У кожної людини всередині палає вогонь енергії та, аби підтримувати цю життєво необхідну силу, треба уважно слідкувати за своїм харчуванням. Голова ГО «Товариство Україна-Індія», спеціаліст із п’ятнадцятирічним досвідом з аюрведи Олег ТОРГАЛО відкриває секрети здоров’я та пояснює харчову поведінку людини.
- Пане Олеже, вітаємо знов Вас на наших сторінках. Сьогодні говоримо здебільшого про те, як за допомогою правильного харчування лікувати хвороби. Можете сказати, як це можливо?
- Я почну інтерв’ю з такої фрази: «здоров’я починається з харчування і ваш діагноз можна побачити на вашій тарілці». І це істина, харчування один з головних стовпів здоров’я. За аюрведою 2/3 усіх хвороб людини беруть початок від неправильного раціону. Наша їжа становиться нами, якщо вона не якісна, не підходить вам, погано перетравиця, це позначиться на усьому організмі. Це як зводити будинок із поганих будівельних матеріалів.
Доктор аюрведи починає лікування пацієнта саме з виправлення його харчування, а потім вже призначає таблетки та процедури. І після збору анамнезу – назначає відповідну унікальну дієту саме для вас. Для вашого віку, статі, тілесної конституції, пори року, особливостей травлення, та поставлених завдань. Універсальних дієт, що підійдуть усім, в аюрведі не буває. До чого я веду: медикаментами можна недовго вплинути на поточний стан людини, але розв’язання проблеми буде саме у зміні моделі харчування, режиму життя, та психоемоційного стану. - Якщо опиратися на знання аюрведи, яким має бути правильний раціон?
- В ідеалі сніданок – це з 7:00 до 9:00. Обід – з 12:00 до 14:00. Вечеря починається з 17:00 до 19:00. На сніданок ми повинні приймати 20-25%, на обід 50% та на вечерю 25-30% раціону. Ці рекомендації засновані на циклах доби, становищу сонця та місяця. Але все залежить від особливостей організму, тому ці цифри лише границя. Головний критерій, це ваш голод, коли його нема, аюрведа рекомендує пропустити прийом їжі і навпаки трохи поїсти, коли є сильний голод не в цей час.
- А якщо хочеш жити довго, з чого має складатись щоденне меню?
- Наша їжа має складатись із п’яти смаків: солодкого, соленого, кислого, гострого, гіркого та в’яжучого, усі шість смаків в різній мірі повинні бути присутні в нашому раціоні. Кожний смак підтримує різні органи та системи, його відсутність с часом позначиться на здоров’ї. Основа харчування по аюрведі, це зернові, бобові, термічно оброблені та свіжі овочі. Необхідно також вживати достатньо білків та жирів, але скільки і яких, це рекомендації будуть різними. Багато білків та жирів, це також погано, забруднює організм.
Ви маєте дивитися на їжу не як на задоволення, а як на великий інструмент, який допоможе вашому тілу підтримувати баланс. Кожен продукт, кожна справа має свої якості. вона може зігрівати, може охолоджувати, може умащувати, може сушити, може давати легкість, а може і тяжкість. Ми повинні вивчати усі ці якості, та застосовувати ці знання постійно. Кожна хвороба, нездужання також мають свої якості та іх прояви, ми повинні їжею впливати протилежними якостями. Їжа – це грубий та тонкий вплив на організм, наше паливо, енергія, яка підтримує у нас життя. Наведу приклад з аюрведи: якщо вам страшно чи маєте якісь переживання, ми порекомендуємо вам гарячий, гостроватий суп із топленим маслом гі, або солодкий трав’яний чай з м’ягкими прянощами. Це стане вашими ліками, які позбавлять стресу краще за Корвалол. При тривожності – це солодощі (усі ми на підсвідомому рівні заїдаємо такий стан чимось із цукром). Та я особисто раджу відмовитись від штучних солодощів, оберіть краще природні: цукати, сухофрукти, мед тощо. Чому так? Бо кожна емоція має свою природу та якості, а страх – це холод, сухість, легкість, тому лікуємо його теплом, маслом та важким солодким смаком. Це звичайна фізика й аюрведа всьому цьому вчить. З цими знаннями можна взагалі без ліків керувати власним тілом, заспокоювати себе, балансувати у своїй нормі.
- А що Ви думаєте стосовно голодування? Чи правильна ця практика з точки зору аюрведи?
- Тут завжди треба дивитися для кого та для чого використовують голодування. Але в аюрведі сказано так: немає нічого кращого для відпочинку травлення, очищення організму, аніж тимчасова (недовга) відмова від їжі. Це дуже дієва практика також для омолодження тіла, підняття рівня енергії. Аюрведа не рекомендує довгі голодування, але радить усім голодувати по добі два рази на місяць. Я особисто постійно так голодую вже тридцять років, та можу стверджувати, що нема нічого поруч по оздоровчому ефекту. Максимум я голодував двічі по вісім днів.
- Вісім днів? Як Вам вдалося протриматися понад тиждень без їжі?
- Знаєте, коли бачиш ефект, то стимул з’являється сам собою. Вже після першого дня змінюється колір обличчя на здоровіший, з’являється легкість. Той самий внутрішній вогонь енергії, який маємо підтримувати їжею починає чистити неперетравлені залишки їжі в кішковику , слизової, прибирає мікроби. До того ж сім років поспіль я голодував без знань з астрології й дивувався, чого в один момент мені легко це робити, а в інший тяжко. Тому моя особиста порада з власного досвіду – починайте відмовлятися від їжі 11-го та 26-го місячного дня. Ми діти природи, та дуже повʼязані з нею. А ще будьте в цей момент вдома, на природі і займіть чимось руки, відволікайтеся та не думайте про їжу. Так вам буде легше увійти в процес.
- Я правильно розумію, починати голодування без підготовки не можна?
- Так, але тут все просто: за день до старту не їсти важкого, а саме смаженого, жирного, м’ясного. У тому то й суть, що не треба якихось серйозних масштабних дій перед відмовою від їжі. При голодуванні більше доби, раджу на другий, третій день зробити ще очищувальну клізму. Ці прості методи допоможуть тримати не лише баланс сил в нормі, а й вашу вагу, цукор, холестерин. Ми повинні постійно слідкувати за станом усіх органів та систем. Я кожні пів року здаю багато аналізів на сотні показників, в мене в п’ятдесят років ні одного порушення. Але зазначу, якщо вам дуже важко це робити – тоді не варто, не підривайте собі психіку.
- Якщо ти ніколи не голодував, чи давно цього не робив, як зрозуміти, що настав час для цього процесу?
- Зранку погляньте на стан свого язика. Якщо є наліт – голодування необхідне, ці токсини є в усьому тракті. Також про необхідність голодування вам підкажуть слабкість, тяжкість, поганий запах від тіла та з рота, порушення травлення та засвоєння їжі.
- Веганство, вегетаріанство, сироїдство… чи усім воно підходить? Що з цього приводу каже аюрведа?
- Аюрведа призначена для усіх. Здоровим можна бути і вегетаріанцю і м’ясоїду. Я, до прикладу, 24 роки не їм м’яса і відчуваю себе дуже добре, але також знаю багато здорових людей що їдять тварин. А хтось навпаки, без м’яса може хворіти, якщо не зможе грамотно доповнювати раціон. Я не ім живі істоти більш не для здоров’я тіла, це рекомендація моєї східної практики задля глибини духовних пошуків. Наприклад на Афоні, який я увесь пройшов пішки, ченці та усі інші м’яса зовсім не їдять. Скажу таке: ти не зможеш перейти на вищий духовний план без відмови від м’яса. В тебе не буде повністю розкритий принцип милосердя. Це факт і я дякую своєму вчителю за те, що він допоміг мені це усвідомити.
А ще, вегетаріанці мають кращий вигляд та сильніше здоров’я, вони набагато рідше хворіють фатальними діагнозами. Та якщо ви любитель цього поживного, але важкого та забруднюючого тіло продукту, раджу використовувати більше спецій, як заведено на Сході. А ще краще їсти його протягом трьох годин, після смерті тварини, тоді в продукті зберігається ще життєва енергія. Потім воно починає потроху розкладатися та приносити шкоду. Сироїдство, допустимо тільки влітку людям з сильним травленням. Це часто небезпечна практика, багатьом вона не підходить. Щодо молока теж є чимало спорів, але аюрведа каже, що краще його пити парним, або гарячим, після доведення до кипіння. Корисно буде ще додати кардамон, коріандр, куркуму або імбир. Правильно приготоване молоко, окремо вживане, це нектар, а не правильно стає отрутою. - Пане Олеже, зараз на український ринок зайшло чимало імпортних продуктів. Це може вплинути на стан здоров’я людей? Адже ми десятиліттями їли те, що самі вирощували.
- Справа не у тому, де був вирощений продукт, а в його якості. Краще вживати вирощене на рідній землі, але це вторинна умова. Для дуже багатьох корисних продуктів це не можливо, наприклад чай, кава, спеції та прянощі. Дуже важливо включити їх до своєї тарілки, а саме кардамон, коріандр, тмін, кумін, бадьян, імбир, куркуму, корицю тощо. Це чемпіони по утриманню вітамінів, мікроелементів, життєвої сили, кращі засоби для травлення. Додавайте їх в їжу та напої й будете мати собі здоров’я.
Якщо підсумувати тему правильного раціону, які будуть головні Ваші рекомендації?
- Їсти тоді, коли відчуваєш голод. Якщо немає апетиту, краще пропустіть прийом їжі.
- Будьте уважні до якості продуктів. Не економте на них, бо потім витратите більше на медичні обстеження та лікування.
- Споживайте страви помірної температури, не холодні, не гарячі.
- У більшість страв кладіть шматочок масла. Їжа взагалі має бути масляною, особливо у людей золотого віку.
- Не можна обмежувати себе любим смаком, як солодким чи соленим. Відчувайте міру у всьому.
- Виключіть з раціону те, що довго зберігається, а саме консерви, заморожену їжу, в ній нема життєвої сили.
- Ретельно пережовуйте їжу для того, щоб покращити травлення, та організм легше та швидше отримував корисні речовини.
- Фрукти раджу їсти окремо, молоко пити теж.
- Якщо можете собі дозволити, купіть прилад для вимірювання нітратів і потім закупайтеся продуктами лише в безпечних місцях.
- Виключіть перекуси після їди, адже ваш шлунок ще не встиг переварити попередню страву.
- Якщо на тарілці є важка їжа з білків – їжте її першою, а потім вже беріться за легку.
12 Приймайте їжу в добрих емоціях, з приємною атмосферою, це покращить травлення.
13 Головне, при підборі особистої дієти, це відчуття після прийому їжі, та на протязі усього процесу травлення. Як ви себе почуваєте, що відбувається у шлунку, чи є якісь порушення, печія, відрижка, важкість, бурління. Як ви себе відчуваєте з ранку, як спорожнюєтеся. Головне в дієті, як ви особисто сприймаєте тий чи інший продукт та на підставі цього робіть собі раціон. Будьте уважні та спостережливі за своїм травленням, це основа здоров’я. І у підсумку – ваша дієта, повинна базу-ватись на тому що вам особисто корисно, що підходить по порі року, вашому віку, силі травлення, а не тільки що ви звикли, чи вам подобається. Прийом їжі, це усвідомлений, відпрацьований досвідом та постійною увагою процес. Більше готуйте собі та близьким самі, це покращує травлення та відносини в родині. Як то кажуть, якщо харчування не стане твоїми ліками, то ліки стануть твоїм харчуванням.
Їжте смачно і корисно, та будьте здорові!