Перейти до панелі інструментів
миллениум

ОКСАНА СЬОРА: «БУДЬ-ЯКОЇ ГІДНОЇ МЕТИ МОЖНА ДОСЯГТИ АБСОЛЮТНО ЗАКОННИМ ШЛЯХОМ!»

Проблеми у складних стосунках між людьми нерідко виходять за рамки етики й культури, заводять у глухий кут обидві сторони та потребують допомоги профільного фахівця.

Про сімейні справи у суді, про аліменти та можливості системи розповідає адвокат Оксана СЬОРА, яка вважає за потрібним вже кожному українцю підписати договір з адвокатом, аби у будь-якій ситуації мати надійну, кваліфіковану підтримку. 

– Оксано, почнемо з аналізу. Як змінилися запити від Ваших клієнтів за минулий пандемічний рік?

– Однозначно клієнти набагато більше почали звертатися за онлайн консультаціями та спілкуватися за допомогою різних додатків та месенджерів, щоб не наражати себе на небезпеку.

Побільшало звернень із-за кордону, коли один із подружжя бажає розірвати шлюб (бо має вже іншого партнера) чи поділити майно (після розірвання шлюбу), але приїхати в Україну немає можливості чи бажання.

Позитивний момент полягає в тому, що все більше клієнтів укладають договори на правничу (адвокатську) допомогу на тривалий термін, а не з конкретного питання. Такі договори містять у собі комплексний супровід ситуацій, які можуть виникнути. Зараз стає модним кожному мати свого власного адвоката з великим досвідом, який завжди мобільний та може вчасно порадити як діяти у будь-яких ситуаціях: ДТП, проблеми при зверненні до державних установ, спадкування й т.п.

– Статистика демонструє збільшення кількості насильства в сім’ї та, як наслідок, більше розлучень. Наскільки ймовірно виграти справу, якщо в родині відбувається насильство? Як довго розглядаються такі позови?

– Ця категорія справ, де є насильство в сім’ї, серед всіх інших сімейних справ є найбільш емоційно важкою та законодавчо незахищеною, якщо можна так сказати. Не дивлячись на певні кроки з боку держави в бік захисту постраждалих від сімейного насильства, все ж на практиці майже нереально притягнути насильника до адекватної відповідальності, такої, яка б відповідала всій тяжкості заподіяного ним правопорушення.

Трапляються випадки, коли при розірванні шлюбу, суд одним із пріоритетів ставить примирення сторін, попри випадки домашнього насильства. Також, коли ми говоримо про справи, пов’язані з поділом майна, користуванням житловим приміщенням, часто випадки домашнього насильства в сім’ї взагалі не беруться до уваги.

Нажаль покарання для насильника є незначним, і він через певний час знову повертається до своєї жертви.

– Наступне питання про аліменти і їх збільшення у зв’язку з поглибленням економічної кризи. Чим Ви безпосередньо можете допомогти як адвокат в таких справах? Сюди ж додамо питання про невиплату аліментів. Чи можливо в нашій країні покарати батька й стягнути з нього таки матеріальну допомогу на дитину?

– На сьогодні існує кілька дієвих механізмів, коли можна отримувати більше коштів від батька дитини на її утримання: це і стягнення витрат на дитину, і звернення до суду за стягненням пені за кожен день прострочення сплати аліментів. Інколи сума пені значно перевищує саму заборгованість. А вже потім, на стадії виконання цих рішень можливо створювати умови для боржника, аби він був зацікавлений у своєчасній повній виплаті. Більше повноважень та можливостей слід використовувати у  налагодженні ефективної роботи із виконавцями: як державними, так і, все більше, приватними. Наприклад, це накладення додаткового штрафу у розмірі 20% від суми заборгованості, внесення в реєстр боржників, заборона виїзду за кордон й т.п.

Бути боржником сьогодні не вигідно в нашій країні з багатьох причин. Тому всі намагаються швидше гасити свої заборгованості.

– Поділ майна при розлученні. Наскільки це складно зробити справедливо, якщо, наприклад, колишній чоловік має зв’язки, статки й вирішив залишити дружину ні з чим?

– На перший погляд здається, що з правами жінок в Україні все гаразд. Ми маємо статтю в Конституції, яка нібито гарантує жінкам та чоловікам рівні права та обов’язки. У 2005 році було прийнято закон «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків», а у 2012 закон «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні».

Наявність зв’язків та грошей в опонента, звичайно, ускладнює роботу, але не робить завдання адвоката відстояти права іншого із подружжя неможливим! Тут головним є правильний порядок дій та чітке слідування порадам правника. Авжеж, є певні алгоритми й чіткі правила, якщо клієнт їм слідує, то досягти необхідного результату можливо за будь-яких обставин.

– Оксано, будьте відверті, які справи з сімейної сфери точно не має сенсу сьогодні заводити через недосконалість системи?

– Я не зустрічала в галузі сімейного права питань, які не можливо вирішити, навіть враховуючи всі обставини навколо складнощів, які існують сьогодні в судовій системі. Головне, знати свою мету й чути свого адвоката, слідувати його порадам. Будь-якої гідної мети можна досягти абсолютно законним шляхом!

– Який відсоток судових справ Вам вдавалося виграти, попри те, що першою була думка, – справа безнадійна?

– Я вже говорила, що не бачу в сімейній сфері безнадійних справ. Звичайно, були випадки, коли жінки залишались на вулиці без нерухомості та коштів на проживання, а все спільне майно, яке набувалося в період шлюбу, було оформлене на родичів чоловіка. Але згодом ми все ж відновлювали справедливість! Тому продублюю, немає нічого неможливого!  

– Якими знаннями Ви володієте для того щоб Ваш клієнт завершив судовий розгляд на свою користь?

– Я маю великий досвід та завжди продовжую вдосконалювати свої навички. Я являюсь тренером для адвокатів та готую вебінари для колег на різну тематику, в тому числі і з питань сімейного права. Я – учасник проекту «Адвокат майбутнього». Це перша всеукраїнська програма професійного розвитку для адвокатів. Вона покликана підтримати спільноту однодумців-професіоналів, які прагнуть підвищити якість правничої допомоги, ефективно впроваджувати реформи у сфері правосуддя та розвивати професійну спільноту.

– Оксано, а як давно Ви працюєте, чому обрали саме адвокатуру, що в ній Вас приваблює?

– Я з раннього дитинства мала бажання допомагати людям. Всіх чомусь виправдовувала, хто б що не зробив, і тому мене часто ще в дитинстві називали адвокатом, бо я дійсно вважала, що поганих людей не існує, а їх негарні вчинки відбуваються саме через збіг обставин, через байдужість інших, через недосконалість системи й т.п. Починала практикувати юристом ще з 1994 року, а вже у 2008 отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. Так я отримала можливість брати участь у кримінальних провадженнях. За 13 років діяльності адвокатом вела багато цікавих справ. Прийшла до висновку, що все ж люди живуть за одним правилом «Любити не можна використовувати», а вже де поставити кому, кожен вирішує самостійно. Я завжди глибоко вивчаю проблему, щоб розуміти її походження, та намагаюсь позбавляти клієнта проблем комплексно, бо багато чого у нашому житті взаємопов’язане.

Досье MILLENIUM CLUB

Член кваліфікаційної палати КДКА Кіровоградської області, у 2020 році нагороджена почесною відзнакою НААУ, тренер-модератор для адвокатів системи БПД.

З 2014 року стала членом всеукраїнської правозахисної громадської організації «Юридична сотня», яка надає соціально-правовий захист учасникам АТО, членам їхніх сімей, а також членам сімей загиблих.

Viber

+380953374463

Зв'яжіться з нами

Наші менеджера проконсультують вас за всіма питаннями