Перейти до панелі інструментів
миллениум

Шановні українці, для вас у цьому номері ми публікуємо цікаве інтерв’ю з фахівцем, який успішно застосовує групову терапію. Вона (групова терапія) останнім часом набирає популярності, адже має більш широкий спектр можливостей. Інформацію щодо актуальності цього напрямку допомоги надає Алла БЕРЕЗОВА.

– Пані Алло, питання групової терапії постає не так часто в інтерв’ю з фахівцями, проте цей досвід має важливе місце. Почнімо з того, чим саме групова терапія відрізняється від індивідуальної?
– В індивідуальній терапії терапевтичні стосунки – це взаємодія двох осіб, клієнта та психотерапевта. Таким чином виходить 1+1=3, де є клієнт, психотерапевт та їх стосунки. В груповій же психотерапії в процесі взаємовідносин і взаємодії в безпечному середовищі, ефект зростає у квадраті. Він впливає на групу в цілому, на кожного учасника та навіть психотерапевта. Особиста терапія – це виявлення глибоких та досить інтимних особистих проблем клієнта. Групова психотерапія – це про знання, про те, як персональні особливості впливають на розвиток взаємодії з середовищем. Ця робота направлена на розширення сприйняття себе в оточенні та під впливом обставин.
За допомогою групової терапії можна побачити свої особливості. Така робота дає можливість спробувати нові способи взаємодії та отримати адекватний зворотній зв’язок, спробувати себе в новій ролі, краще розуміти оточуючих, причини та наслідки своїх дій, емоції та стереотипи власної поведінки. В групах створюється особлива атмосфера, за допомогою психотерапевта, кожний учасник може зрозуміти, які ролі в групі хоче грати та які відіграє насправді, наскільки успішними є його стратегії поведінки, спроби та патерни. Які потреби хоче задовольнити і, які методи для цього обирає.
В групі учасник використовує ті самі методи, стратегії поведінки та реагування, якими користується у своєму звичайному житті. Так виявляються цінності, поведінкові реакції, що допомагає розширити сферу саморозуміння та краще усвідомити способи будови своїх відносин із життям.
– З якими проблемами варто звертатись саме до роботи у групі?
– Проблеми, які найкраще вирішуються в ході групової психотерапії – це, перш за все, проблеми стосунків. Стосунки із самим собою, самосприйняття (самооцінка). Стосунки з оточенням (сім’я, колективи, соціум), проблеми самореалізації та взаєморозуміння.
– Більшість людей побоюються групової терапії, про це каже статистика серед експертів. Як розвіяти страхи та спробувати саме цей напрямок роботи над собою?
– Я думаю, що люди бояться групової терапії, тому що мали негативний досвід в токсичних колективах, на роботі, в школах, дитячих установах. Особисто я мала саме такий досвід, і мені було складно довіряти людям. Тому, звісно, що знову вирішити довіритись може бути складно. Я особисто пройшла цей шлях від страху, сорому та недовіри до людей. Тому дуже раджу всім ризикнути та отримати інший досвід взаємодії в атмосфері безпеки, підтримки та прийняття.
– Впевнені, читачам цікава дана тема, розкажіть детальніше про безпосередньо процес терапії у групі.
– Процес групової терапії чарівний та захопливий. Варіантів багато, та головне, що кожен з цих напрямків – особливий процес, його не можна повторити та відтворити. Обирати групи треба відповідно до проблеми, яка наразі актуальна для вас. В групі терапевт створює особливу психотерапевтичну атмосферу, яка дає змогу учасникам почуватись вільно та розкриватись з важкими проблемами сьогодення. Терапевт скеровує групову динаміку для досягнення найбільшого психотерапевтичного ефекту групи в цілому та кожної окремої персони, враховуючи всі особливості досвіду учасників.
– Які методики у груповій терапії Ви використовуєте?
– У своїй роботі я використовую методи гештальт-терапії, арт-терапії, танцювально-рухової терапії, казкотерапії. Також нерідко використовую метафоричні карти у групах подолання тривоги та стресу, методи тілесної терапії, конгнітивно-поведінкової терапії, ігротерапії, сміхотерапії тощо. Кожна групова зустріч – це творчий процес терапевта, який вимагає мистецтва та креативу, багатого досвіду, знань психотерапевтичних процесів та професійності, чуйності, любові та людяності. Тому обирати спеціаліста для власного досвіду потрібно ретельно, спираючись на відчуття, цікавість до теми та особистості терапевта.

Я зараз працюю в Кракові, і доспупна в режимі офлайн саме тут, але маю практику в онлайн режимі, це теж дуже зручно і продуктивно.
0678327701
вайбер, ватсап, телеграмм
aberezova@ukr.net
Instagram: allaberezova
Facebook: Алла Березова

Зв'яжіться з нами

Наші менеджера проконсультують вас за всіма питаннями