Як діяти, якщо взяте в кредит приміщення було розрушене внаслідок воєнних дій? В яких випадках треба обов’язково звертатися до суду? Та чи можна розраховувати на певні пільги бізнесменам, що були вимушені покинути своє місто? На вся ці питання нам відповів Дмитро ГОЛОВКО, керуючий партнер адвокатського об’єднання «Дмитро Головко та Партнери».
- Дмитро, доброго дня! Розкажіть, з Вашого досвіду та спостережень, що саме з початку війни змінилося у веденні українського бізнесу? Яких запитів стало більше?
- Ведення бізнесу в такі часи наглядно демонструє, що попит на будь-який товар чи послугу падає дуже сильно (приблизно на 70%). Велика кількість людей виїжджають з окупованих територій, а друга частина населення починає тотально економити на всьому, придбають лише речі першої необхідності. І бізнесу треба витримати цей період, паніка та страх відійдуть, а поки що бізнесу треба працювати за клієнта: проводити таку роботу щодо того, що це не може продовжуватися вічно.
В першу чергу запит бізнесу був на виживання. Збільшилися питання, як правильно звільнити співробітника, котрий виїхав за кордон та не планує повертатися, як скоротити витрати, домовитися з представниками постачальника про відстрочку платежу, зменшення списання оплати за аренду тощо. - Поділіться, будь ласка, які дії необхідні, якщо при нанесенні збитків страхова компанія занижує їх суму або відмовляється платити?
- Така ситуація – класична в юридичній сфері, адже страховий бізнес є бізнес, його задача не виплачувати гроші постраждалим, а заробляти їх, розраховувати на те, що виплати проводити не прийдеться або знижати суми збитків. Рекомендую працювати з перевіреними або міжнародними компаніями. Нажаль, бувають ситуації, коли, наприклад, реальний збиток на 100 тисяч гривень оцінюють як 50 тисяч. В такому випадку треба звертатися до суду.
- Дмитро, як діяти, якщо було взято приміщення в кредит, але нині воно розрушене?
- Якщо до війни приміщення було куплене в кредит, по-перше, треба зафіксувати факт пошкодження чи знищення і представити цю інформацію кредитору. Якщо приміщення було застраховане, ви маєте отримати суму на погашення кредиту. У випадку, коли цієї виплати не буде, треба претендувати на державну компенсацію, яка також піде на погашення кредиту. Також є варіант домовитися із кредитором про повне списання такого боргу. Якщо кредитор не погоджується, необхідно звернутися до суду.
- Чи є якісь послаблення виплат кредитів для тих бізнесменів, що були змушені виїхати за кордон?
- Нажаль, немає. Принаймні, на сьогоднішній день. Скоріш за все, такі льготи можуть бути для тих, чиє майно постраждало під час війни, але не для тих, хто виїхав. Це не стосується людей, які виїжджали з районів, де досі йдуть воєнні дії. Якщо ми говоримо, наприклад, про Київ, котрий ще з квітня вважається безпечним містом, тут вже відновлюються всі робочі процеси. А поготів і в Дніпрі, Одесі, Львові, де активних воєнних дій і не було. І якщо люди виїхали з цих міст на початку війни та досі не повернулися, то це навпаки обтяжливий фактор, і всі судові інстанції він буде лише дратувати.
- Дякуємо за інтерв’ю, Дмитро! Наостанок, що б Ви побажали нашим читачам?
- Живіть та процвітайте!