Перейти до панелі інструментів
миллениум

Будівля Дніпропетровського будинку органної та камерної музики має велику історичну та культурну цінність. Сам же DniproORGAN цього року святкує 35-річчя. Про здобутки колективу, історичні факти та нагальні питання будинку музики говоримо з директором, художнім керівником Антоном ЧЕРНЕТОЮ.

– Пане Антоне, вітаємо Вас та колектив DniproORGAN з ювілеєм! Почнімо з історії. Розкажіть, будь ласка, найцікавіші факти з життя Дніпропетровського будинку органної та камерної музики.

– Вітаю, ми з України, ми з Дніпра, ми з Органного! Саме так останнім часом ми починаємо наші виступи. Колектив Дніпропетровського будинку органної та камерної музики знаходиться в одній із найяскравіших будівель нашого міста. Її будівництво було присвячене 300-річчю правління царської династії Романових. Зводилась будівля, Брянська церква у стилі неокласицизму з використанням елементів бароко за проєктом архітектора Георгія Туровця та художника Євгена Костянтиновича.

Вперше двері храму було відкрито у 1915 році. Попри отриманий статус у списку кращих архітектурних споруд Катеринослава, Миколаївською церквою та рішенням президії Дніпропетровського облвиконкому від 1929 року храм було закрито на підставі «виявленого бажання широких мас трудящих міста» (цитата). Кілька років потому у церкві працювала дитяча технічна станція, а після вона перетворилась на складське приміщення. Цікаво, що у період фашистської окупації міста, Брянська церква була капітально відремонтована, як зазначали газети. Проте це не відповідало дійсності і будівля зовсім занепала.

У 70- роках будівля вже значилась у списках до знесення, проте політичними діячами було прийнято рішення занести церкву до списку пам’яток архітектури. І вже у 1982 році храм було перетворено на будинок органної та камерної музики. Реставрацію будівлі було закінчено в травні 1986 року. А установлення 12 тонного двомануального органу тривало ще понад рік.

27 квітня 1987 року у культурному житті міста сталася знаменна подія – у залі будинку відбувся перший концерт. 

 – В якому стані справи юридичні сьогодні, адже будівля знаходиться на балансі української православної церкви?

– У 2010 році будівля перейшла у власність релігійної громади, проте стався юридичний нонсенс, приміщення знаходиться на балансі у підприємства. Тож ніяких будівництв, реставрацій тощо наразі відбуватись не може. Після складних угод, що закінчились ухваленням меморандуму, нам було надано можливість доступу до усіх приміщень будівлі аж до 31 березня 2025 року. Проте сталася війна, тому не відома поки подальша доля нашої органної зали. Сподіваємось, по закінченню бойових дій ми зможемо перенести орган у іншу будівлю, як зазначають фахівці. Причина такого рішення в тому, що храм дуже потребує реставрації, він зазнає руйнації часом та довготривалої безвідповідальності.

– Ще кілька років тому двері будинку були відкриті для вінчання молодят. Коли Ви плануєте відновити церемонії у стінах DniproORGAN?

– Наразі наші двері відкриті для молодят, але ви повинні розуміти, що це не офіційна реєстрація шлюбу, це лише театралізований обряд вінчання в неймовірному інтер’єрі. Ми запрошуємо усіх бажаючих долучитись до ціє краси, і будемо раді кожному, хто прагне зробити сторінку важливого кроку у житті ще більш яскравішою. Супроводжуватиме ваше свято його величність орган, найкращий музичний інструмент всієї історії людства.

– Поговоримо про вічне, про музику. Що сьогодні відбувається на вашому мистецькому фронті?

– Усе, що стосується масових заходів, концертів, різноманітних музичних проєктів стало на паузу. Але підприємства культури діють у форматі онлайн. Ми даємо концерти для переселенців у центрах їх перебування. Підтримуємо мистецько наших воїнів та волонтерів. Ми розуміємо, який страшний іспит проходять українці зараз. І тому наші музиканти на своєму фронті. Ми записуємо невеликі концерти, викладаємо їх у мережу. Граємо класику та твори сучасних композиторів. Наш репертуар розширюється, додаючи новизни у святе – духовне збагачення нашої нації. Також ми пропонуємо цікаві лекції-концерти для містян та гостей Дніпра.

– На честь ювілею Ви з колективом готували велике свято. Які подальші плани DniproORGAN?

– Ми дійсно готували велике свято за участі українських та європейських артистів. Але ми не втрачаємо надії, наші плани амбітні. Тому гала-концерт обов’язково відбудеться після перемоги України. А потім ми почнемо ще більше популяризувати неймовірну органну музику. Бережіть себе і Україну! Дякуємо збройним силам Україні! Слава Україні!    

Зв'яжіться з нами

Наші менеджера проконсультують вас за всіма питаннями