На сьогоднішній день, за статистикою, близько 60% шлюбів в Україні закінчуються розлученнями. Дуже часто цей процес призводить до поділу майна, дітей та взаємних звинувачень. Щоб цього уникнути або хоча б пом’якшити процес розлучення, деякі пари заздалегідь укладають шлюбний договір. Але це не єдина підстава для укладення шлюбного договору. Як він оформлюється, що в ньому можна передбачити і навіщо він взагалі потрібен, докладно розповідає адвокат із сімейного права Наталія ГОРБАЛЬ.
– Наталю, розкажіть для початку – хто готує шлюбний договір, до кого потрібно звертатися, яка сама процедура?
– В ідеалі готувати текст шлюбного договору мав би адвокат, а посвідчувати нотаріус. За своїм досвідом можу сказати, що найкраще, коли запит надходить від обох з подружжя або наречених, коли вони обидва можуть висловити всі свої побажання. Але для того, щоб спростити цю процедуру, мною розроблена спеціальна анкета, яку заповнює кожен із партнерів після первинної консультації. Це моя основна вимога – заповнення анкети кожним з них. Якщо хтось з якихось причин анкету не заповнює, а переді мною стоїть завдання розробити шлюбний договір саме для його укладання, а не лише підготувати проєкт для подальшого обговорення, то я, зазвичай, відмовляюся. У той же час, якщо я готую лише проєкт, для цього достатньо звернення лише одного з партнерів та заповнення ним анкети, оскільки сам по собі такий проєкт договору є лише інструментом для якісного діалогу між двома.
Шлюбний договір у моїй авторській розробці – це насамперед, персоналізована робота, спрямована на врегулювання всіх питань життєдіяльності конкретно взятої сім’ї. Тобто, по суті, це ексклюзив із індивідуальним підходом та з відповідною оплатою. Деякі пари для економії можуть звернутися і до нотаріуса. Але тут важливо усвідомлювати, що в цьому випадку вони отримають не унікальний, створений для їхньої сім’ї договір, а абсолютно шаблонний договір зі стандартними формулюваннями, скопійованими із закону, і такий договір часто може лише нашкодити у майбутньому. Але тим, хто хоче отримати свій «статут» сім’ї, все ж таки варто звертатися до спеціалістів, які практикують саме в цій сфері.
– Які документи потрібні для укладення шлюбного договору?
– Стандартний набір складається з первинних документів – це паспорти, ідентифікаційні номери, свідоцтво про шлюб (якщо шлюбний договір укладається у шлюбі) або заява про те, що документи подано на реєстрацію шлюбу (якщо шлюбний договір укладається до шлюбу), свідоцтва про народження дітей (якщо вже є діти), а також документів, що підтверджують право власності чи користування тим чи іншим майном. Якщо пара включає в договір такі предмети розкоші, як цінні ювелірні вироби, у тому числі брендові, бажано у цьому випадку надавати підтверджуючи сертифікати. Це стосується також картин та різноманітних колекцій.
– Уявімо, що такий договір сильно обмежує права одного з подружжя. Він все одно може бути укладений? Чи можна потім оскаржити такий договір у суді?
– Почну з того, що особисто я не беруся за договір, яким обмежуються права одного з подружжя. Це шлях у нікуди. Мій золотий стандарт – шлюбний договір має бути збалансованим.
Так, як правило, шлюбний договір можна визнати недійсним як повністю, так і в якійсь його частині. Перша і найважливіша підстава для цього – це незбалансований договір, який передбачає захист інтересів та прав лише одного з подружжя або обсяг прав одного значно перевищує обсяг прав іншого.
Наведу приклад: припустимо, все майно сім’ї записано на чоловіка, і при розлученні жінка опиняється у вкрай невигідному матеріальному становищі (це законодавче формулювання). З цієї підстави жінка може оскаржити договір у суді. У такому разі суд може визнати його повністю недійсним.
Також договір можна розірвати або визнати таким, що припинив свою дію. Наведу інший приклад: на одного з подружжя покладено певні фінансові зобов’язання, наприклад, протягом перших п’яти років подружнього життя виплачувати іншому певну суму. Але можуть статися обставини, які знаходяться поза межами волі платника, і на які він не має вплив, внаслідок чого така виплата стане неможливою. І, якби ці обставини на момент укладення договору вже існували, то договір на таких умовах навряд чи укладався би. В обох випадках припинення дії договору повертає сторони до законного режиму власності майна, коли частки подружжя є рівними.
Саме тому я наполягаю, щоб обидві сторони обов’язково заповняли розроблену мною анкету. Виходячи з відповідей, одразу можна зрозуміти: чи є порушення балансу, чи співпадають погляди на спільне сімейне життя або вони є різними, хто намагається «перетягнути ковдру», що в цій парі взагалі відбувається. Одне з важливих завдань для мене – мій авторський договір має вистояти у судовій перспективі.
– Сьогодні Ви – головний лобіст шлюбного договору в Україні. Розкажіть докладніше про вашу унікальну роботу – Цілі шлюбного договору.
– Так, ці цілі сьогодні дуже полегшують роботу з клієнтами. Розповім про деякі з них.
Перша і, мабуть, найочевидніша мета – це визначення режиму власності щодо того чи іншого майна. Якщо казати простою мовою, то це чітке розуміння кому і що належить (квартира, дача, машина, гараж та ін.).
Друга мета – це укладання шлюбного договору наприкінці шлюбу, щоб мирно розійтися і залишитися один для одного людьми. Якщо в парі є діти, то дуже важливо зробити все, будучи батьками, щоб діти не страждали, а були спокійні та впевнені в тому, що вони кохані і в них завжди були, є і будуть мама та тато, у доброму здоров’ї та доброму настрої.
Третя мета – це захист майна від зазіхань спадкоємців, якими можуть бути діти від попередніх шлюбів одного з подружжя.
Четверта мета – захист майна у разі виникнення ризику відкриття кримінального провадження щодо одного з подружжя, який або займається бізнесом, або займає якесь «високе крісло». Але, якщо в сім’ї є шлюбний договір, за яким частина майна визначена як особиста приватна власність того з подружжя, який ні до бізнесу, ні до посад не має жодного відношення, то таке майно буде захищене і від арешту, і від конфіскації. Щоправда, варто пам’ятати, що в рамках слідчих дій буквально під лупою будуть вивчатися джерела походження коштів, на які було придбано таке майно.
П’ята мета – моя найулюбленіша! Вона стосується визначення дороговказу сім’ї або, як я люблю її ще називати, – формування бізнес-плану розвитку сім’ї. Договір, укладений саме із цією метою, передбачає розвиток сім’ї як єдиного цілого. Коли я розробляю договір із цією метою, то обов’язково включаю два важливі розділи – створення/управління сімейним бюджетом та створення/управління резервним фондом сім’ї. Крім цих розділів є ще ряд не менш важливих, які ви ніколи не зустрінете в інших договорах, складених моїми колегами, не говорячи вже про шаблонні договори. І ось усі ці розділи в комплексі здатні не тільки зміцнити вашу родину, а й дійсно привести її до успіху в усіх сенсах цього слова.
– Думка фахівця: як Ви вважаєте, кому шлюбний договір вигідніший – чоловікові чи жінці?
– Якщо люди одружуються саме з метою «створення сім’ї», то цей договір вигідний обом партнерам. Тому що вони заздалегідь обговорять усі найскладніші питання, досягнуть угоди щодо них, а далі просто насолоджуватимуться один одним.
Якщо ж хтось один із пари переслідує іншу мету, хоч і артикулює те, що хоче чути партнер, та ще при кожній нагоді спекулює словами кохання, то ніякий шлюбний договір не здатний цю сім’ю перетворити з гарбуза на карету. Правда завжди вийде назовні.
На моєму курсі «Dream Family: як створити та зберегти щасливу сім’ю» є урок, присвячений фундаменту побудови сімейних стосунків. Одним із принципоутворюючих елементів цього фундаменту є принцип кохання. Розібрати його можна за трьома структурними елементами. Якщо хоча б один із елементів відсутній, то жодного кохання насправді немає. Закоханість, пристрасть, потяг один до одного – так, але не любов у її справжньому значенні. Досить часто на консультаціях я з клієнтами роблю вправу: називаю всі три структурні елементи принципу кохання, а клієнт, виходячи з реалій свого сімейного життя, визначає, чи є в їх почуттях з партнером всі три елементи, чи якогось елементу все ж таки не вистачає. Треба сказати, що ця вправа мені також допомагає у роботі і над шлюбним договором, оскільки тільки з цього я можу побачити, в який бік буде нахил.
– В Україні практика шлюбного контракту є досі недостатньо популярною. Як донести важливість цієї процедури до сучасного суспільства?
– У 2016 році вийшла моя перша книга «Must have сезону, або Новий погляд на шлюбний договір», де я простою та зрозумілою мовою намагалась максимально донести до читачів, що ж таке «шлюбний договір». Оскільки аналог шлюбного договору можна укладати і під час спільного проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу, т. зв. «громадянський шлюб», то друга частина книги присвячена саме цій темі. У фінальній частині я розповідаю про те, коли і як можна визнати шлюбний договір недійсним, чи можна визнати дійсним шлюбний договір, укладений на серветці, у прямому розумінні слова, а також звертаю увагу дівчат, які поспішають вийти заміж за іноземця, на важливі моменти під час укладання шлюбного договору.
Саме з того моменту, коли книга вийшла, я провела безліч відкритих лекцій, презентацій, публічних зустрічей на цю тему. Багато хто приходив не лише для того, щоб придбати книгу, а й послухати «про життя», а також отримати відповідь на своє запитання, свого роду виходила безкоштовна консультація. До 24 лютого 2022 року я планувала разом із командою зробити низку публічних заходів у Дніпрі та Харкові на тему шлюбних договорів, «громадянських шлюбів», «дитячих» договорів, але, на жаль, війна внесла свої корективи до цих планів. Сьогодні, швидше за все, ми плануватимемо поки що лише онлайн-формати.
На жаль, правова грамотність у сфері шлюбу та сім’ї у нас перебуває на дуже низькому рівні, і для того, щоб виправити цю ситуацію, я постійно займаюся, свого роду, освітою у цій сфері: публічні виступи, веду свій експертний блог у соціальних мережах, в якому доступною мовою поясню складні речі, також працює моя онлайн-школа «PRO про шлюб та сім’ю», в рамках якої і проходять мої навчальні авторські курси, а також там можна придбати мої книги та гайди.
До речі, про гайди. По суті, це покрокова інструкція тих чи інших життєвих обставин. Наприклад, у гайді, присвяченому темі розлучень, я вперше (до мене цього взагалі ніхто не робив) визначила чотири форми розірвання шлюбу. Виявилося, що розлучення, як і шлюбний договір, якщо грамотно підходити до цього процесу, унікальне у своєму значенні явище, а конкретні кроки, що здійснюються суб’єктами процесу розлучення, безпосередньо залежать саме від форми розлучення, яка, у свою чергу, визначається в залежності від ініціатора розлучення. І краще все це знати, ніж потім, у прямому та переносному значенні, залишитися біля розбитого корита. Ще один гайд показує важливу різницю між т. зв. «цивільним шлюбом» та співжиттям. І саме в цьому гайді є покрокові інструкції, як можна захистити свої права, у тому числі й майнові, якщо вас просто покликали пожити разом, а заміж кликати ніхто не поспішає. Знання змінюють структуру реальності та краще ними володіти, ніж покладатися на нічим не підкріплені слова кохання.
– Ну і останнє питання, резюмуючи все вищесказане: що обов’язково порадите зазначати у договорі?
– Я рекомендую завжди і в усьому дотримуватися балансу. Це основа основ для укладення будь-якого договору, а шлюбного – особливо. Незбалансований договір – це як міна уповільненої дії, і той, кому вигідно визнати цей договір недійсним, обов’язково цим скористається.