Перейти до панелі інструментів
миллениум

АНДРІЙ ЖИГУЛІН: РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ ВИЛІКОВУЄТЬСЯ!

Здоров’я та краса завжди йдуть поруч. Але що робити, якщо діагностовано рак грудей? Чи можливо в цьому випадку повністю одужати та повернутися до звичного життя, зберегти чарівність свого тіла? На ці питання відповідає хірург-онколог, завідувач Центру мамології Лікарні ізраїльської онкології LISOD, член Європейського товариства хірургічної
онкології (ESSO)
Андрій ЖИГУЛІН.

— Пане Андрію, коли діагностували рак молочної залози, жінки намагаються знайти хорошого хірурга. Чи справді цей фахівець відіграє головну роль у лікуванні раку грудей?
— Традиційно саме із хірургом пов’язують основний процес лікування. У радянській та пострадянській системах охорони здоров’я лікуванням раку грудей займались переважно онкохірурги. Вони призначали обстеження, проводили операції та визначали подальшу тактику. З іншого боку, саме хірург проводить найбільш радикальне та «помітне» втручання — хірургічну операцію, «торкається тіла пацієнтки», від чого залежить її подальший зовнішній вигляд та самосприйняття. Тож хірург-мамолог має бути не тільки високопрофесійним фахівцем, але й хорошим психологом.
Проте сучасна діагностика та лікування раку молочної залози — це комплексний процес, який передбачає багато етапів. Крім операції, як правило, проводиться системна терапія (що може включати хіміотерапію, антигормональну та таргетну терапію), променеве лікування, реабілітація. Це потребує мультидисциплінарного підходу, злагодженої праці команди спеціалістів, де кожен повинен бути фахівцем вищого класу в своїй галузі. Така командна робота реалізується зазвичай у спеціалізованих відділеннях — мамологічних центрах. Там увесь процес відбувається за найбільш оптимальними алгоритмами. Але флагманом цієї роботи, безумовно, є хірург. І саме від нього значною мірою залежить результат лікування загалом і естетичний вигляд молочних залоз зокрема.
— Чи завжди жінці потрібна операція при такому діагнозі?
— Операцію у переважній більшості випадків призначають, якщо у пацієнтки є шанс на повне одужання. Коли пухлина не розповсюдилась в організмі, а залишається в межах молочної залози та, можливо, в лімфатичних вузлах. Це дозволяє повністю її видалити. Безперечно, бувають випадки, коли операцію призначають і при поширеній пухлині, але це особливі історії. Загалом же хірург працює, коли можливе радикальне лікування. Тому його робота набуває такого важливого значення, і саме з ним пов’язана віра в одужання.
— Останнім часом хірургія грудей сприймається не тільки як метод лікування, а навіть як мистецтво: лікар не просто прибирає зайве, але й надає формам жінки довершеності і досконалості. Як обирається найкращий варіант втручання для кожної пацієнтки?
— Ще 30-40 років тому рак грудей лікували в єдиний спосіб — мастектомією, тобто повним видаленням молочної залози. Це операція, яку міг опанувати і зробити навіть хірург із доволі посереднім професійним рівнем. Потім намагалися видаляти пухлину, зберігаючи молочну залозу, хоч не завжди це означало збереження краси. Навіть навпаки. Але час не стоїть на місці, з’явилися нові методи обстежень та хірургічні технології. Нині хворобу можна виявити раніше, лікування йде успішніше, відповідно все більше уваги приділяється якості життя жінки після операції, а отже, естетичним результатам. І лікарі-онкологи звернулися до досвіду пластичної хірургії, поєднали у своїй праці онкологічну радикальність та максимальний естетичний результат. Тепер завданням онкологічної операції є видалення хворої частини залози і водночас збереження чи навіть поліпшення краси жіночих грудей. А це вже не просто технології, але й мистецтво. Так народився новий напрямок — онкопластична хірургія. До того ж, з’ясувалось, що онкопластичні операції дають не тільки красивіший та більш функціональний результат: вони є надійнішими та безпечнішими з онкологічної точки зору.
— Хірургія постійно змінюється і вдосконалюється. Чи потрібно лікарю бути в курсі нових можливостей і трендів? Де навчаються фахівці, які давно закінчили медичний виш?
— Як вже казав раніше, лікування раку — процес комплексний, тому кожен фахівець повинен глибоко знати і свій напрямок, і те, чим займаються колеги із команди. Хірург має розбиратися у питаннях системної терапії, променевої терапії, реабілітації тощо. У світі щороку впроваджуються нові способи діагностики, нові препарати, нові технології операцій та променевої терапії, і потрібно знати про такі досягнення. Лікар повинен перебувати в процесі постійного навчання та обміну досвідом, брати участь у професійних конференціях, освітніх та тренінгових програмах.
Можу з гордістю сказати, що Центр мамології LISOD є першим на пострадянському просторі, який відповідає всім критеріям роботи згідно з рекомендаціями Європейських організацій боротьби з раком (EUSOMA, ESSO, ESO) і є активним учасником професійних освітніх програм як в Україні, так і в Центральній і Східній Європі. Наш Центр першим у Східній Європі увійшов до Європейської програми підготовки та сертифікації хірургів BRESO і вже приймає на навчання колег із Європи.
— Чи виліковується рак молочної залози? Що б Ви порадили жінкам, які тільки почули про діагноз?
— Наразі рак молочної залози в більшості випадків виліковний. Можливість повного одужування залежить від трьох головних факторів: стадії хвороби, біологічних характеристик (тобто агресивності новоутворення) та якості лікування. При ранньому виявленні та правильній тактиці повного одужання можна досягти більш ніж у 90% випадків. Тому настільки важливим є щорічне проходження скринінгової мамографії жінками старше сорока років. Також важливо звертатися саме до тих спеціалістів, які вміють і мають технологічну можливість лікувати на найвищому рівні. Тож слідкуйте за своїм здоров’ям, довіряйте його тільки кращим фахівцям і будьте здорові!

08720, Україна, Київська область, Обухівський район, с. Плюти,
вул. А. Малишка, 27

0800500110 — дзвінки по Україні безкоштовні
lisod.ua

Зв'яжіться з нами

Наші менеджера проконсультують вас за всіма питаннями