АО «ЕМІРЕЙЗ» ЗАХИСТ ПРАВ СПОРТСМЕНІВ – СПРАВА ЧЕСТІ
Людмила КАБАНЕЦЬ обрала своєю місією правовий захист людей. Проте сьогодні ми поговоримо саме про захист спортсменів. З якими проблемами вони можуть зіткнутись, наскільки українські спортсмени захищені законом? Чи діє він? Далі керуючий партнер Адвокатського об‘єднання «Емірейз», адвокат та кандидат юридичних наук Людмила розповість про справу, що варта вашої уваги.
– Мабуть, всі чекають казкову історію про шлях, який мене привів до юриспруденції. Проте єдине, що варто вашої уваги – я не терплю несправедливості, люблю боротися з труднощами й досягати свого. Це приголомшливе відчуття, коли ти можеш відстояти не тільки себе, але й людей, які звертаються за допомогою.
На сьогодні в умовах пандемії все більшої актуальності набирає питання зміцнення імунітету та профілактики захворювань. Одним зі способів профілактики, як всім нам відомо, є спорт. Саме тому, піклуючись про здоров’я дитини, батьки намагаються в ранньому віці підібрати для неї спортивну секцію.
Основною формою перевірки рівня підготовки спорт-
сменів та підведення підсумків роботи є спортивні змагання. Вони – невід’ємна частина навчально-тренувального процесу. Змагання допомагають об’єктивно оцінити спортивну роботу за певний період, відчути свій дух і дух суперництва. Однак не все так просто.
Для участі в змаганнях юним спортсменам та їхнім батькам потрібно виконати ряд вимог. Дитина повинна бути членом відповідної дитячої чи молодіжної спортивної громадської організації.
У нашій практиці часто траплялись випадки, коли цілим групам спортсменів відмовляли в доступі до участі в змаганнях саме через ненадання підтвердження членства в тій чи іншій громадській спортивній організації. І це є порушенням конституційних прав! Зокрема, згідно зі ст. 36 Конституції України, ніхто не може бути примушений до вступу в будь-яке об’єднання громадян чи обмежений у правах за належність чи неналежність до політичних партій або громадських організацій.
Сьогодні адвокатське об’єднання «Емірейз» надає правову допомогу Спілці тхеквондо України. Для прикладу, нещодавно турнір Dupnitsa Open 2021 у Болгарії відбувся без спортсменів з України, яким було відмовлено в оформленні документів через те, що вони не є членами Національної спортивної федерації з тхеквондо.
Яка ж причина? У професійному спорті, як і в шоу-бізнесі, «крутяться» великі гроші. Актуальною проблемою у великому спорті є проблема незаконних поборів та платежів. Є такі громадські спортивні організації, які «добровільно-примусово» запровадили механізм незаконних внесків. У випадку відмови спортсмена сплачувати гроші, останній не допускається до участі у Всеукраїнських змаганнях та чемпіонатах, блокується його участь у міжнародних, включаючи турніри, на яких є шанс отримати для України додаткові ліцензії.
Вважаю це взагалі неприпустимим, адже змагання – можливість показати свою роботу, досягнуті навичок та вміння, зарекомендувати себе і також, що дуже важливо, показати достойний рівень України на міжнародних аренах. Вказані обмеження призводять до розчарування спортсменів, зокрема юних, в результаті чого вони залишають спортивну кар`єру.
Проте, незважаючи на зазначені негативні аспекти, боротьба за «чистоту» спорту, безумовно, повинна вестися. Даний напрямок є одним із пріоритетних у нашій роботі. Зокрема, адвокатським об’єднанням «Емірейз» в інтересах Спілці тхеквондо України підготовлено та подано в порядку адміністративного судочинства позовні заяви. Сподіваємось, що докладені зусилля не будуть марними та закладуть перші «сходинки» на шляху до «чистого» спорту в Україні.