У нашому світі завжди актуальними є питання самопізнання, розвитку та здатності впоратися зі складними ситуаціями. Одним з дієвих способів покращення життя є гештальт-терапія. Досвідчена гештальт-терапевчиня НАТАЛІЯ КРАВЧЕНКО ділиться своїми знаннями та досвідом знаходити внутрішні ресурси та виходити із тупикових ситуацій. Вона надає конкретні приклади підходів гештальт-терапії та пояснює, як вони впливають на ментальне здоров’я. Поговоримо про важливість самоусвідомлення та розвиток внутрішніх опор для покращення якості життя.
- Наталіє, радо вітаю Вас на сторінках нашого журналу. Сьогодні обговоримо важливу тему впливу гештальт-терапії на покращення життя. Як гештальт-терапія сприяє самопізнанню та розвитку Ваших клієнтів?
- Дякую за можливість відверто поспілкуватися з аудиторією на тему, яка цікавить широкий загал. Психологія – це моя друга професія. Спочатку я отримала освіту в галузі музики та світової художньої культури в Мелітопольському педагогічному інституті. Але потім здобула першу ступінь в академії імені І. Погодіна в напрямку гештальт-терапії та завершила магістратуру в Межрегіональній Академії Управління персоналом, спеціалізуючись в психології. Мій професійний розвиток також включає участь у міжнародних фестивалях з арт-терапії та інтенсивні навчання в напрямку гештальт-терапії.
Я активно долучаюсь до навчальних семінарів, проведених як вітчизняними, так і іноземними тренерами, а також беру участь у вебінарах. Зокрема, я пройшла курси з системної сімейної психології та займаюсь підвищенням кваліфікації в галузі роботи з травмою та сексуальним насильством. Для мене навчання є невід’ємною частиною життя і я завжди прагну вдосконалювати свої знання.
Я почала вивчати методику гештальт-терапії п’ять років тому, а протягом останніх 2,5 років я практикую терапію, головний напрямок якої передбачає принцип «тут і зараз». Проживати життя в кожному моменті – як отримати таке вміння? Поясню на власному прикладі. На початковому етапі, коли я залишилася сам на сам зі своїми думками, я зрозуміла, що зовсім себе не знаю. Багато речей були незрозумілими, адже я проживала життя заради інших. Потрібно розуміти, що найперше та найважливіше завдання в гештальт-терапії – контакт, а потім усвідомлення. Йдеться про контакт людини з собою, з оточуючими.
- Які переваги отримують Ваші клієнти, звертаючись саме до Ваших послуг?
- Клієнти, в першу чергу, отримують гештальт-консультування. Першочергове консультування не змушує занурюватися у особистий світ внутрішнього «я», але дозволяє виявити нескладні або ж середньої складності задачі клієнта. Йдеться про контакти з оточуючими, стосунки, питання саморозвитку та самооцінки. Коли клієнти навчаються усвідомлювати власні почуття, думки, поведінку, вони навчаються проживати поточний момент життя. Крім того, гештальт-терапія зміцнює зв’язок між часточками цілісної особистості. Часточки кожного з нас складаються з емоцій, фізичного стану, інтелектуального та духовного надбання. Терапія допомагає, коли клієнти починають прислухатися до сигналів власного тіла. Я навчаю клієнтів розвивати усвідомлення для фізичного здоров’я. Загалом терапія навчає відповідати за своє життя, дії та вибір.
Практика, якою я займаюся, допомагає покращити навики спілкування, взаємовідносини та світогляд. Під час гештальт-терапії я навчаю усвідомлювати існуючі проблеми в комунікативній сфері, якщо, наприклад, людина не може екологічно-здорово контактувати з оточуючими. Загалом в процесі терапії клієнти розширюють горизонти своїх можливостей. - Які конкретні методи чи підходи Ви використовуєте для розвитку внутрішніх опор у клієнтів?
- Внутрішні опори – це цінності, сильні сторони, здібності та інтереси, які формують стійкість людини. Увага зосереджується на ресурсах клієнта, які допомагають виявити анкетування, танці, малювання, спорт, прогулянки чи інші творчі прояви. За допомогою запитань та методів гештальт-терапії клієнти знаходять та розширюють власні внутрішні опори. Від внутрішнього ресурсу та орієнтування на себе залежить стресостійкість
- Як гештальт-терапія може допомогти людям виходити із тупикових ситуацій в їхньому житті?
- Гештальт-терапія допомагає усвідомити справжні потреби, бажання та знайти ресурси для їх досягнення. Чим більше людина усвідомлює власне життя, тим краще вона може реалізувати себе. Терапія спонукає проживати різні емоції, залишаючись стійким. Всі емоції маркують стан людини, тож усвідомлення власного «я» допомагає розуміти природу виникнення тієї чи іншої емоції, будучи стійким. Гештальт-терапіє дозволяє виявити та розуміти свої кордони, щоб вибудовувати відносини з оточуючим світом.
- Які основні принципи гештальт-терапії допомагають клієнтам зрозуміти та впоратися зі складними ситуаціями в сучасному світі? Як це впливає на їхню психіку?
- Актуальність, усвідомлення та відповідальність – основні методи гештальт-терапії. При цьому головний рушій визначається людськими потребами. Терапевт лише допомагає клієнту здобути усвідомлення та знайти варіанти рішення, але вибір завжди за клієнтом. Під час терапевтичних бесід клієнт навчається усвідомлювати та розуміти власні проблеми, їх вплив на життя. Лише на основі цього він може зробити свій вибір. Я завжди підтримую людей, незалежно від прийнятого ними рішення.
- Як Ви адаптуєте свій підхід для роботи з клієнтами різних вікових груп?
- На початку роботи з клієнтом я орієнтуюсь на психологічні особливості різних вікових груп, а також на соціальну групу та оточення. Зазвичай перша зустріч має важливе значення. Під час знайомства клієнт розповідає про себе, а я, в свою чергу, отримую інформацію про виховання, цінності, ступінь усвідомлення та психологічну зрілість людини.
- Які важливі аспекти внутрішньої роботи з клієнтами Ви вважаєте ключовими для досягнення психологічного благополуччя?
- Найголовніше – створення довірливої обстановки, безпечного простору та врахування індивідуальних особливостей клієнта. Крім того, важливо відчувати клієнта, опираючись на свою емпатію. Важливу роль відіграє взаєморозуміння, яке допомагає досягти спільну мету.
- +38 096 373 20 55