Стадія розвитку стосунків у парі загалом проходить через ті самі етапи, що й дитячо-батьківські відносини. Якщо є досвід більш-менш якісного проходження цих етапів (дитинства), то в пари є шанс побудувати глибокі гарні, довготривалі стосунки.
Про зв’язки, про відносини та їх стадії розповідає ОЛЕНА ВАСИЛЬЄВА. Вона практичний психолог, гештальт терапевт, сімейний терапевт, супервізор, ведуча терапевтичних та навчальних груп, тренер Київського Гештальт Університету.
– Пані Олено, поговоримо з Вами про сімейні та партнерські відносини. Сьогодні це дуже актуальна тема. Тож почнемо зі стадій.
– Загалом стадій у стосунках усього чотири. Перша – співзалежна, друга – залежна, третя – незалежна і четверта стадія – взаємозалежна. Якщо повернутись в дитинство, згадайте, це період, коли мама повністю присвячує себе дитині. У цих стосунках немає «я» й «ти». Є тільки «ми», це тісний, глибокий контакт. Так само, повертаючись до дорослої пари, ми спостерігаємо букетний період, коли не фокусуємось на недоліках, це час, коли партнер асоціюється тільки з позитивом, яскравими та приємними враженнями.
Друга стадія – протизалежна. У цей період у парі виникає напруга. Ми починаємо помічати, що людина не настільки вже й ідеальна, а деякі її якості можуть досить сильно дратувати. На цій стадії виникає, як правило, конфлікт інтересів та розчарування. Якщо пара не розуміє, що це природний період стосунків, виникають думки «а чи того я вибрав». На цій стадії з того самого, як у дитинстві, «ми», утворюються «я» і «ти». У цей період люди починають боротись за право мати свій простір.
Важливо сказати, що на цьому етапі найчастіше люди, зіткнувшись із різницями між собою, намагаються або ігнорувати, або переробити партнера під себе. Але жоден із цих способів не призводить до поліпшення якості взаємин. У цей період часу необхідно розмовляти та намагатись зрозуміти, як із цими різницями впоратись.
– Яким є третій етап?
– Стадія незалежності характеризується тим, що партнери знаходять інтереси поза стосунками. Партнери починають рухатись в бік власного розвитку, в сторону пошуку нових інтересів. В такий момент у партнерів може з’являтись нове коло спілкування та інтереси. Якщо обидва партнери досить зрілі, цей період може пройти гладко, але він має іншу небезпеку. Вона полягає в тому, що партнери можуть занадто сильно віддалитись, втрачаючи точки дотику в парі. Тому я рекомендую в такий час здійснювати якісь ритуальні дії, спрямовані на набуття спільних інтересів.
– Добре, припустимо, пара пройшла гладко третій період. Як стосунки розвиваються далі?
– Наступний період – повернення до стану «ми», але трохи в іншій якості. Це етап, коли партнери знову хочуть бути один з одним, але водночас бути автономними. Це про бажання дивитись, умовно, на захід сонця удвох, а не порізно.
– А якщо людина не розуміє, що застрягла на якомусь етапі. Який має бути алгоритм дій в такому разі?
– Для того щоб розв’язати проблему, необхідно усвідомити її наявність. Практика показує, що люди, які хочуть бути разом, чітко розуміють, що десь «застрягли». Я рекомендую в такій ситуації спробувати говорити одне з одним якомога більше. Про те, що лякає, що важко, що відчуваєш… В іншому варіанті я, звичайно, рекомендую йти до терапевта, який допоможе в індивідуальному порядку або в ролі медіатора виступить у парній терапії.
– Пані Олено, дякуємо за цікаву інформацію. Дайте, будь ласка, кілька рекомендацій українкам, на чиїх плечах сьогодні велика відповідальність за підтримку нормальних, здорових стосунків з чоловіком та дітьми.
– Сьогодні більшість жінок виїхали з країни. Аби не втратити стосунки, ще раз повторюю, необхідно якомога більше розмовляти. Цікавитись станами партнера, створювати навіть на відстані інтимність в усіх її розуміннях. Менше говорити про побутове та продовжувати планувати й мріяти про щось спільне.
Разом із тим я бажаю усім жінкам не забувати про себе хоча б на короткі миті. Радуйте себе хоч чимось мінімальним. І пам’ятайте, що жінка в критичній ситуації має величезний ресурс, проте він потребує також поповнення.
instagram: Vasileva_elena_pl
https://www.facebook.com/elena.vasileva.phd
+380679112208