АННА ДАНІЕЛЬ: «ГОЛОВНА ЦІННІСТЬ ЮРИДИЧНОЇ СПЕЦІАЛЬНОСТІ – ПРОФЕСІЙНА ПРАВОВА ДОПОМОГА УСІМ, ХТО ЇЇ ПОТРЕБУЄ»
Вона на практиці знає, як захищати права людей та відстоювати їхні законні інтереси. Вона на «ти» з кримінальним та сімейним правом. Крім того, героїня інтерв’ю Millenium Club – успішний адвокат, керуючий Адвокатського бюро
Анни ДАНІЕЛЬ, кандидат юридичних наук, спікер і почесний лектор освітніх політичних платформ, соціально орієнтованих проектів та програм, викладач, помічник-консультант народних депутатів України VIII, IX скликань.
Враховуючи усі заслуги й те, як невтомно вона веде блоги на юридичну тематику, пише наукові статті, книги й розповідає про право, можна зробити цілком логічний висновок: адвокат Анна Даніель у свою професію закохана.
– Вітаємо, Анно! Розкажіть, чим керувалися, колись обираючи спеціалізацію сімейне та кримінальне право?
– Ще навчаючись на юридичному факультеті, я захоплювалась кримінальним правом. Згодом написала й захистила кандидатську дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук. І довгий час працювала саме у галузі кримінального права. Дещо змінилося з початком пандемії COVID-19. В цей непростий для всіх нас час до Адвокатського бюро Анни Даніель почали масово звертатися клієнти, які потребували послуг сімейного адвоката. На мою адвокатську долю тоді випало кілька сімей, які були за крок до розірвання шлюбу. Так й почалася моя активна практика в сімейному праві.
– Цікава історія. Розкажіть з точки зору адвоката про особливості роботи у сімейному та кримінальному праві.
– Почну, мабуть, із сімейного. Сімейний спір – це не лише про юридичні моменти, це швидше про людські цінності й мораль. Розірвання шлюбу, розподіл майна подружжя, визначення порядку спілкування з дітьми, стягнення аліментів, усиновлення, позбавлення батьківських прав… Усі ці справи емоційно важкі. Але найскладнішим для мене було розлучення клієнта тривалістю у понад 2 роки. Маю на меті колись написати мемуари, де точно згадаю про цей процес. Якщо коротко: подружжя після 25 років шлюбу вирішило розірвати його через те, що дружина почала спільно проживати з чоловіком своєї доньки. Так, це наша реальність. Інститут сім’ї і шлюбу переживає наразі серйозну кризу. Кількість офіційних шлюбів зменшується, натомість розлучень – зростає. Разом із цим, збільшується кількість дітей, народжених поза шлюбом і покинутих. З усіма проблемними питаннями клієнт звертається до сімейного адвоката. І саме завдяки професійним адвокатам складні сімейні спори вирішуються набагато легше.
Натомість кримінальні справи більш конкретні й зрозумілі, часто вимагають негайних дій. Клієнт може зателефонувати о 07-40 і повідомити, що вдома чи в офісі проводиться обшук або терміново потрібно йти на допит. Виключно від кваліфікації адвоката залежить результат кримінального провадження і доля окремої людини. Це дуже відповідальна сфера діяльності, яка вимагає бездоганних теоретичних знань кримінального процесу і практичних навичок. Без цього за кримінальні справи краще не братися. Це ризиковано і безвідповідально по відношенню до клієнта, який довіряє своє подальше життя і майбутнє адвокатові.
– Розкрийте Вашу професійну таємницю: як вправно лавірувати між сімейним і кримінальним правом?
– Як це не банально звучить, але секрет – у постійному навчанні, підвищенні кваліфікації. Кримінальне право я відчула спершу як теоретик ще під час написання дисертації, опрацювавши чимало наукової літератури. Сімейне ж навпаки – одразу заглибило мене в практику, а згодом і в теорію. Тепер викладаю курс “Сімейне право” студентам у Київському університеті права НАН України.
– Що можете сказати про себе як про адвоката?
– За нас скажуть наші справи… Додам лише, що для успішної кар’єри адвокат має володіти відмінними комунікативними навичками і «професійним набором інструментів». Кожен, хто прийшов до цієї професії, має розуміти, що головна цінність юридичної спеціальності – це професійна правова допомога усім, хто її потребує.