Правильний підхід у психології допоможе сім’ї з дітьми налагодити відносини та створити щирі почуття, сповнені теплотою та довірою. Ксенія Кармазіна ділиться, як це можна зробити.
- Ксеніє, дивлячись на усі Ваші регалії, і знаючи те, що Ви мама двох дітей і щаслива дружина, хочу запитати, як все встигаєте? Де берете сили?
- Я стараюся постійно перемикатися поміж справами, змінювати картинку перед обличчям. Наприклад, щодня прогулюватися парком та виїжджати за місто на вихідні (по можливості). Також не оминаю можливості відправитися на різні екскурсії чи дружні зустрічі. А ще моя домашня тваринка – собака мотивує мене двічі на день дивитися на навколишній світ, покидати робочу атмосферу і насолоджуватися свіжим повітрям. Ліс, сквер чи просто двір біля будинку – підійде будь-який варіант для перезавантаження мозкової системи.
Такі речі дійсно допомагають відновитися внутрішньо й поповнити баланс сил. Адже без цього ресурсу не вийде працювати з людьми. Люди допомагаючих професій мають бути стабільними. - Рік війни був надскладним, але Ви не опустили руки й пішли волонтерити. Розкажіть, де саме були та чим займалися?
- Я, як і багато інших людей під час війни, почала багато чого робити руками: плела маскувальні сітки, набивала подушки. Але за кілька тижнів зрозуміла, що буду набагато кориснішою при своїй справі – психолога. І, символічно, 8 березня розпочала супровід та підтримку переселенців у Центрі матері та дитини (м. Дніпро). У наших розмовах з мамами та дітьми проробляли план подальших дій, говорили про біль, страх та відчай і намагалися зрозуміти, що ми не самі. Значний відсоток моєї роботи був саме з дітками: ми облаштовували їм безпечний простір, аби у спокої, під час гри, вони могли прожити стрес війни. А зараз моя волонтерська діяльність поширилась на допомогу внутрішньо переміщеним особам: проводжу майстер-класи, вчу батьків говорити про сьогоднішні події з молодшими членами родини. Також даю консультації щодо виховання. Окрім цього веду стабілізаційну групу, вона працює онлайн і є безплатною. Усі охочі можуть до нас долучитися.
- Ксеніє, у Вас 19-річний досвід у психології. Розкажіть, чим займаєтеся зараз у професії?
- Консультую батьків з приводу виховання дітей, а також вчу знаходити власну стабільність та рівновагу. Допомагаю діткам справлятися з тривогою, страхами, незвичними для них станами. У планах разом із колегою створити живе жіноче коло, де б клієнтки за допомогою тілесних практик та арт-терапії починали жити, а не виживати.
- Ви маєте авторську програму «Щасливі батьки – щасливі діти». Розкажіть про головну її ідею.
- Це велика комплексна програма, яка допомагає сім’ї проаналізувати свою родинну систему та віднайти ті способи, що допоможуть зрозуміти один одного краще. Адже це дуже розповсюджена проблема. Батьки мають розуміти, що їхня дитина – це відображення внутрішнього життя родини та поведінки усіх її членів. Програма розрахована на три місяці (5 модулів), під час яких ми вчимося по-іншому вести діалоги з рідними, змінюємо поведінку та сприйняття. У людей, які проходять мою програму, з’являється впевненість у тому, що вони роблять усе вірно. Тобто підвищується батьківська культура й розуміння причино-наслідкового зв’язку у вихованні дитини.
- Ви також займаєтеся і дитячою діагностикою. Настільки важливим є цей інструмент у Вашій роботі?
- Діагностика – це незамінна річ в роботі психолога, тому що ми маємо знайти корінь (першоджерело) проблеми, а без збору даних й аналізу це неможливо. Є чимало методик, які можна скомбінувати таким чином, щоб дати відповідь на те питання, яке хвилює клієнта. Результатом діагностики є консультація з наданням характеристики з таблицями та поясненнями, а також рекомендації щодо подальших дій для розв’язання проблеми. Тобто це не просто бесіда, а дієвий інструмент з документальним підтвердженням зробленої роботи.
- Наостанок, Ваша порада батькам у вихованні діток.
- Дуже добрим буде, коли при спілкуванні з дитиною ви почнете говорити не про свої очікування, а про почуття та емоції. У такому разі ви й себе почуєте й покажете дитині, що довіряєте їй й готові її слухати. А ще для мам дуже важливо слідкувати за власним станом. Тому вчасно відпочивайте та знаходьте те, що відновлює і наповнює.