Перейти до панелі інструментів
миллениум

– Пані Наталіє, раді знов вітати Вас на наших сторінках. Сьогодні прагнемо розкрити з Вами наступні теми. Найважливіша – як готуватись до перемоги психологічно?
– Вплив війни на психіку людини завуальований, але вкрай руйнівний. Депресія, тривожний розлад та посттравматичний стресовий синдром – такі психічні розлади – загрожують українцям у результаті війни. Але, перемога неминуча, ми йдемо до неї впевнено, завдяки силам ЗСУ та всьому українському народу. Я раджу кожному українцю, по-перше, візуалізувати перемогу та свої відчуття у цьому стані. По-друге, додати у своє життя більше позитиву, тобто вийти зі «стану жертви» та стати позитивно думаючою людиною. Нарешті, по-третє, прийняти неминучий біль, втрати та страждання заради чогось значно більшого.
– Ми обговорювали минулого разу чоловіків, які повернуться з фронту. Та війна триває… Які поради дасте жінкам, чиї чоловіки тільки збираються на нуль? 
– Що необхідно жінкам в такому становищі – знайти та визначитися з власними цінностями у житті. Зрозуміти, що чоловіки із давніх часів народжувалися воїнами, а тому – це їх місія, а наша – підтримувати, бути психологічно стійкими та гнучким до будь-яких випробувань. Після чітких відповідей страх невизначеності та очікувань відійде на задній план.
– Ви допомагаєте людям розкрити таланти, побачити їх загалом. Це вагомий внесок в наше суспільство. Професіоналів у яких галузях сьогодні, на Ваш погляд, потребує українська нація?
– На мою думку, українська нація потребує професійних психологів та коучів, які допоможуть кожній людини швидко адаптуватися до будь-яких змін та не застрягти у минулому досвіді. Також повинно бути достатньо нутриціологів, адже щоб психіка була стійкою, потрібно навчити людей вірно та збалансовано харчуватися. Фахівці-реабілітологи так само будуть вкрай необхідні в майбутньому.
– Дуже важке питання для усіх мам: які практичні поради щодо зростання дитини у війні?
– Попри наше бажання захистити дітей від жахіть війни, вона є у їхній свідомості. Я з дітьми працюю тільки у розрізі практик арт-терапії. Це захоплююче і дуже ефективно, особливо в період війни. Перша моя порада батькам  – казати дитині правду та бути відкритим до обговорення теми війни. По-друге, відповідайте не лише на запитання, але й на почуття дитини. По-третє, багато речей діти краще розуміють через казки, історії. По-четверте, завжди давайте надію і говоріть про цінності у житті.
– Щоденні погрози агресора стосовно ЗАЕС. Неймовірно важкий період для всіх українців. Які будуть Ваші рекомендації стосовно цілодобової психологічної тривоги? Як її послабити? 
– Основою є моральні цінності, віра, надія, мудрі та світлі думки, надихаючі справи та щоденний спорт у будь-якому вигляді.
– Минулого разу ми говорили про щастя. Сьогодні його, здається, взагалі немає ні в чому. Які книги, підкасти, статті Ви рекомендуєте читати, слухати, аби наш мозок був в тонусі?
– Щастя – стан наповненості та задоволення. Незалежно від ситуацій у житті, підтримуйте себе, будьте до себе добрими. Важливий метод саморефлексії, тобто самопізнання себе у цей час, де визначаються потреби та цінності. Також раджу організовувати свій день так, щоб не витрачати енергії на другорядні речі. Не забувайте поповнювати свої ресурси. Незмінними помічниками є здоровий сон, харчування, фізична активність, час з рідними та друзями, відпочинок на природі.
Наприклад, себе я наповнюю читанням книжок, прослуховую позитивну музику, танцюю наодинці, малюю картини, регулярно займаюсь йогою та пілатесом, щодня практикую прогулянки на свіжому повітрі. Читачам можу порекомендувати деякі «підтримуючі» книги, серед яких: «Вибір» та «Дар»
Е. Еґер , «В пошуках справжнього сенсу життя» В. Франкл, «40 правил кохання» Є. Шафак, «У пастці депресії» А. Корб, «Усвідомленість чи тривога» С.М. Орсільо, Л. Ремер.
nataliomelay_coach

Зв'яжіться з нами

Наші менеджера проконсультують вас за всіма питаннями