Психіатрія – розділ медицини, яка здатна допомогти людині у багатьох питаннях, пов’язаних з психічними розладами. А їх сьогодні немало, як стверджують фахівці. Серед головних наразі лікар-психіатр ЄВГЕН СКРИПНИК виділяє: ПТСР, панічні атаки, фобії, депресії та тривожно-депресивні розлади. Говоримо з лікарем-психіатром вищої категорії, психотерапевтом, наркологом, неврологом КНП СОР «Обласна спеціалізована лікарня у м.Глухів» про можливості психіатрії та міфи.
– Пане Євгене, напевно, варто почати з головного – з ліків, які не є дієвими або ж навіть шкідливими. Питання про заспокійливі чи антидепресанти, які сьогодні люди можуть придбати в аптеці без рецепта.
– Так, дійсно, в нас деякі лікарі люблять призначати та деякі пацієнти лікуватися ліками, які не є препаратами з доведеною ефективністю, або й взагалі БАДами. БАДи – це по суті дієтичні добавки, і якщо людина харчується збалансовано, жодні БАДи їй не потрібні.
Також недієвими є хондропротектори, імуномодулятори, імуностимулятори, ноотропні та судинні препарати, препарати для покращення пам‘яті. І ще також деякі серцеві з ефектом плацебо, які не схвалені FDA, ВООЗ та іншими авторитетними медичними спільнотами.
В своєму блозі я досить часто пишу розбори як дієвих та ефективних препаратів, так і ліків без доведеної ефективності, на які не варто витрачати кошти.
– Розкажіть, будь ласка, про те, як саме працює психіатр, і чому необхідно звертатись до фахівців Вашого профілю при тих чи інших розладах?
– Для того, щоб потрапити на прийом до психіатра, не потрібно направлення від сімейного лікаря. Лікарі психіатри працюють в стаціонарах. Багато хто з моїх колег консультує online.
Прийом у лікаря-психіатра – це просто розмова, де пацієнт розповідає про свої скарги, а лікар задає уточнюючі питання, щоб вірно для себе усе зрозуміти, ставить попередній діагноз та обирає тактику лікування.
– Які саме симптоми мають викликати занепокоєння у людини та необхідність звернутись саме до психіатра, а не психолога?
– Насправді симптомів, які можуть вказувати на необхідність звернутися до лікаря-психіатра, дуже багато.
Серед тяжких симптомів – це, коли пацієнти чують, або бачать те, чого не бачать інші, коли чують голоси невідомих їм людей в голові, бачать або чують галюцинації, мають маячні ідеї відносин, переслідування, втрачають інтерес до догляду за собою, до своєї звичної роботи, раптом виникають інші хобі. Сюди ж відносяться часті зміни настрою – від відчуття щастя та ейфорії до депресії, апатії, сльозливості, суїцидальних думок.
Серед іншого – це стани, коли людині здається, що в ній живе декілька різних людей і вона себе відповідно поводить.
До більш легких симптомів відноситься відчуття тривоги, переживання за майбутнє, панічні атаки, панічні розлади. Це також страхи та фобії, нав‘язливі думки та дії. Болі різної локалізації, коли інші лікарі спеціалісти виключили органічні причини, як то аритмія, тахікардія, тазові болі, болі у спині, запаморочення, шум у вухах, головні болі, посмикування ока, сомнамбулізм, судоми м‘язів, нічний енурез, еректильна дисфункція тощо…
– Поговоримо про Ваш досвід. Чому Ви обрали цей напрямок медицини для реалізації? Чим цікава Ваша професія?
– У 2017 році я отримав спеціалізації лікаря психіатра вищої категорії, лікаря психотерапевта, лікаря нарколога та лікаря невролога. На сьогодні я веду авторський блог з аудиторією понад 86000 підписників. Я лікар-психіатр АПВ, лікар-психіатр чоловічого відділення та лікар-експерт-психіатр НПМ по перевірці психіатричних лікарень та інтернатів Уповноваженого Верховної Ради на дотримання прав людини в цих закладах.
В своїй професії мене дуже мотивує і радує фідбек від пацієнтів. Коли покращується їх стан та якість життя, я розумію, що працюю не дарма.
– Які найголовніші міфи про психіатрію Ви можете розвіяти?
– Перш за все, це міф про те, що при зверненні до лікаря психіатра пацієнта ставлять на облік і він вже не зможе після цього бути нормальним та користуватись повноцінно соціальними перевагами, наприклад, водити авто.
Наступне – лікування в стаціонарних умовах, де з пацієнтів обов‘язково зроблять «овочів», будуть «лікувати» на електричному стільці та прив‘язувати до ліжка.
Також дуже поширений міф, що панічні атаки виникають через остеохондроз, зажаті судини.
Міфи про антидепресанти, мабуть, є найбільш розповсюдженими. Їм надають властивості наркотичних засобів, яких в них немає. Також надмірно переживають за побічні дії і вплив на печінку, хоча в антидепресантів нового покоління усі побічні дії проходять через 2-3 тижні лікування.
Тож я бажаю усім читачам вчасно звертатись до доказових лікарів, не запускати проблеми ментального здоров‘я. Не боятись призначень лікарів та обов‘язково займатись спортом!
Мирного неба усім!
dr_skripnik_evgen_