ЖІНОЧЕ ЗДОРОВ’Я ТА ІННОВАЦІЙНІ ПІДХОДИ
Тенденції в хірургічному лікуванні гінекологічної патології постійно змінюються, тому запорукою успіху є впровадження сучасних методик, відстежування технічного прогресу та модернізація технічного забезпечення.
Наша гостя Оксана ПОЛУЯНОВА – провідний акушер-гінеколог вищої категорії, завідувачка гінекологічного відділення пологового будинку ADONIS на Славутичі, заступник директора з питань оперативної гінекології. Своє стажування пані Оксана проходила в Міжнародному центрі ендоскопічної хірургії та Центральній університетській клініці Клермон-Феррана у Францї. Саме там вона переконалася, що тактика лікування ендометріозу, міоми матки, патологій ендометрію та іншої гінекологічної патології в приватній медицині відповідає світовим тенденціям збереження репродуктивної функції. Про те й піде мова.
– Пані Оксано, пропонуємо Вам розкрити тему у сфері жіночого здоров’я, а саме боротьбу з доброякісними пухлинами. Як часто сьогодні ці діагнози зустрічаються у Вашій практиці?
– Оскільки я хірург-гінеколог, моя щоденна робота зосереджена на захворюваннях жіночих статевих органів, що підлягають хірургічному лікуванню. Найчастіше це доброякісні процеси, такі як гіперпластичні, ендометрія (поліпи, гіперплазія), міома матки, кісти яєчників, ендометріоз. Кожне з цих захворювань має свою статистичну частоту, але оскільки я щоденно цим займаюсь, у мене склалося враження, що майже кожна жінка за життя стикається з цими проблемами. Можливо, це моє суб’єктивне відчуття. Статистично, за даними різних авторів, найчастіше зустрічається міома матки – 50-60% жінок, ендометріоз у 10-15%. Насправді, для лікаря це діагнози, а для пацієнта це часто буває трагедією. Більшість з цих патологій за певних обставин можуть стати причиною безпліддя, зниження якості життя через клінічні прояви, втрату органа. Тому важливо вчасно виявляти та лікувати пухлини жіночої репродуктивної системи.
– Що є причиною виникнення пухлин і як їх можна попередити? Розкажіть про групи ризику.
– Причин для виникнення цих патологій в сучасному урбанізованому суспільстві більш ніж достатньо – жінки мало сплять, багато працюють, неправильно харчуються, зловживають шкідливими звичками, а найголовніше – пізніше народжують. Зараз тенденція до усвідомленого батьківства спонукає сімейні пари відтягувати народження дітей до моменту фінансового становлення. До деяких захворювань є сімейна схильність. Також групою ризику є жінки з ендокринною патологією, надлишковою масою тіла. Окрім того, є пухлини, з якими жінки народжуються. Це окрема група кіст яєчника (тератоми), що закладаються ще в процесі ембріогенезу, ростуть протягом життя й виявляються частіше при перших візитах до гінеколога.
– Чи всі пухлини операбельні? До яких наслідків може призвести відмова від операції?
– Більшість пухлин жіночих статевих органів підлягають оперативному лікуванню. Деякі випадки можна та треба спостерігати або лікувати консервативно. Для кожної хвороби своя індивідуальна тактика. Для кожної жінки також все дуже специфічно, й вибір тактики залежить від виду пухлини, ризику переродження в злоякісну форму, репродуктивних планів, клінічної симптоматики. Для прийняття правильного рішення потрібна співпраця пацієнтки з лікарем та довіра спеціалісту.
– Безпліддя – один із наслідків. Які операції Ви сьогодні проводите для того, аби зберегти жінці можливість стати мамою в майбутньому?
– Безпліддя найчастіше виникає внаслідок перенесених запальних захворювань органів малого тазу. Але частіше причини поєднуються. Коли лікар-репродуктолог шукає причини, він наче детектив, розплутує «клубок». Коли у жінок виявляється кілька факторів (наприклад, ендокринний, трубний) у поєднанні з міомою матки чи ендометріозом, завжди важче добитись успіху при застосуванні допоміжних репродуктивних технологій. Тому репродуктолог часто йде поруч з гінекологом-хірургом. Суть оперативного втручання в таких ситуаціях – це видалення пухлин максимально щадне для матки чи яєчника, збереження оваріального резерву. Як правило, це застосування ендоскопії – хірургія з використанням оптичної системи. Це дозволяє чітко бачити патологію, бережно видаляти з мінімальним контактом з іншими органами черевної порожнини, що мінімізує появу злукового процесу.
– Наскільки ці операції малоінвазивні? Розкажіть про реабілітаційний період.
– Ендоскопічна хірургія в гінекології – це два види втручань. Гістероскопія проводиться в порожнині матки. За її допомогою можна видаляти поліпи, ендометрію, синехії, деякі види міоми матки, коректувати порожнину при деяких аномаліях розвитку. Реабілітаційного періоду практично немає. Пацієнтка проводить в клініці кілька годин. Лапароскопія ж проводиться в черевній порожнині через кілька проколів передньої черевної стінки. Пацієнтка залишається в клініці максимум на добу, але може бути виписана й ввечері. Залежить від вихідного фізичного стану пацієнтки та об’єму втручання. Протягом періоду до двох тижнів рекомендую відмовитись від важких фізичних навантажень.
– Оксано, що Ви вважаєте запорукою міцного жіночого здоров’я та якісної тривалості життя наших внутрішніх статевих органів?
– Профілактика гінекологічних захворювань полягає у впливі на модифіковані фактори – ті, на які ми можемо впливати. На жаль, в Україні не приділяють увагу сексуальному вихованню підлітків, тому це завдання батьків. Важливо вчити дітей здоровому способу життя, фізичній активності, правильному харчуванню, емоційній стабільності.
Також важливо регулярно проводити огляди гінеколога. Лікар допоможе донести інформацію про контрацепцію, важливість профілактики передачі інфекцій. Пояснить важливість слідкування за менструальним циклом, що буде запорукою раннього виявлення дисгормональних процесів. Необхідна кратність огляду гінеколога – один раз на рік або частіше при наявності захворювань. Є фактори, на які, на жаль, ми не можемо вплинути – це обтяжена спадковість та екологія.
– Ми поговорили про профілактику, про виховання. Які поради дасте загалом усім жінкам?
– Запорука жіночого здоров’я – любов до себе. Потрібно себе берегти та любити, виділяти час на спорт, косметичні процедури, прогулянки на свіжому повітрі, приємні емоції. Оточувати себе лише хорошими людьми, які будуть берегти ваш психологічний спокій. Регулярно жити статевим життям та застерігати себе від інфекцій та небажаних вагітностей.