Перейти до панелі інструментів
миллениум

РОМАН ФЕДОРИКА ДУМКА ФАХІВЦЯ

Ситуація з коронавірусом, що наразі склалася у світі, потребує вивчення та аналізу. До цього питання долучаються майже всі працівники медичної сфери. Зміни, які відбуваються в Україні, ще складніші, адже наша медицина сьогодні знаходиться в стані реформування. Стосовно цього ми й поговоримо з Романом Федорикою, завідувачем хірургічним відділенням, лікарем-хірургом вищої кваліфікаційної категорії, кандидатом медичних наук, експертом Національної служби здоров’я України за напрямом «Хірургія».

– Романе, почнемо з Вашого коментаря щодо медичної реформи в Україні. Які бачите позитивні та негативні її сторони?

– З 1 квітня стартував другий етап реформи охорони здоров’я, зокрема реформи вторинної та третинної медичної допомоги. Медична реформа – найскладніша з усіх, дати однозначну оцінку жоден фахівець не наважиться. Мета реформи – це шлях до універсального охоплення послугами. Стратегічне завдання уряду – зменшити частку витрат пацієнтів на охорону здоров’я.

Свою оцінку реформи я даю з позиції лікаря, який працює на вторинному рівні. Усі медичні заклади стали комунальними некомерційними підприємствами.  У реформі вторинної та третинної ланки, на відміну від первинної, виникло значно більше складнощів. Позитивом реформи охорони здоров’я є те, що скасували наказ №33 та змінили умови фінансування. Власники та директори КНП розуміють, що потрібно вкладати кошти в оснащення та в залучення і підготовку висококваліфікованих фахівців. Це створює конкуренцію як між медичними закладами, так і між працівниками та є ефективним стимулом для економічного зростання, підвищення якості послуг.

Згідно з реформою пацієнт з направленням на лікування від сімейного лікаря може самостійно обрати медичний заклад та спеціаліста. Позитивними змінами є те, що гроші йдуть за пацієнтом, так вони використовуються за призначенням, а не на утримання ліжок і приміщень; та легалізація платних послуг – як медичних, так і немедичних, що дає можливість мотивувати преміями своїх працівників. Однією з негативних сторін реформи є недостатнє фінансування та низькі тарифи на лікування, що є причиною малих зарплат, скорочень та еміграції медичних працівників.

– Як саме реформування вплинуло на Вашу роботу, роботу відділення та лікарні в цілому?

– Завдяки реформуванню та спонсорській допомозі, ми змогли придбати обладнання та провести поточний ремонт відділення. Я постійно працюю над оновленням медичного обладнання, тому наша операційна сьогодні набула європейського рівня! Хірургічне відділення має статус «Чиста лікарня безпечна для пацієнта».

– Романе, а що Ви як лікар думаєте стосовно пандемії?

– Коронавірус змінив наше життя! Наша медицина не була готова до такого виклику, адже СЕС ліквідовані, планувалось скорочення ліжко-місць в інфекційних лікарнях. Складна ситуація змінила ставлення до медицини, до ролі та місця лікаря в сучасному суспільстві. Медики сьогодні лікують пацієнтів часто ціною власного життя. Сьогодні стало складно планувати роботу – є багато обмежень. Ми обстежуємо всіх пацієнтів на коронавірус. Карантинні обмеження, які є необхідними і правильними для зменшення хворих на коронавірус, можуть погіршити ситуацію з вчасним виявленням та лікуванням хворих з іншими патологіями.

Я вважаю основою міцного здоров’я здоровий спосіб життя та профілактику захворювань. В даний період часу важливо не нехтувати рекомендаціями лікарів та дотримуватись умов карантину.

ОСОБИСТА СПРАВА:

– Я народився в сім’ї медиків. Батьки багато працювали, тому своє дитинство я проводив на станції швидкої допомоги та в поліклініці. В юності я вже мав базові знання з медичної допомоги та добре орієнтувався в медичних термінах. Я не обирав професію – я з дитинства вже був медиком в душі, в думках і планах. Після закінчення Івано-Франківської державної медичної академії я закінчив інтернатуру за спеціальністю «Хірургія», а потім пішов працювати в Болехівську центральну міську лікарню хірургом. З 2007 року працюю завідувачем хірургічним відділенням.  У 2013 році захистив кандидатську дисертацію. У 2019 році вступив до Львівського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. З 2019 року є експертом Національної служби здоров’я України в Івано-Франківській області за напрямом «Хірургія». 

Зв'яжіться з нами

Наші менеджера проконсультують вас за всіма питаннями