Мій інсайт – закривати очі під час чистки зубів. Це посилює концентрацію уваги саме на зуби та перебування в моменті «тут і зараз».
Спеціаліст Марина ЧЕРКАЩЕНКО вчить читачів нашого журналу правильним основам стоматології. Про секрети здорових зубів – читайте далі.
- Вітаємо, Марино! Розкажіть нашим читачам, у яких випадках Ви радите звертатися до стоматолога?
- Тоді, коли ви відчули в роті саме дискомфорт (а не біль), якого до моменту «тут і зараз» не було раніше. Наприклад, вчора все було добре, а на ранок прокинулись і відчули неприємний запах із ротової порожнини – дискомфорт. Це і є перший дзвіночок для того, щоб прийти до стоматолога та отримати профілактичні рекомендації з догляду. Якщо ви ігноруєте проблему, ситуація тільки погіршується, бо зуби та ясна не здатні до регенерації. І тоді тіло посилає нашому мозку сигнал «зверни увагу» через біль. Якщо він є, значить є запалення. Саме тому й важливі профілактичні огляди два рази на рік.
- Яку Ви рекомендуєте зубну щітку?
- Є механічна щітка та електрична, яка поділяється на звукову та ультразвукову. Якою користуватись – це вибір кожної людини. Але потрібно пам’ятати, що до електричних є протипоказання. Наприклад, ультразвукову не можна використовувати людям, в яких у серці стоїть кардіостимулятор. До звукових та електричних протипоказанням є запалення ясен. Механічна щітка – безпечна для усіх.
- З видами розібралися, а от як часто потрібно змінювати зубну щітку?
- За стандартом один раз на три місяці. Але є виключення. Наприклад, щетина щітки роз’їхалась в різні сторони та втратила свою форму, а їй тільки місяць. Таку потрібно замінити, бо вона не буде гарно вичищати поверхні. Також, якщо з’являється герпес або стоматит в роті. Після одужання щітку потрібно замінити на нову обов’язково.
- Та яка б не була щітка, зубна паста теж важлива, вірно?
- Так, її потрібно змінювати щомісяця. Перед тим, як купувати наступну пасту, задайте собі запитання: «що я хочу від пасти? Яку задачу вона має виконати?». Це полегшить вам вибір. На ринку зараз різноманіття, але потрібно знати, що є пасти для зубів (проти карієсу, чутливості), а є для ясен (з антибіотиком, ферментами, травами, антисептиками). Є лікувально-профілактичні для кожного місяця, а є лікувальні. І саме останні пасти має призначати ТІЛЬКИ стоматолог, щоб не нашкодити мікрофлорі порожнини рота. Саме через це, я мрію, щоб в майбутньому лікувальні пасти відпускалися за рецептом.
- Якими засобами ми користуємось ще, коли говоримо про якісну гігієну порожнини рота?
- Це «зубна тріада» – щітка, паста за зубний йоржик (нитка, або іригатор).
- Марино, що для Вас особисто значить гігієна порожнини рота?
- Я хочу впровадити гігієну порожнини рота як культуру у наше життя. Дуже важливо зрозуміти, що вона починається саме із якісного, систематичного догляду за ротовою порожниною. Все – є енергія. І ротова порожнина для мене є «воротами входу» для неї. Яка заходить енергія, залежить напряму від якості чистки зубів. Наприклад, якщо не дотримуватись правил гігієни, то ротова порожнина – це «вхід» для бактерій та інфекцій. А це призводить до карієсу та пародонтиту. На енергетичному рівні інфекції – це низькі вібрації, які ведуть до негативних думок, поганого настрою, претензій до інших. А далі – інтоксикація свого життя та рідних.
І навпаки, якщо дотримуватись правил гігієни, то ротова порожнина – це «ворота входу» чистої, сильної енергії в тіло. Це високі вібрації, які підтримують Дух. І тоді хочеться жити, творити, волонтерити, допомагати, підтримувати людей та Україну.