Ніколи не опускайте руки, бо з будь-якої ситуації можна знайти вихід. У цьому впевнена психологиня Людмила ЧЕРКОВСЬКА. Вона навчає людей як жити під час війни та не втратити себе, допомагає жінкам за кордоном і їздить у гарячі точки волонтером.
- Вітаю, Людмило! Знаю, що до війни Ви працювали у школі та мали стабільне хороше життя. Але після нападу росії все змінилося. Можете згадати, як довелося пристосовуватися до нової реальності навесні 2022 року?
- Війна змінила усе довкола. До цих страшних подій я працювала психологом, а паралельно супроводжувала на навчання дитину з інклюзією в школі. Давала індивідуальні консультації, проводила групові заняття учням та батькам. Моє життя було стабільним: і робота, і зарплата. А потім, 24 лютого о 4:20 ранку почула перші вибухи в Києві. Ми вирішили одразу з родиною виїхати зі столиці до села Вишеград. Там ми бачили літаки, ракети, а за три дні туди зайшла російська армія з трьомастами одиницями техніки. Я швидко передала усі ворожі позиції ЗСУ, і почалося пекло. Наші відстрілювалися, намагалися прогнати загарбників. Без світла, води та опалення усі постійно сиділи у підвалі. А одного разу російський солдат зайшов з автоматом до нашого будинку, і я мала його виганяти, щоб захистити моїх діток. Дуже важко все це згадувати. Якщо коротко казати, то нам вдалося звідки виїхати, і ми направилися у Німеччину. За кордоном нас прихистили. Я змогла заспокоїти малих і продовжила надавати підтримку українцям онлайн. За кілька місяців ми все ж повернулися до рідної України, бо дуже боліла душа. І тут почалося нове життя. Колишню роботу я втратила, довелося шукати нове місце. На щастя, вдалося знайти вакантну посаду у школі. Також я паралельно працюю психологом.
- Хочу поговорити про Ваш волонтерський шлях в Україні. Ви їздите у гарячі точки, аби допомагати людям на деокупованих територіях, вірно?
- Так, під час війни я почала співпрацюю з медичними волонтерами українсько-ізраїльської організації Frida. Це потужна компанія, де є велика кількість медиків різного профілю, і ми виїжджаємо на допомогу людям, які були в окупації: Харків, Херсон, Бахмут тощо. Це такі короткі дводенні місії, де надається безплатний медичний огляд людям та ліки.
- Після усіх цих подій якось змінилося Ваше світобачення?
Зрозуміла, що найцінніші речі – вони не мають ціни, і їх не можна придбати за гроші. Це любов, здоров’я, повага та підтримка близьких! А ваша родина може надавати вам цілодобовий ресурс сил, енергію та любов. Також війна навчила мене відноситися до людей так, як би я хотіла, щоб відносились до мене. Слід також завжди пам’ятати про те, що людське життя – скарб найдорожчий і його треба цінувати! - Як психолог скажіть, з якими проблемами зараз стикаються українці найчастіше?
- Найбільший відсоток клієнтів зараз звертаються до мене через великий стрес. Також є переживання щодо війни та різні тривоги. В основі усіх цих почуттів лежить великий біль, який майже неможливо пережити без допомоги та підтримки. Адже чимало українських сімей за рік вимушені були розстатися. Тож активно працюю з жінками онлайн, які поки що не можуть повернутися до родини в Україну.
- Людмило, чи можете порадити нашим читачам якусь дієву техніку заспокоєння чи зняття стресу?
- Дієвим буде поставлення собі питання: а що зараз відбувається? Відповідь допоможе вам сконцентруватися. Особисто мені допомагає техніка заземлення, коли ногами маєш відчувати опору. Якщо не можете спати вночі, корисним буде фізичне навантаження кілька разів на тиждень, та прогулянка на свіжому повітрі. А ще – контрастний душ чи гаряча ванна.
- Наше інтерв’ю хотілося б закінчити Вашими планами на майбутнє.
- У цьому році думаю над тим, аби поновити чи перезапустити власний психологічний проєкт для діток. Хочу зробити великий акцент на розвитку саме практики. Планую також вести блог у моєму Instagram, тож долучайтеся. Там публікуватиму дієві поради від психолога, усі новини та проводитиму різні прямі тематичні ефіри.
facebook.com: ludmila.cherkovskaya
instagram: liudmila.4201
https://uclinic.com.ua/doctors/