Логопед, спеціальний психолог, арттерапевт, кандидат педагогічних наук, доцент, фундаторка та директорка Міжнародного інституту інклюзії, доцентка кафедри професійної освіти та інноваційних технологій Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Авторка і лекторка першого в Україні курсу «Основи інклюзивного навчання» (2007 р.), ініціаторка започаткування фахової підготовки асистентів учителів за спеціалізацією «Асистент вчителя», розробниця нового напряму в логопедії – «Арттерапія в процесі корекції мовлення», який започаткувала в межах кандидатської дисертації у 2010 році на тему: «Корекція порушень мовлення в дітей старшого дошкільного віку засобами арттерапії», керівниця першого в Україні інклюзивного арттерапевтичного центру розвитку дітей «КАЛИНОНЬКА», має педагогічне звання – викладач-методист спеціаліст вищої категорії. Голова громадської організації «СМАРТ-Персона», почесна членкиня всеукраїнських громадських організацій «Арттерапевтична асоціація» та «Українська асоціація корекційних педагогів», організаторка численних конференцій, семінарів, круглих столів, флеш-мобів.
Зоряна ЛЕНІВ, не дивлячись на те, що в основному здійснює підготовку кадрів, може легко провести заняття чи майстер-клас для особливих діток, відвідати сиріт і постраждалих від воєнних дій. Вона з радістю і майстерністю може обстежити дитину навіть у побутових умовах: в парку, в кафе, на ігровому майданчику на прохання батьків, надати дієві поради та фахові рекомендації як очно, так і онлайн.
- Вітаю, Зоряно! Ви активно займаєтеся інклюзією, логопедією, арттерапією. Яке найголовніше правило у роботі на цих напрямках?
- Вітаю навзаєм. Знаєте, головне в нашій професії – бути людяним, приймати та ставитися до інших так, як би ти хотів, щоб ставились до тебе. Адже головним гаслом філософії інклюзії є «всі ми різні – всі рівні». Фахівцям, які працюють в даних напрямках, важливо не тільки любити людей, а й розуміти їх, а для цього необхідні глибокі знання, певні компетентності, скіли та постійне їх поповнення, бо наука не стоїть на місці. Соціальні професії вимагають терпіння, уважності, толерантності до інакшостей та нейророзмаїття. Також важливо вміти долати насамперед ментальні та психологічні бар’єри.
- Зоряно, у Вас досить великий список досягнень та нагород у професії. Які, на Вашу думку, мають найбільше значення?
- Ви праві, у мене є чимало досвіду, обіймання посад, нагород, але я не ставила собі на меті всього цього. Однак, якщо працюєш сумлінно, успіх сам до тебе постукає у двері. Мною керувала велика любов до того, чим займаюся, а також відповідальність, жага пізнання і бажання передавати набутий практичний досвід усім, хто цього потребує. Тепер у моїй онлайн-школі «Логопедія» підвищують кваліфікацію фахівці, за моєю авторською методикою «Розвиток мовлення засобами вишиванок» навчаються діти по всьому світу. Те це, чим особливо пишаюся та радію, що можу реально допомагати родинам та їхнім малюкам. Також хотіла б звернути увагу, що українським дітям у такий важкий час потрібно ще більше підтримки, тож я розробила «Воєнно-партіотичні руханки», які розвивають і виховують малих українців, розкиданих унаслідок війни по різних куточках планети. Та основною діяльністю за покликанням все ж вважаю пропагування та популяризацію знань, об’єднання однодумців-професіоналів, бо змін в освіті та в нашій роботі буде ще чимало. Саме й тому наприкінці 2021 року за вагомий внесок у розбудову національної системи освіти мене було нагороджено відзнакою «Почесний педагог України», а ще раніше – орденом «Берегиня України».
- Поговоримо про Ваш Міжнародний інститут інклюзії. Як він працює у війну?
- Працює, і я вдячна усім, хто має до цього відношення. Формат у нас в основному – онлайн, адже безпекова ситуація зараз на першому місці. Хоча за час пандемії та війни ми спромоглися все ж організувати кілька очних і в тому числі закордонних заходів. Найбільше пишаюся проведенням щорічних Симпозіумів, присвячених Дню Незалежності України, до яких завжди охоче долучаються наші закордонні партнери.
- Зоряно, які професійні конференції нещодавно організовував Міжнародний інститут інклюзії?
- Днями у нас пройшла онлайн конференція «Мова. Мовлення. Терапія. Міждисциплінарний підхід». Це була масштабна подія, маємо понад 1 тис. учасників та гарні відгуки звідусіль. Наш захід був досить резонансним і корисним як для освітян, так і для медиків, психологів, філологів, батьків дітей з особливими потребами. Ми два дні занурювалися у проблематику конференції й знаходили шляхи її вирішення. Запрошую надалі всіх охочих до співпраці на благо нашої Перемоги.
- @ЗОРЯНА ЛЕНІВ