Професор, Член наукової організації центру європейського наукового співробітництва, Член української психологічної асоціації «Разом до змін».Член Асоціації Естетотерапії. Член Міжнародної Асоціації Психосоматики і Тілесної терапії. Doctor Ph. Дипломований та практикуючий психолог. Консультант. Психотерапевт. Психосоматолог. Спеціаліст з МАК. І все це про одну унікальну людину. Знайомтесь, Ольга ДЗЮБА.
Нам також відомо, що Ольга закінчила Дрогобицький державний педагогічний університет ім. Івана Франка, де вивчала практичну психологію та соціальну педагогіку, навчалась в Міжнародній Психологічній Асоціації Проективних Методик та в Українському інституті позитивної психотерапії, має 15 років стажу професійного психолога.
- Олю, після 24 лютого життя українців кардинально змінилося. Як Ви зустріли цей день? Які були емоції?
- Так співпало, що 24 лютого – мій День народження. Планувала зібратися з рідними та друзями, вже був спечений святковий торт. Але з самого ранку все пішло за іншим сценарієм. Скрізь сон почула телефонний дзвінок. Це була сестра з Дніпра.
- Олюсю, я тебе вітаю! Але ти знаєш, що трапилось?
- Ні.
- Війна почалася.
Мене аж підкинуло з ліжка. В перші хвилини навіть не розуміла, що робиться, емоції переповнювали, мозок не був спроможним запропонувати чіткій план дій. Було дуже боляче. Але, трохи заспокоївшись, почала мислити конструктивно. Святкування мого дня народження, звісно, відмінилось, почала вирішувати вже інші питання. Важливішою за все на той момент була безпека моїх дітей, тому одразу вирішили їхати за кордон. - Наскільки ця війна вплинула на психічне здоров’я українців?
- Вплив дуже серйозний. У багатьох людей ще до війни психічне здоров’я було не кращим, а з початку обстрілів воно сильно заглибилось. В українців посилились панічні атаки, депресивні розлади, почалися суттєві проблеми в сім’ях. До мене стали звертатися багато людей, які не розуміли, що робити. Всі почали шукати спеціалістів. Я бачила біженців з Маріуполю. Їх психічний стан був просто жахливий, викликав особу тривогу.
А після дев’яти місяців війни можна впевнено сказати, що навіть ті люди, які з початку російського нападу перебували в достатньо нормальному стані, вже теж потребують допомоги, їхня психіка спадає на нижчій рівень - Війна сталевим катком пройшлася багатьма українськими родинами. Що Ви як фахівець можете з цього сказати?
– Ви праві, війна розділила тисячі родин. І це не просто емоційне ствердження. Згідно з останніми статистичними даними чоловіки і жінки стали масово подавати заяви на розлучення. Нині в Україні спостерігається справжній бум розлучень. - Чому так відбувається?
– Розумієте, війна штовхає людей на активні емоційні дії. Вона стає точкою неповернення до минулого. Особливо швидко почали розпадатися родини, у яких і до війни не все було гладко. Багато жінок, які поїхали закордон, раптом зрозуміли, що чоловіки не можуть або не хочуть їх підтримувати. З іншого боку чоловікам в Україні теж не солодко.
Але найжахливіше, що насамперед страждають діти. На жаль, багато батьків не до кінця розуміють, наскільки серйозну психічну травму завдають розлученням своїй дитині. Коли таке маля стане дорослим, навряд чи зможе створити хорошу родину. Та й взагалі боятиметься це зробити. - Як можна вийти з такої ситуації?
- Насамперед, потрібно заспокоїтися, максимально зняти емоції та розпочати конструктивний діалог. Тільки так чоловік і жінка можуть дійти компромісу. Якщо пара розлучена територіально, треба спілкуватися по телефону, через месенжери в Інтернеті, яких зараз чимало.
Я рекомендую молодим людям спокійно з’ясувати, що кого турбує, знайти вузькі місця у стосунках та постаратися їх залагодити. Для цього кожен може описати свою ситуацію на аркуші паперу та постаратися зрозуміти, які дії призвели до критичного стану.
А ще я раджу парі згадати той день, коли вони познайомилися. Адже у той час все було щасливим та красивим. У цій точці закладено величезний позитивний ресурс, який допоможе відновити стосунки. Зазвичай, коли люди згадують своє перше знайомство, вони починають жартувати, посміхатися, з’являється гарний настрій. - Олю, як Ви зустрінете нашу Перемогу?
– Це буде просто вибух позитивних емоцій. Кричатиму і плакатиму від радості! Всіх обійматиму і цілуватиму. Стану на коліна, поцілую нашу землю і подякую за все Богу!
А потім продовжу свою улюблену практику, адже допомога від психолога з великим досвідом буде вкрай потрібна тисячам українців.
https://www.instagram.com/o_dzyuba/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100011185782975
+380986635559