Від того, що бачить дитина навколо, залежить, чи бачитиме вона у майбутньому перспективи. Анна КОЛОМІЄЦЬ розповідає про виховання дітей через авторитет та коучинговий підхід.
- Вітаю Вас, Анно! Поговоримо про виховання дитини. Коли варто батькам приділяти найбільшу увагу цьому процесу?
- Світ змінюється зі швидкістю вітру. Хочемо ми того чи ні, а наше життя постійно під впливом різних факторів і подій. І тільки від нас залежить, як ми будемо реагувати на певні зміни. 70-80 % характеру та світосприйняття дитини закладається в перші 3 роки життя. Далі тільки вносяться корективи. І чим раніше починати розвивати самостійність, відповідальність, прийняття рішень, то тим краще в майбутньому дитина зможе свідомо робити вибір для свого розвитку і розвитку суспільства.
- Але що робити, якщо у родині уже є школяр/ка?
- Тут є гарна новина – нейронні зв’язки можна побудувати нові як дитині, так і дорослому. Тобто одну звичку замінити на іншу. І якраз батьки можуть допомогти в цьому дитині. Почніть з себе. Впровадьте нове правило, покажіть приклад дитині. Якщо ви щовечора дивитися серіали, спробуйте замінити це на інтелектуальну гру чи похід в басейн. Коли дитина бачить приклад, їй теж хочеться бути схожим на батьків.
- Анно, на Ваш погляд, які найголовніші складові виховання?
- Перше: вибір, тобто давати дитині самостійно обирати емоції, їжу, одяг, оточення, ігри, сферу діяльності у майбутньому. Але тут може бути обмеження, якщо це стосується безпеки дитини, та вибір все ж має бути.
Друге: відкриті запитання та відповіді дитини на них. Що ти любиш? Ким хочеш стати? На жаль, часто чую відповіді саме батьків, а не дітей. Тут ні поваги, ні тактовності до думки дитини немає. Бажано дати їй час подумати, паузи в розмові відіграють важливу роль. Не перебивайте, не кажіть, що ви краще знаєте, а підтримайте, вкажіть, що вийшло дуже добре, а що обов’язково вийде наступного разу.
Третє: нести відповідальність відповідно до віку за свої вчинки. І тут мова йде не стільки про покарання після порушення, а про досвід, який дитина отримала внаслідок своїх дій, і як вона вчинить у майбутньому в подібній ситуації. Та якщо ситуація прогнозована, треба спочатку пояснити наслідки тої чи іншої дії, щоб потім не було непорозумінь. Наприклад, якщо ти не вчитимеш уроки до 20.00, мені доведеться обмежити час твоїх ігор з 2 годин до 20 хвилин на день. Тобто має бути чітко поставлена умова і що буде, якщо цю умову не виконувати. Батькам важливо втілити у життя свою обіцянку, інакше наступного разу дитина вас не почує. - Що робити, якщо стосунки з дитиною складно побудувати самостійно?
- Зараз це часте запитання, особливо коли багато змін в житті дитини, наприклад: переїхали в інше місце, змінили садок чи школу, оточення. Я на практиці бачу, як діти втрачають мотивацію до навчання, спочатку це було через пандемію, а зараз через війну. Але вихід є завжди і його можна знайти з коучем чи іншим фахівцем. Адже погляд зі сторони на вашу ситуацію внесе ясність і знайдуться нові дії, які приведуть до позитивного результату. А індивідуальний підхід спрацює саме для вас. Єдина тут умова – це бажання батьків знайти вихід та побудувати конструктивну комунікацію.
- Яку б Ви дали пораду батькам?
- Коуч не дає порад, але ми не на коуч-сесії, тож мої рекомендації досить прості: проявляйте цікавість до життя доньки чи сина, навчайте управляти емоціями, показуйте віру в дитину, поважайте її думку та вибір. Підтримуйте дитину та демонструйте їй свою любов. І ваші шанси виховати успішну особистість у майбутньому значно зростуть.
+38(097)354-22-64
instagram: kolomiiets.coach
facebook: anna.kolomiiets.coach
@Kolomiiets_coach
Kolomiiets.coach@gmail.com