Адвокати AGA Partners розповідають про те, як працюють у війну та з якими проблеми можуть допомогти розібратися у світі законів та правопорядку.
- Вітаємо! Поговорімо про те, як війна вплинула на юридичну сферу. Настільки змінилися тенденції у сімейному, національному та міжнародному праві за ці 14 місяців?
- Олена: Вітаю! Війна зачепила усі можливі кордони – фізичні та ментальні. Не зважаючи на те, що всі бачили у новинах статистику буму реєстрації шлюбів, на превеликий жаль статистика сімейних адвокатів свідчить про інший бік. За час війни багато сімей розірвали стосунки.
- Олександр: Мільйони наших співгромадян виїхали за кордон. Прагнучи до повноцінного членства у сім’ї ЄС, наше законодавство все більше відповідає європейським стандартам. Своєю чергою, на рівні адвокатської спільноти ми активно здійснюємо діяльність в Асоціації правників України, де разом з Оленою та іншими колегами розбудовуємо комітет з сімейного, цивільного та спадкового права.
- Які нові закони та правила з’явилися в Україні після 24.02.2022, про які варто знати кожному?
- Олена: Із нововведень, які діють і нині, є оновлена процедура реєстрації шлюбу, яка передбачає можливість одружитися без присутності обох наречених, в тому числі за допомогою системи відеозв’язку Zoom. Також законодавство щодо виїзду неповнолітніх за кордон без згоди іншого із батьків.
- Війна принесла вкрай болісні наслідки для багатьох сімей. Яку допомогу може надати Ваша команда адвокатів для українських родин?
- Олена: Наша команда спеціалізується на питаннях національного та міжнародного сімейного та спадкового права. Ключовими запитами є питання укладення та розірвання шлюбу, опіки над дітьми та їх утримання, укладення шлюбних договорів та інших угод, направлених на врегулювання питань сім’ї.
- Олександр: Нерідко в закордонних судових спорах виникає необхідність тлумачення тих чи інших відносин саме з точки зору українського права. Наша команда має чималий досвід участі в розгляді іноземних судових справ за участі українських громадян за кордоном.
Крім цього, ми допомагаємо нашим клієнтам розв’язувати їхні юридичні питання в Україні, тоді як вони перебувають за кордоном і не можуть повернутися за тих чи інших причин. - Як Вам та Вашим колегам вдалося пристосуватися до нових реалій? Чи довелося призупиняти практику на початку війни?
- Олена: Наша команда не зупиняла роботи, тому що запити щодо захисту прав набули нового відтінку у світлі війни. У перші дні сім’ї масово виїздили за кордон, що мало наслідком іноді втрату чи полишення особистих документів. Непоодинокими були випадки, коли прямо на кордоні виявлялося, що відсутнє свідоцтво про народження дитини, або зникли паспортні документи.
- Олександр: Практика залишилася працювати у довоєнному форматі, тільки з урахуванням воєнного стану зросла кількість запитів, пов’язаних із припиненням шлюбів багатьох українців та виникненням побоювань, що шлюб може бути припинено через тривале проживання у різних реаліях сьогодення.
- Олена: Насамкінець, практика спадкового права набула нового значення, що об’єктивно пояснюється кількістю знищених життів українців. Особливо актуальними стали питання спадкового планування, яке передбачає формування орієнтирів щодо долі майна ще за життя спадкодавця з метою уникнення спорів між спадкоємцями, різними сім’ями, які могли бути через кілька шлюбів одного і того самого спадкодавця та бізнес-партнерами.
- Чомусь, коли у суспільстві виникає потреба у зверненні до адвоката, одразу виникають негативні асоціації. Олено, як гадаєте, чому?
- Олена: Один із міфів, які я розвінчую кожного дня, це те, що сімейний адвокат – не обов’язково про розлучення. Насправді сімейний адвокат – це радник з багатьох питань. Я захоплююся своєю професією та щодня відкриваю у ній нові грані, з чим радо ділюся на своїх сторінках у соціальних мережах. Точно знаю, що моєю місією є формування правової культури серед громадян та підвищення їх правової грамотності.