрозуміла нашому несвідомому здатна вирішити проблеми чи допомогти зрозуміти себе набагато глибше.
- Які популярні сучасні казки мають терапевтичний ефект?
- Річ у тім, що казки з терапевтичним ефектом пишуть казкотерапевти. Звичайні авторські або народні казки можуть мати радше психокорекційний ефект. Якщо дитина пережила травму, має панічні напади, або психосоматичні розлади, то треба впливати на рівні казкотерапії, тобто застосовувати терапевтичну казку. Але, якщо потрібно скоригувати проблеми поведінкового характеру: непослух, бійки, жадібність, сором’язливість, нечесність, то можна застосовувати дидактичні казки, що спрямовані на навчання та корекцію поведінки.
- Чи правда, що казкотерапія може впливати на фізичний стан, наприклад, знімати головний біль?
- Все індивідуально, проте, якщо проблема психосоматичного походження, то казка може допомогти вирішити проблему, адже за допомогою казкотерапії лікують і психосоматичні хвороби.
- Пані Музо, поділіться цікавим прикладом із практики казкотерапії.
- Їх дуже багато, і всі вони різні та індивідуальні. За допомогою казки ми вирішували поведінкові проблеми, логопедичні, боролись зі страхами, проблемами засинання, проблемами з соціальною адаптацією та ще багато чим.
От, нещодавно до мене зверталась мама однієї дівчинки, що мала кашель психосоматичного походження. Нам вдалось вирішити цю проблему шляхом малювання та складання саме для неї персоніфікованої цілющої казочки. Казок багато і найцікавіші з них, увійшли до моєї нової книги «Казкова помічниця».
instagram: muza_roshchyna
facebook: prostobutyneprosto
+380 63 611 30 44