Усім можна їсти все, що хочеться. Головне – слухати, чого бажає ваш організм у цей самий момент. Як правильно харчуватися, аби бути струнким та здоровим навчає психологиня Сніжана СИДОРЕНКО.
- Сніжано, вітаємо! Під час війни багато людей страждають розладами харчової поведінки. Скажіть, як налагодити свій раціон? З чого почати?
- Війна – це надзвичайний стресовий період. Ми усі у хронічному стресі. У людей за останні місяці загострилися не лише розлади харчової поведінки, а і яскраво проявилися порушення у харчуванні. Це різні поняття. Я працюю саме із порушенням ХП, їх буває три типи: обмежений, емоціогенний та екстернальний. Ці стани можуть загострюватися і вже потім викликати розлади. Це інший рівень проблеми, серйозніший. Саме тут знаходяться анорексія, булімія та компульсивне переїдання.
Під час війни особливо побільшало випадків емоційного переїдання. Більшість втратили почуття безпеки й скотилися на сходинку задоволення первинних базових потреб і почали шукати заспокоєння я в їжі. Але це нормально, це природна захисна функція організму. Якщо хтось набрав зайву вагу, то будьте собі вдячні – ваша нервова система змогла адаптуватися до стресу, хоч і в такий спосіб. Та варто взяти відповідальність за своє життя: якщо переїдання триває багато місяців, це вже проблема, яку треба розв’язувати та налагоджувати свій раціон. А як це зробити? Ви маєте почати прислуховуватися до свого відчуття голоду. Спробуйте прожити емоції, які заїдаєте, без їжі. Якщо не виходить, звертайтеся за допомогою до психолога. - Розлади харчової поведінки бувають не лише ж через стрес, вірно? Через що ще наш раціон збивається?
- Їжа – це тимчасовий або народний психолог. Поїв – і стало краще на душі. Але ж це ефект на кілька годин, який може працювати проти нас. Стосунки з їжею – це стосунки із собою. Якщо продукти ви сприймаєте як щось погане, так ви ставитеся і до навколишнього світу. А треба, щоб їжа була для вас задоволенням. На своїх марафонах екологічної стрункості та в індивідуальних консультаціях я розповідаю про усвідомлене харчування; як налагодити контакт із собою через любов і прийняття свого образу тіла; як відновити довіру до себе. А потім ми автоматично переходимо на інтуїтивне харчування.
- Інтуїтивне харчування – це як?
- Наш організм – розумний. Він сам може вам підказати, що хоче отримати у цей момент. Треба лише навчитися себе слухати і їсти лише за покликом організму (голоду), а не відчуттів чи зайвого часу. Бути у контакті зі своїм тілом – це так важливо. Я може відкрию вам секрет, але усім можна їсти все, що хочеться. Головне – слухати, чого бажає ваш організм у цей самий момент, бути у контакті зі своїм тілом. Навчіться довіряти собі! Беріть приклад з дітей – вони їдять інтуїтивно, на природних інстинктах.
- Поговорімо про харчування сучасної жінки. Чому дієти та марафони схуднення – ворог здоров’я?
- Харчову поведінку, на жаль, не вивчають ані в школах, ані в університетах. Тому, наші жінки та дівчата і не вміють їсти. Ось така величезна проблема ХXІ століття. Вони, у погодні за ідеалом, гроблять своє здоров’я. Підлаштовують себе під загальні вимоги, які написала інша людина зі своїми порушеннями харчової поведінки. А контакт із тілом у кожного свій. Усі марафони, «сушки», дієти – порушують нашу харчову поведінку. Ось і маємо тисячі жінок, які потім страждають.
До прикладу візьмемо жінку з емоційним переїданням. Вона сідає на дієту та морально себе сковує, надмірно контролює, забороняє організму жити та функціонувати. Створює собі додатковий стрес, який хочеться заїсти. Це все може вилитися у цілий РХП (розлад харчової поведінки). Не доводьте себе до такого стану, поважайте себе та їжте з любов’ю!
067 74 25 997