З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну сотні тисяч українських сімей були розлучені через війну. Чоловіки були змушені піти в армію, їхні сім’ї шукати безпечне місце проживання в інших регіонах або закордоном. Зміна звичного способу життя та новий життєвий досвід створили безліч непорозумінь між партнерами. Як зрозуміти один одного, зберегти шлюб у тяжкі часи, гідно пройти випробування та зміцнити стосунки розповів практикуючий психолог Вадим Потьомкін.
Кажуть, що з війни повертаються іншими людьми. Що це означає, коли ми говоримо про психологію відносин між чоловіком і жінкою?
Війна, як і будь-яка стресова ситуація в нашому житті активує у психіці людини певні процеси, які до цього часу мирно дрімали у підсвідомості. Візьмемо, наприклад, конфлікти. Якщо у парі існували скриті непорозуміння, у стані стресу вони активуються та виходять на новий рівень. І це стає для багатьох реальною загрозою та перевіркою стосунків на міцність, довіру, злагодженість.
Вадим, як війна вплине на сім’ї? Статистика вже зараз говорить про те, що після війни збільшиться кількість розлучень.
Подивимося правді у вічі – як правило, ми кохаємо не саму людину, а ті відчуття, які вона створює в нас, знаходячись поруч. Саме виходячи з цього маємо головну причину усіх розлучень – невідповідність реальності нашим фантазіям стосовно партнера. Критичні ситуації змушують нас діяти багато в чому інстинктивно, відкрити своє реальне обличчя і показати те, що раніше ми ретельно приховували.
Сьогодні ми спостерігаємо значне збільшення подружніх зрад і кількості розлучень. Я, як психолог, можу сказати, що кількість моїх клієнтів, які наразі звертаються по допомогу у збереженні стосунків, збільшилась в декілька разів у порівнянні з іншими запитами. Особливо це стосується тих, чиї сім’ї були вимушено розділені відстанню через війну.
Так в чому ж головна причина зрад та розлучень в умовах війни?
Основою зближення та формування будь-якої пари з метою створення сім’ї є цінності та інтереси партнерів. Та для того, щоб пара залишалася разом якомога довше, необхідні також інші фактори, такі як довіра, комунікація, підтримка і секс. Саме вони під час війни потерпають найбільших випробувань через непорозуміння або взагалі тимчасову відсутність. Будь-які конфліктні ситуації, які мали місце в цих питаннях раніше, зараз суттєво загострюються, і далеко не кожна пара в змозі з ними впоратись самостійно.
Багато сімей змушені бути сьогодні окремо один від одного. Яких змін вони зазнають на відстані фізичній та емоціонатьній?
Вимушене фізичне розділення пар змушує кожного партнера адаптуватися та виживати поодинці. Це дуже складно, відбувається зміна усіх життєвих процесів, налагоджених раніше. Але це все також відбувається і на фоні кардинальної зміни емоційного фону. Найскладніше адаптуватись до нової реальності жінкам з дітьми, які поїхали з країни. Емоції їх переповнюють та блокують мислення, заважають правильно оцінити ситуацію та прийняти рішення. В таких умовах на перше місце виходить наявність у всіх таких вкрай важливих навичок, які допомагають вирішувати складні сімейні ситуації.
Вадим, давайте зупинимося на цьому моменті детальніше. Якими навичками повинна бути наділена людина, яка хоче зберегти сім’ю?
В першу чергу це – емоційний інтелект, уміння розпізнавати свої емоції та керувати ними. Це вміння у необхідний момент зупинитись, прислухатись до себе, зрозуміти що відчуваєш та направити цю емоцію на створення, а не на руйнування. Приведу приклад: викид агресії жінка можне направити на чоловіка як у вигляді «літаючої тарілки», так і у вигляді приготування на вечерю більш ніжної відбивної. Також це може проявлятися у вмінні обрати найбільш вдалий момент для розмови, використати потрібні слова, щоб кохана людина вас краще зрозуміла.
Друга навичка – це аналіз. Можливість зрозуміти що з нами відбувається і що ми можемо винести із певної ситуації як досвід. Аналіз ситуацій вчить нас краще розуміти себе та свої потреби. Як наслідок, ми вчимося прогнозувати ситуацію та проявляти турботу про своїх близьких замість висування претензій.
І третя, мабуть найважливіша навичка – це вміння висловлювати свої потреби. Конкретними словами, щоб нас правильно розуміли. Нажаль, ми з вами не ясновидці і не можемо здогадатись про потреби іншого. Саме тому улюблена для багатьох фантазія про те, що наш партнер «має сам це розуміти», часто призводить до розчарування, а в подальшому до багатьох конфліктів.
Думка спеціаліста: як зберегти відносини на відстані між чоловіком та жінкою в такий непростий час?
Варто регулярно тренувати у собі ті навички, про які ми говорили тільки що. Стресовий стан під час війни з одного боку уповільнює процес набуття цих навичок, але з іншого боку є вкрай важливим мотиватором успіху. Фізична відстань сьогодні, нажаль, надає нам значно менше можливостей для підтримки стосунків, але при правильному їх використанні, можливо підтримувати відносини навіть у таких умовах.