Не намагайтеся самостійно справитися із затяжною депресією чи травмою свідка. Психологиня Любов ПЕТРУСЕВИЧ радить у таких випадках одразу звертатися за допомогою до професіоналів і бонусом дає чек-лист «Що робити при панічній атаці?».
- Любов, чому саме психологія Вас зацікавила? Це була мрія дитинства чи вже зріле рішення?
- Це було зріле рішення. З психологією я познайомилася, коли долала власні життєві випробування (маю доньку з інвалідністю і початок нашого шляху був важким). У той період я робила все можливе, аби її реабілітувати, і втратила саму себе. Тоді відчувала себе лише функцією, не жінкою чи людиною. У процесі повертання своєї особистості зрозуміла, яке це щастя та легкість мати рівновагу всередині. Одразу захотілося допомогти іншим це знайти, бо навколо бачу багато людей, ув’язнених всередині себе.
- Поговорімо про війну. Як українці справляються з новою реальністю? І чи правильне твердження – «життя завжди продовжується»?
- З одного боку, ми важко переживаємо війну, бо нас до цього не готувати з дитинства. А з іншого, наші предки передали нам у спадок усю важливу інформацію. Ми знаємо, що не можна здаватися, треба бороти й далі й перемагати ворога. Нашій нації це завжди вдавалося і, мабуть, саме ці знання допомогли усім нам витримати такі важкі перші дні повномасштабного нападу росії. Як психолог скажу, саме здорова злість дає ось ту енергію, на якій ми тримаємося вже 10 місяців. За цей час вже більшість з нас адаптувалися до нової реальності, усі роблять свій вклад у перемогу: волонтерять, донатять, платять податки, воюють на передовій. Єдність – наша додаткова сила.
Стосовно виразу «життя завжди продовжується», то тут повністю згодна, і ми з вами тому прямий доказ. Бо попри все, що траплялося із нашими предками, є ті, хто залишився живим і продовжив свій шлях. І лишень подивіться, стільки всього прекрасного з цього вийшло. Так і має бути! - Зараз у багатьох з нас з’явилася травма свідка. Що робити, аби позбавитися від неї?
- У наших реаліях дуже багато умов для виникнення цієї травми. Та ви маєте знати, вона з’являється лише у тих людей, психіка яких не в змозі впоратися із сильними негативними подіями. Якщо у вас виникла така проблема, звертайтеся одразу до фахівців за допомогою. Бо тригерів, які можуть призвести до ретравматизації, дуже багато.
- У війну кожен сам справляється зі стресом та панічними атаками. Порадьте нашим читачам, що варто зробити у критичний момент, аби знайти рівновагу?
- Тут головне не залишатися на самоті. Важливо пошукати когось, з ким можна просто поговорити й побути разом. Щодо внутрішньої рівноваги, то тут є чимало технік та їх різновидів: дихальні, заземлення. Та головна ідея у тому, аби запустити усі органи чуття, тіло та когніцію. Раджу при ПА озирнутися й назвати речі, які ви бачите; звуки, які чуєте; запахи, які вдихаєте; все, що можете відчути на дотик; все, що можете відчути на смак.
Також буде добрим дати тілу якесь фізичне навантаження: бігати, стрибати, присідати. А для залучення когнітивних функцій – просто перелічіть щось чи прочитайте слова задом наперед. Все це у сукупності допоможе знизити рівень емоційних переживань і поверне вам здатність логічно мислити. - Як психологиня скажіть нам, чи правильно взагалі будувати плани та складати списки to do на новий рік?
- Так, це дуже добра техніка, яка допомагає повернути контроль над своїм життям. І хоча зовнішні обставини іноді бувають сильніші за нас, ми все одно можемо багато на що впливати та змінювати це. Якщо не вдається побудувати плани на довготривалий термін, оберіть коротший проміжок часу (підійде навіть 1 день).
- Любов, що б Ви побажали українцям у 2023 році?
- Можливо буду банальною, але моє бажання зіллється з мрією мільйонів українців по всьому світу – це перемога у війні. Але я зичу своїй нації ще й внутрішньої рівноваги, стійкості та сил впоратися із тими випробуваннями, які послав нам 2022 рік. З прийдешніми святами, Україно!
Instagram: liubovpetrusevych
Facebook: Любов Петрусевич.
Telegram:LiubovPetrusevychPsy